Svátek má: Kristián

Byznys

Velikost textu:

Americký spotřebitel začne ztrácet optimismus

Americký spotřebitel začne ztrácet optimismus

Index spotřebitelské důvěry v USA zřejmě klesl. V Itálii bude dnes a zítra vrcholit jednání o vládě. Německo se pravděpodobně nachází v technické recesi.

Ilustrační foto
27. srpna 2019 - 09:45

Maďarská centrální banka ponechá úrokové sazby bez změny, sdělil Michal Brožka, analytik Komerční banky.

Spotřebitelská důvěra v USA klesne

Spotřebitelská důvěra v USA se v předchozích měsících držela na velmi vysokých úrovních, nicméně od srpna se již zřejmě začala snižovat. Sílící pesimismus by se měl odrazit i ve spotřebitelské důvěře, což indikoval již dříve zveřejněný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Nicméně úroveň důvěry je stále dost vysoká na to, aby zajistila solidní nárůst výdajů domácnosti ve třetím čtvrtletí.

Dnes a zítra budou pokračovat vyjednávání o možnosti sestavení nové italské vlády. Šance na koalici mezi Demokratickou stranou a Hnutím pěti hvězd nejsou zanedbatelné, ale pravděpodobnost předčasných voleb zůstává vysoká.

Pokles HDP Německa potvrzen

Pokles německé ekonomiky za druhé čtvrtletí o -0,1 % mezikvartálně byl potvrzen. S ohledem na klesající aktivitu ve třetím čtvrtletí je tak velmi pravděpodobné, že se Německo nachází v technické recesi.

Podnikatelská důvěra v Německu pokračuje v poklesu

Výroky prezidenta USA a Francie indikující neurčitou šanci na dohodu mezi USA a Čínou zlepšily sentiment obchodníků a akciové trhy vzrostly. Dolar vůči euru mírně posílil k 1,110  USD/EUR. Z hlediska makroekonomického vývoje v Německu a potažmo v ČR včera nepotěšilo zveřejnění poklesu Ifo indexu podnikatelské důvěry v Německu za srpen. Pokles indexu institutu Ifo se sice čekal, ale skutečnost byla ještě slabší. Od začátku roku 2018, kdy index začal klesat, tak zaznamenal zlepšení jen čtyřikrát. Navíc se zhoršování týká jak hodnocení současnosti, tak budoucnosti. Jinými slovy podniky pociťují zhoršování byznysu a čekají, že aktivita bude dál slábnout. V USA zveřejněné objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za červenec vyslaly smíšený signál, když celkově rostly o 2,1 % m/m, ovšem bez segmentu dopravy naopak klesly o 0,4 % m/m, když za celkovým nárůstem stály vyšší objednávky letadel.

Maďarská centrální banka ve vyčkávacím módu

V regionu dnes zasedá maďarská centrální banka, ovšem nic jiného, než stabilita depozitní sazby na stávající úrovni -0,05 % se nečeká.  Podobně jako v jiných zemích i v Maďarsku v posledních týdnech klesaly spekulace na zvyšování úrokových sazeb v dohledné budoucnosti. A i od maďarské centrální banky se s ohledem na rostoucí vnější rizika očekává posun holubičím směrem. Dnešní zasedání by tak tento posun mohlo naznačit, ovšem více lze čekat až od zasedání v září, kdy bude k dispozici nová prognóza a bude znám i další postup ECB.

Smíšené signály o důvěře v regionu

Česká podnikatelská důvěra se sice v srpnu mírně zlepšila, ovšem důvěra spotřebitelů naopak klesla. V Maďarsku se včera zveřejněné indexy důvěry v ekonomiku v srpnu zlepšily a to včetně důvěry spotřebitelů. Míra nezaměstnanosti v Polsku v červenci v souladu s očekáváním klesla na 5,2 % z předchozí úrovně 5,3 %. Česká koruna a polský zlotý včera umazaly část předchozích ztrát vůči euru, zatímco maďarský forint dál mírně oslabil, dodal Michal Brožka.

(mb, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
89.2
ČEZ
456.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
527
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
516
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
680
PHILIP MORRIS ČR A
13360
O2 C.R.
218
UNIPETROL
382.5
VIG
505