Svátek má: Matouš

Byznys

Velikost textu:

Americký trh práce zůstává stabilní

Americký trh práce zůstává stabilní

Americký trh práce zůstává stabilní, s mírou nezaměstnanosti v blízkosti svého minima.

Ilustrační foto
6. září 2019 - 09:45

Struktura ekonomického růstu v eurozóně za druhé čtvrtletí odhalí slabší růst domácí spotřeby i pokles čistých exportů. Doma bude zveřejněn průmysl, který si po slabším červnovém výkonu v červenci opět připsal růst, sdělila Monika Junicke, analytička Komerční banky.

Ekonomika eurozóny v Q2 zpomalila kvůli poklesu exportů

Finální čtení HDP z eurozóny potvrdí, že tamní ekonomika přidala v druhém čtvrtletí 0,2 % q/q. Za nižší dynamikou najdeme především chabý výkon průmyslu, naopak sektoru služeb se v Evropě daří. Domácí poptávka však slábne navzdory rostoucím příjmům domácností. Nejistoty na globálním trhu spojené s obchodními válkami pak zapříčinily pokles čistých exportů. Naopak investice by měly přidat poté, co v prvním čtvrtletí téměř stagnovaly.

Kurzem dolaru dnes může pohnout statistika z amerického trhu práce za srpen. Očekáváme, že počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor bude nižší než v minulých měsících, míra nezaměstnanosti ale zůstane stabilní.

Brexit stále na finančním trhu budí vášně. Dnes putuje do Sněmovny lordů návrh zákona, který má za cíl zabránit odchodu Velké Británie z Evropské unie bez dohody. V případě jeho schválení by pak doba odchodu byla pravděpodobně prodloužena o další tři měsíce.

Německá průmyslová výroba v červenci propadla

Německému průmyslu se dlouhodobě nedaří a ani červenec nebyl výjimkou. Průmyslová výroba se u českých největších obchodních partnerů propadla více, než trh očekával. Tento výsledek ale napovídala již včera zveřejněná statistika továrních objednávek, které rovněž v červenci výrazně poklesly. Německá ekonomika se potácí na hraně recese a aktuální statistiky pro ni nejsou dobrou zprávou. Kvůli pokračujícím nejistotám kolem obchodních válek je však světlo na konci tunelu stále v nedohlednu.

Americký sektor služeb si stále vede dobře

Americkému sektoru služeb se daří, jak ukazuje ISM index za srpen, jehož hodnota překonala odhady analytiků a pomohla americkému dolaru k mírnému posílení. Pozitivní zprávu přinesla i ADP statistika o počtu volných pracovních místech, kterých bylo v srpnu vytvořeno nejvíce za poslední čtyři měsíce. ADP report se považuje za signál toho, jak dnes dopadne statistika nově vytvořených pracovních míst, sledovaná americkou centrální bankou.

Průmysl v červnu zkoriguje předchozí propad

Dnes nás čeká zveřejnění statistik české průmyslové výroby a zahraničního obchodu. S ohledem na výrazný červnový pokles i pozitivní dostupné informace o produkci automobilů v červenci očekáváme, že se průmyslová výroba opět dostane do kladných čísel. Zahraničnímu obchodu se letos daří a pozitivní výsledek průmyslu mu v červenci pomůže k drobnému přebytku 0,9 mld. Kč.

Červencové maloobchodní tržby nechaly korunu chladnou

Během čtvrteční seance se regionální měny moc k pohybu neměly. Koruna se pohybovala v pásmu plus – mínus jeden haléř okolo hodnoty 25,85 CZK/EUR. K pohybu ji nepřiměla ani statistika maloobchodních tržeb za červenec, které vykázaly solidní růst 7,0 %. Rovněž polský zlotý, který měl během dne tendenci spíše oslabovat, nakonec skončil tam, kde ráno obchodování začal, na 4,339 PLN/EUR. Maďarský forint je naopak oproti ránu silnější o 0,1 % na 329,3 HUF/EUR, doplnila Monika Junicke.

(mj, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
96
ČEZ
445.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
518
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
494.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
764
PHILIP MORRIS ČR A
13700
O2 C.R.
223
UNIPETROL
382.5
VIG
553