Svátek má: Maxmilián|Maxim

Byznys

Velikost textu:

Američtí centrální bankéři pouze pomalu dohánějí tržní očekávání

Američtí centrální bankéři pouze pomalu dohánějí tržní očekávání

Letos patrné zlepšování spotřebitelské důvěry v eurozóně díky zlepšující se situaci na trhu práce již zřejmě v červnových číslech neuvidíme.

Ilustrační foto
20. června 2019 - 09:45

Evropští spotřebitelé vnímají eskalaci obchodních válek a negativní dopad na dynamiku evropského hospodářství. Zhoršení nálady průmyslníků je patrné i na druhé straně Atlantiku, což potvrdí červnový výhled podnikatelů z okolí Philadelphie. Trh práce v USA ale zůstává i nadále robustní, sdělil Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Evropská rada dnes bude jednat o klíčových postech v EU

Ekonomický kalendář je dnes relativně nezajímavý, finanční trhy zřejmě neovlivní. Zajímavější ale může být jednání Evropské rady. Na programu je dlouhodobý finanční rámec pro roky 2021 až 2027, pozornost na sebe ale bude spíše strhávat jednání o obsazení klíčových postů po nedávných volbách. Nejobtížnější bude jednání o obsazení postu prezidenta Evropské komise, jednoduché to ale nebude ani u postu předsedy Evropské rady, představitele EU zodpovědného za zahraniční politiky i klíčové posty v ECB (guvernér, viceguvernér).

Z výsledku včerejšího jednání FOMC profitovalo euro

Během včerejšího obchodního dne se před večerním zveřejněním výsledku jednání FOMC hráči na trhu do žádných větších akcí nepouštěli. Na trhu panovala nízká kurzová volatilita, euro vůči dolaru pouze nepatrně posilovalo.

Výsledek jednání FOMC vyhodnotil trh jako mírně holubičí. Tržní reakce byla relativně vlažná, žádné velké překvapení totiž američtí centrální bankéři nenachystali. Ze závěrečného komuniké vypustili větu o tom, že budou trpěliví, naopak budou náležitě jednat. Úrokové sazby se na včerejším zasedání samozřejmě nezměnili (J. Bullard ze St. Louis s tím ale nesouhlasil a požadoval okamžité snížení sazeb), nicméně výhled samotných členů Fedu se posunul znatelně níže. Osm členů FOMC z celkových 17 vidí do konce roku sazby níže, devět do roku 2020, o 30 bb směrem dolů bylo sníženo jejich vnímání neutrální sazby. Trh je ale v očekávání snižování sazeb mnohem razantnější, v ročním horizontu vidí dolarové sazby o 100 bb níže. Euro v bezprostřední reakci vůči dolaru posílilo, z kotací u 1,122 lehce přes 1,125 USD/EUR, dnes ráno se kurz nachází nad 1,126 USD/EUR.

Středoevropské měny uprostřed týdne ztrácely

Na regionálních devizových trzích byl před včerejším večerním zveřejněním jednání FOMC zřejmý výprodejní tlak. Ten byl nejvíce patrný na maďarském forintu, jež odepsal téměř třetinu procenta. Polský zlotý s českou korunou oslabily shodně o zhruba 0,2 %. Koruna zahájila včerejší seanci těsně nad hladinou 25,60 CZK/EUR, v odpoledních hodinách testovala 25,65 CZK/EUR.

Silnější euro proti dolaru jako výsledek jednání amerických centrálních bankéřů, by měl koruně i dalším měnám v regionu teoreticky pomoci. Vzhledem k vlažné reakci hlavních trhů ale zřejmě nebude dopad nijak významný. Jinak je dnes regionální ekonomický kalendář prázdný, dodal Jan Vejmělek.

(jv, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
99.7
ČEZ
474
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
552
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
525
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
698
PHILIP MORRIS ČR A
13360
O2 C.R.
218
UNIPETROL
382.5
VIG
512.5