Svátek má: Lýdie

Byznys

Velikost textu:

Čínský růst HDP zpomaluje

Čínský růst HDP zpomaluje

Kalendář ekonomických událostí je dnes prázdný. V Číně byl zveřejněn vývoj HDP za Q3. Ten přinesl mírné zpomalení z 6,2 % y/y na 6,0 % y/y.

Ilustrační foto
18. října 2019 - 09:45

Čínská data z reálné ekonomiky přinesla po zklamáních v červenci a srpnu úlevu. Průmysl i maloobchod vykázaly dobré výsledky. V tom, že by to mělo znamenat změnu trendu, jsme ale opatrní. Za celý letošní rok očekáváme dynamiku čínského HDP na úrovni 6,2 %, po loňských 6,6 %. Příští rok pak další zpomalení růstu na 5,8 %, sdělila Jana Steckerová, analytička Komerční banky.

Euro na vlně optimismu

Euro bylo včera v dobrém rozmaru. Náladu mu zvedlo oznámení, že se Británii a EU podařilo dosáhnout dohody o brexitu. Vyplynulo to z prohlášení předsedy Evropské komise Junckera, který oznámil, že dohoda je podle něj férová a vyvážená a doporučí jí Evropské radě ke schválení. Dohodu by měl v sobotu schvalovat britský parlament. Severoirská Demokratická unionistická strana (DUP) se však již vyjádřila, že dohodu nepodpoří. Labouristická strana je podle slov jejího šéfa Corbyna z dohody nešťastná. To, zda bude v sobotu nakonec schválena, tedy zatím není vůbec jisté.

Polský průmysl si vylepší reputaci

Po srpnovém propadu by si polský průmysl měl vylepšit reputaci a vykázat výrazný růst. Na špatných srpnových výsledcích se podepsal pokles výroby motorových vozidel, svoji roli mohly sehrát i dovolené. Dělat závěry z prázdninových měsíců proto obvykle není radno. Zářijový výsledek by měl ukázat, že polský průmysl je stále v dobré kondici. Jinak bude kalendář v regionu prázdný.

Regionálním měnám zvedla náladu naděje na odchod Británie z EU s dohodou

I regionální měny včera těžily z oznámení, že Velká Británie a EU dosáhly dohody o brexitu. Kurz koruny vůči euru se v průběhu čtvrtečního obchodování dostal pod hladinu 25,70 CZK/EUR. Pokud by se dohodu o brexitu podařilo schválit, mohla by koruna dále posilovat. Se schválením brexitové dohody totiž roste i šance, že by Česká národní banka mohla na svém listopadovém zasedání zvýšit úrokové sazby. Tím, co jí od tohoto kroku odrazovalo, byly právě nejistoty pramenící z vnějšího prostředí. Pro agenturu Bloomberg se včera vyjádřil Aleš Michl. Ten řekl, že na listopadovém zasedání preferuje ponechat úrokové sazby beze změny.

Posílením na výsledky vyjednávání o brexitu reagoval i maďarský forint. Ten si na své konto připsal 0,4 % a posunul se na 331,1 HUF/EUR. Polský zlotý zůstal ve srovnání s předchozím dnem beze změny, dodala Jana Steckerová.

(js, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
103.8
ČEZ
505.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
843
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
800
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
706
PHILIP MORRIS ČR
15240
O2 C.R.
235
UNIPETROL
382.5
VIG
650