Svátek má: Dorota

Byznys

Velikost textu:

Čermák: Polsko jakožto nový kurzový manipulátor v regionu?

Čermák: Polsko jakožto nový kurzový manipulátor v regionu?

Polská centrální banka (NBP) na sebe strhává v poslední době pozornost, neboť se pustila do dobrodružných devizových intervencí proti vlastní měně. Podle zveřejněných dat musela NBP nakoupit okolo 4 mld. euro do devizových rezerv, aby dočasně oslabila kurz polské měny o 2 %.

Jan Čermák, analytik ČSOB
9. ledna 2021 - 09:30
.
Oficiálně vzato se NBP nelíbí aktuální kurz zlotého proto, že údajně poškozuje oživení polské ekonomiky v těžké covidové době. Polští centrální bankéři tedy jako jejich kolegové z ČNB v letech 2013-2016 obhajují umělé oslabování vlastní měny tím, že zemi hrozí velmi nízká inflace, kterou nelze jednoduše odvrátit dalším snížením oficiálních úrokových sazeb. Ty jsou totiž v Polsku již od jara 2020 nastaveny na úrovni 0,1 %, takže NBP již zbývá jen velmi malý prostor pro jejich snížení, pokud se bude chtít záporným úrokovým sazbám vyhnout, jak vždy tvrdila, komentuje Jan Čermák, analytik ČSOB.

Dnešní situace NBP je nicméně přece jenom odlišná od té, v níž se nacházela ČNB na podzim 2013. Důvodem přitom není jen právě probíhající pandemie. Předně, polská ekonomika se nenachází v deflačním prostředí, které by vyžadovalo tak radikální akci, jako je manipulace s kurzem domácí měn, s cílem získat konkurenční výhodu na úroky svých obchodních partnerů. Za druhé, zlotý nebyl před intervencemi nikterak silný, o čemž svědčí i to, že Polsko v roce 2020 dosáhlo rekordně vysokého přebytku na běžném účtu platební bilance. A za třetí, NBP již od jara loňského roku aplikuje agresivně expanzivní politiku nákupů polských vládních dluhopisů, která nejenže pomáhá vládě financovat obrovský deficit plynoucí z pandemického propadu ekonomiky, ale navíc dále uvolňuje měnové podmínky, neboť snižuje tržní úrokové sazby a nepřímo tak generuje i slabší kurz měny.Co tedy od NBP očekávat dále v situaci, kdy zlotý dnes již prakticky smazal ztráty způsobené prosincovými intervencemi? Guvernér NBP Glapinsky indikoval, že snížení úroků může přijít teprve v momentě, kdy centrální banka pod dojmem třetí pandemické vlny bude muset revidovat inflační výhled směrem dolů. V tomto kontextu to na okamžité sražení sazeb na nulu nevypadá, neboť třetí vlna v Polsku ještě nepropukla a příští inflační zpráva má být na stole až na začátku března.

Nicméně, pokud zlotý bude dále zpevňovat (pár EUR/PLN půjde pod 4,50), budou muset centrální bankéři přijít s dalšími intervencemi, přičemž se budou muset modlit, aby se hráči na trhu NBP dostatečně obávali. V opačném případě totiž mohou devizové rezervy nabobtnat do obrovských rozměrů a polská centrální banka bude nakonec donucena k dalším nestandardním krokům (třeba i záporným úrokovým sazbám).

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
526
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
730
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
682
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
792
PHILIP MORRIS ČR A
15200
O2 C.R.
257.5
UNIPETROL
382.5
VIG
582