Svátek má: Olga

Byznys

Velikost textu:

Další kolo vyjednávání mezi Čínou a USA začíná

Další kolo vyjednávání mezi Čínou a USA začíná

Návštěva čínského vícepremiéra v USA přinese další vyjednávání obchodní dohody mezi Čínou a Spojenými státy.

Ilustrační foto
9. května 2019 - 09:45

Naopak neformální summit EU žádné převraty vzhledem k nadcházejícím volbám s velkou pravděpodobností nepřinese. Po dobrém výkonu průmyslové výroby v Německu za březen by měla i tuzemská statistika potvrdit slušnou dynamiku českého průmyslu na konci prvního čtvrtletí, sdělila Monika Junicke, analytička Komerční banky.

Summit EU žádné převratné události nepřinese

Na trzích přetrvává napětí z očekávání vývoje obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou. Trhy dnes a zítra budou sledovat, zda návštěva čínského vícepremiéra Liu On v USA přinese nějaké řešení. Čína mezitím připravuje odvetná cla na americké importy pro případ, že prezident Trump splní svůj plán a zvýší sazbu dovozních cel na čínské zboží v hodnotě 200 mld. USD z 10 % na 25 % s platností od páteční půlnoci.

Dnes začíná neformální summit představitelů zemí Evropské unie. Hlavním tématem budou další kroky integrace v EU. Diskutovat se bude obrana, posilování jednotného trhu, harmonizace sociální politiky či společná politika životního prostředí. Vzhledem k tomu, že volby do Evropského parlamentu jsou za dveřmi, je ale nepravděpodobné, že by došlo k nějakému zvratu.

Evropská komise snížila výhled na německou ekonomiku

Euro v úterý oproti dolaru krátce oslabilo poté, co byla zveřejněná prognóza Evropské komise. Za zmínku stojí především změna výhledu na růst německé ekonomiky, který byl na letošní rok revidován o šest desetin dolů na 0,5 %.

Německá průmyslová výroba za březen navzdory slabým továrním objednávkám i předstihovým PMI z výroby překvapila svým solidním meziměsíčním růstem. Rovněž data za únor byla revidována nahoru, německý průmysl tak překonával očekávání bez výjimky během celého prvního čtvrtletí. Hlavním důvodem byla mimořádně silná stavební výroba, zatímco zpracovatelský průmysl již třetí čtvrtletí po sobě zůstává v recesi. Nejvíce se daří produkci zboží dlouhodobé spotřeby, jelikož domácí poptávka nadále zůstává silná. Statistika německého HDP za první čtvrtletí bude zveřejněná příští týden, včerejší data ale potvrzují náš výhled na růst německé ekonomiky o 0,5 % mezičtvrtletně.

Průmyslové výrobě v březnu pomohla produkce aut

Dnes může domácí měnu podpořit březnový výsledek průmyslové výroby, jejíž meziměsíční dynamika by i v březnu měla zůstat v černých číslech. Dařilo se podle všeho i stavebnictví. To se podle našeho odhadu v březnu vrátilo k dvoucifernému růstu.

Slabší euro udrželo korunu nad 25,70 CZK/EUR

Úterní slabší kurz eura stáhl dolů regionální měny. Polský zlotý ztratil 0,1 % a dostal se až na 4,289 PLN/EUR. Maďarský forint na chvíli oslabil o 0,2 % na 324.4 HUF/EUR, následně ale většinu ztráty zkorigoval. Rovněž koruna měla tendenci oslabovat, slabší ale nakonec byla jen o haléř. Podpořily ji březnové maloobchodní tržby, které solidně přidaly a signalizují, že soukromá spotřeba zůstala hlavním tahounem ekonomického růstu i v prvním čtvrtletí.

Maďarská průmyslová výroba v březnu přidala 8 % v porovnání s loňským rokem. Maďarské PMI z výroby se jako jediné v regionu stále drží v pásmu expanze, přesto středeční statistika i přes vysoká očekávání dokázala pozitivně překvapit. Vše nasvědčuje tomu, že si tamější ekonomika za první čtvrtletí opět připsala solidní růst, dodala Monika Junicke.

(mj, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
91.3
ČEZ
488
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
582.8
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
568
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
688
PHILIP MORRIS ČR A
13280
O2 C.R.
219
UNIPETROL
382.5
VIG
537.5