Svátek má: Olga

Byznys

Velikost textu:

Čínský růst HDP zpomaluje

Čínský růst HDP zpomaluje

Kalendář ekonomických událostí je dnes prázdný. V Číně byl zveřejněn vývoj HDP za Q3. Ten přinesl mírné zpomalení z 6,2 % y/y na 6,0 % y/y.

Ilustrační foto
18. října 2019 - 09:45

Čínská data z reálné ekonomiky přinesla po zklamáních v červenci a srpnu úlevu. Průmysl i maloobchod vykázaly dobré výsledky. V tom, že by to mělo znamenat změnu trendu, jsme ale opatrní. Za celý letošní rok očekáváme dynamiku čínského HDP na úrovni 6,2 %, po loňských 6,6 %. Příští rok pak další zpomalení růstu na 5,8 %, sdělila Jana Steckerová, analytička Komerční banky.

Euro na vlně optimismu

Euro bylo včera v dobrém rozmaru. Náladu mu zvedlo oznámení, že se Británii a EU podařilo dosáhnout dohody o brexitu. Vyplynulo to z prohlášení předsedy Evropské komise Junckera, který oznámil, že dohoda je podle něj férová a vyvážená a doporučí jí Evropské radě ke schválení. Dohodu by měl v sobotu schvalovat britský parlament. Severoirská Demokratická unionistická strana (DUP) se však již vyjádřila, že dohodu nepodpoří. Labouristická strana je podle slov jejího šéfa Corbyna z dohody nešťastná. To, zda bude v sobotu nakonec schválena, tedy zatím není vůbec jisté.

Polský průmysl si vylepší reputaci

Po srpnovém propadu by si polský průmysl měl vylepšit reputaci a vykázat výrazný růst. Na špatných srpnových výsledcích se podepsal pokles výroby motorových vozidel, svoji roli mohly sehrát i dovolené. Dělat závěry z prázdninových měsíců proto obvykle není radno. Zářijový výsledek by měl ukázat, že polský průmysl je stále v dobré kondici. Jinak bude kalendář v regionu prázdný.

Regionálním měnám zvedla náladu naděje na odchod Británie z EU s dohodou

I regionální měny včera těžily z oznámení, že Velká Británie a EU dosáhly dohody o brexitu. Kurz koruny vůči euru se v průběhu čtvrtečního obchodování dostal pod hladinu 25,70 CZK/EUR. Pokud by se dohodu o brexitu podařilo schválit, mohla by koruna dále posilovat. Se schválením brexitové dohody totiž roste i šance, že by Česká národní banka mohla na svém listopadovém zasedání zvýšit úrokové sazby. Tím, co jí od tohoto kroku odrazovalo, byly právě nejistoty pramenící z vnějšího prostředí. Pro agenturu Bloomberg se včera vyjádřil Aleš Michl. Ten řekl, že na listopadovém zasedání preferuje ponechat úrokové sazby beze změny.

Posílením na výsledky vyjednávání o brexitu reagoval i maďarský forint. Ten si na své konto připsal 0,4 % a posunul se na 331,1 HUF/EUR. Polský zlotý zůstal ve srovnání s předchozím dnem beze změny, dodala Jana Steckerová.

(js, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
91.3
ČEZ
488
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
582.8
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
568
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
688
PHILIP MORRIS ČR A
13280
O2 C.R.
219
UNIPETROL
382.5
VIG
537.5