Svátek má: Nina

Byznys

Velikost textu:

Americký trh práce zůstává stabilní

Americký trh práce zůstává stabilní

Americký trh práce zůstává stabilní, s mírou nezaměstnanosti v blízkosti svého minima.

Ilustrační foto
6. září 2019 - 09:45

Struktura ekonomického růstu v eurozóně za druhé čtvrtletí odhalí slabší růst domácí spotřeby i pokles čistých exportů. Doma bude zveřejněn průmysl, který si po slabším červnovém výkonu v červenci opět připsal růst, sdělila Monika Junicke, analytička Komerční banky.

Ekonomika eurozóny v Q2 zpomalila kvůli poklesu exportů

Finální čtení HDP z eurozóny potvrdí, že tamní ekonomika přidala v druhém čtvrtletí 0,2 % q/q. Za nižší dynamikou najdeme především chabý výkon průmyslu, naopak sektoru služeb se v Evropě daří. Domácí poptávka však slábne navzdory rostoucím příjmům domácností. Nejistoty na globálním trhu spojené s obchodními válkami pak zapříčinily pokles čistých exportů. Naopak investice by měly přidat poté, co v prvním čtvrtletí téměř stagnovaly.

Kurzem dolaru dnes může pohnout statistika z amerického trhu práce za srpen. Očekáváme, že počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor bude nižší než v minulých měsících, míra nezaměstnanosti ale zůstane stabilní.

Brexit stále na finančním trhu budí vášně. Dnes putuje do Sněmovny lordů návrh zákona, který má za cíl zabránit odchodu Velké Británie z Evropské unie bez dohody. V případě jeho schválení by pak doba odchodu byla pravděpodobně prodloužena o další tři měsíce.

Německá průmyslová výroba v červenci propadla

Německému průmyslu se dlouhodobě nedaří a ani červenec nebyl výjimkou. Průmyslová výroba se u českých největších obchodních partnerů propadla více, než trh očekával. Tento výsledek ale napovídala již včera zveřejněná statistika továrních objednávek, které rovněž v červenci výrazně poklesly. Německá ekonomika se potácí na hraně recese a aktuální statistiky pro ni nejsou dobrou zprávou. Kvůli pokračujícím nejistotám kolem obchodních válek je však světlo na konci tunelu stále v nedohlednu.

Americký sektor služeb si stále vede dobře

Americkému sektoru služeb se daří, jak ukazuje ISM index za srpen, jehož hodnota překonala odhady analytiků a pomohla americkému dolaru k mírnému posílení. Pozitivní zprávu přinesla i ADP statistika o počtu volných pracovních místech, kterých bylo v srpnu vytvořeno nejvíce za poslední čtyři měsíce. ADP report se považuje za signál toho, jak dnes dopadne statistika nově vytvořených pracovních míst, sledovaná americkou centrální bankou.

Průmysl v červnu zkoriguje předchozí propad

Dnes nás čeká zveřejnění statistik české průmyslové výroby a zahraničního obchodu. S ohledem na výrazný červnový pokles i pozitivní dostupné informace o produkci automobilů v červenci očekáváme, že se průmyslová výroba opět dostane do kladných čísel. Zahraničnímu obchodu se letos daří a pozitivní výsledek průmyslu mu v červenci pomůže k drobnému přebytku 0,9 mld. Kč.

Červencové maloobchodní tržby nechaly korunu chladnou

Během čtvrteční seance se regionální měny moc k pohybu neměly. Koruna se pohybovala v pásmu plus – mínus jeden haléř okolo hodnoty 25,85 CZK/EUR. K pohybu ji nepřiměla ani statistika maloobchodních tržeb za červenec, které vykázaly solidní růst 7,0 %. Rovněž polský zlotý, který měl během dne tendenci spíše oslabovat, nakonec skončil tam, kde ráno obchodování začal, na 4,339 PLN/EUR. Maďarský forint je naopak oproti ránu silnější o 0,1 % na 329,3 HUF/EUR, doplnila Monika Junicke.

(mj, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
110.8
CEZ
520
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
822.6
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
797.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
702
PHILIP MORRIS CR
13520
O2 C.R.
214
UNIPETROL
382.5
VIG
610