Svátek má: Marek

Byznys

Velikost textu:

Čekáme příznivá data o českém průmyslu a maloobchodě

Čekáme příznivá data o českém průmyslu a maloobchodě

Nadcházející týden je z pohledu ekonomických údajů klidný. Na hlavních trzích bude pozornost investorů směřovat především k americké inflaci.

Ilustrační foto
12. března 2018 - 09:45

Růst cen v únoru podle našich odhadů výrazně zvolnil. Z politických událostí bude důležité povolební vyjednávání v Itálii a formování nové vlády v Německu. V Česku budou zveřejněna lednová data z reálné ekonomiky. Průmysl i maloobchod by měly vykázat slušný meziměsíční i meziroční růst, sdělil Marek Dřímal, analytik Komerční banky.

Růst cenové hladiny v USA v únoru zvolnil

Prudký růst americké cenové hladiny v lednu vyděsil trhy. V únoru podle našich odhadů růst cen zvolnil, podobně jako tomu bylo loni (výrazné zdražování v lednu, zmírnění v únoru). Meziroční inflaci navíc pravděpodobně udrží na uzdě vysoká srovnávací základna.

Po lednovém poklesu došlo v únoru zřejmě jen k mírnému zotavení amerických maloobchodních tržeb. Celkovou statistiku ovlivňuje pokles prodejů aut a pohonných hmot. Bez těchto (a dalších) volatilních položek vzrostly tržby v tzv. kontrolní skupině podle našich výpočtů o 0,3 % m/m. Po stagnaci v lednu se nejedná o nikterak výrazný nárůst. Maloobchod tak signalizuje slabost spotřebitelské poptávky na začátku letošního roku.

Průmyslová produkce v eurozóně navzdory slušnému růstu v Německu (+0,3 % m/m) nezačala nový rok nejlépe. Za jejím poklesem o 0,5 % m/m stojí podle nás pokles výroby tepla a energií kvůli mírnému lednovému počasí. V dalších měsících by nicméně měla průmyslová výroba vykázat slušnou dynamiku. Naznačují to alespoň indikátory důvěry a PMI, které výrazně překračují dlouhodobé průměry.

Euro proti dolaru v minulém týdnu nakonec beze změn

Euro během úterý a středy posílilo proti dolaru na nejpevnější úroveň od poloviny února, když americké měně nesvědčily zprávy o konfliktu ve vládě Donalda Trumpa ohledně zavedení cel. Výstup ze čtvrtečního zasedání ECB ale vývoj na trhu otočil. ECB sice ze svého zasedání vypustila zmínku o možnosti prodloužit a zvýšit odkupy aktiv v programu kvantitativního uvolňování, její nová prognóza ale snížila odhad budoucího růstu cen. Euro se během čtvrtečního odpoledne vrátilo těsně nad úroveň 1,230 USD/EUR, kde uzavřelo i v pátek. Závěr týdne nijak výrazně neovlivnily ani údaje z amerického trhu práce. Zatímco počet nových pracovních míst příjemně překvapil, růst mezd zaostal za očekáváním. Páteční statistiky tak nakonec vyzněly pro kurz eura s dolarem neutrálně.


Maloobchod i průmysl vkročily do nového roku pravou nohou

Silná poptávka ze zahraničí, především z eurozóny, a vysoké indikátory důvěry a PMI naznačují, že se českému průmyslu nadále daří. Růst počtu vyrobených aut sice zpomaluje, ale zato se zvyšuje jejich hodnota a přidaná hodnota v průmyslu.

Extrémní situace na trhu práce a výrazný růst mezd a platů podporuje spotřebu domácností. Maloobchodní tržby tak v poslední době výrazně rostou, a ani vstup do nového roku nebyl podle našich odhadů pro maloobchodníky špatný. Silná soukromá spotřeba by měla i letos výrazně přispívat do růstu HDP.

Výrazný únorový pokles cen ropy na světových trzích zřejmě snížil ceny průmyslových výrobců. V meziročním vyjádření navíc nadále působí vysoká srovnávací základna. Dovoz inflačních tlaků ze zahraničí je tak minimální.

Běžný účet vykázal v lednu podle našich odhadů velký přebytek díky výrazně kladné bilanci obchodu se zbožím a službami. I letos by měl běžný účet vykázat přebytek, a tak tlačit na posilování kurzu koruny.

Slabá inflace srazila kurz koruny

Po většinu minulého týdne byl vývoj na korunovém devizovém trhu velmi klidný. Investoři totiž čekali především až na páteční data o růstu mezd a cen. Mezitím byl zveřejněn ještě únorový podíl nezaměstnaných, který poklesl více, než očekával konsenzus analytiků. Situace na trhu práce je pro zaměstnance nadále nebývale příznivá. Potvrdily to i statistiky průměrných mezd v Q4 17. Ty v reálném i nominálním vyjádření rostly více, než jsme očekávali. Jako rozhodující pro kurz české měny se ale ukázala inflační čísla. Meziroční růst cen totiž zpomalil na 1,8 %, a byl tak dokonce 0,4 procentního bodu pod odhadem ČNB. Dále tak klesly šance na brzké zvýšení úrokových sazeb centrální banky. Na květnovém zasedání zřejmě ČNB ponechá měnovou politiku beze změn. Investoři reagovali výprodejem české měny, jejíž kurz vůči euru se posunul až na 25,48 CZK/EUR. Koruna tak v celotýdenním hodnocení oslabila o zhruba třetinu procenta na nejslabší úroveň od poloviny ledna.

Polský zlotý ve středu oslabil po holubičím výstupu centrální banky. První zvýšení úrokových sazeb se zřejmě odkládá. Náš odhad pro růst sazeb se odkládá z poloviny letošního roku až na listopad, dodal Marek Dřímal.

(md, jk, foto: prvnizpravy.cz)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
94.7
CEZ
536
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
921.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
893
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
756
PHILIP MORRIS CR
14000
O2 C.R.
247
UNIPETROL
382.5
VIG
637