Svátek má: Olga

Byznys

Velikost textu:

Další solidní set dat z amerického trhu práce

Další solidní set dat z amerického trhu práce

Událostí dne bude zveřejnění statistik z amerického trhu práce. Ty by měly ukázat další slušný počet nových pracovních pozic, růst by měly i hodinové výdělky Američanů.

Ilustrační foto
8. března 2019 - 09:45

Jak moc se vylepšily výplatní pásky, se dozvíme i v Česku. Pokud by růst mezd výrazně zaostal za prognózou ČNB, mohlo by být březnové zvýšení sazeb v ohrožení, sdělila Jana Steckerová, analytička Komerční banky.

Hodinové výdělky Američanů vzrostou

Stejně jako lednový i únorový report z amerického trhu práce bude ovlivněn uzavřením amerických úřadů, které skončilo až na konci ledna. I tak ale očekáváme, že počet volných pracovních míst dosáhnul solidních 215 tisíc. Rostly pravděpodobně i hodinové výdělky. Lednová statistika překvapila mimořádně silnou tvorbou pracovních míst (304 tisíc), dokonce jednou z nejvyšších v tomto hospodářském cyklu. Takto to ale bylo i s prosincovým reportem, který byl nakonec revidován o více než 90 tisíc pozic směrem dolů (na 220 tisíc). Podobný osud podle našeho názoru stihne i lednový údaj, což bychom se měli dozvědět dnes spolu s únorovými daty.

Německé tovární objednávky dramaticky propadly

Lednové německé tovární objednávky propadly o nečekaných 2,6 % m/m. Krize v německém průmyslovém sektoru se tak zatím bohužel ukazuje jako hlubší a delší, než jsme předpokládali. V následujících měsících sice očekáváme, že by se situace v německém průmyslu měla postupně lepšit, rizikem však zůstává nižší poptávka z Číny, brexit i možné zavedení cel na dovoz automobilů do Spojených států.

Ještě více holubičí, než jsme čekali

Evropská centrální banka včera změnila svoji rétoriku a oznámila, že úrokové sazby zůstanou beze změny nejméně v průběhu celého letošního roku. Toto rozhodnutí podpořila výraznou změnou své prognózy, když výhled pro růst HDP pro letošní rok sesadila z původních 1,7 % na 1,1 %. Směrem dolů revidovala i své očekávání ohledně inflace a to z původních 1,5 % na 1,2 %. Zároveň oznámila, že spustí program TLTRO3 a to již letos v září. Jeho výše by měla být dokonce neomezená, což by v případě zájmu ze strany bank mohlo znamenat další navýšení bilance ECB. Výrazně holubičí zasedání EBC přimělo ke změně výhledu i nás. Zvýšení úrokových sazeb už nečekáme dřív než v roce 2021. Euro na zasedání reagovalo ztrátou 1,2 %, když se posunulo na úroveň 1,118 USD/EUR. Dnes ráno otevírá na 1,120 USD/EUR.

Reálné mzdy pomyslným jazýčkem na misce vah ČNB

Podíl nezaměstnaných se v únoru pravděpodobně o jednu desetinu sníží a dosáhne 3,2 %. Český trh práce tak zůstává extrémně utažený. Na jednoho uchazeče už připadá 1,35 volného pracovního místa. Svého minima nezaměstnanost dosáhne zřejmě letos na jaře, kdy by měla poklesnout až na 2,5 %. Nedostatek pracovníků se pak odráží v růstu mezd. Ty by měly v reálném vyjádření za Q4 19 podle našeho odhadu vzrůst o 5,9 %. Stejné procento očekává i centrální banka. Pokud by výsledné číslo bylo výrazně nižší, než ČNB očekává, mohla by si centrální banka březnové zvýšení sazeb, na které jsme vsadili, ještě rozmyslet. Naším hlavním scénářem ale zatím zůstává jedno zvýšení sazeb v březnu a další v srpnu.

Regionální měny po zasedání ECB mírně ztratily

Regionální kalendář toho mnoho zajímavého ve čtvrtek nenabízel, a tak jsme tak trochu sázeli na ECB. Reakce, alespoň u kurzu koruny, nakonec nijak zásadní nebyla. Kurz se po celý den držel převážně v úzkém pásmu 25,59-25,61 CZK/EUR. Oslabení společné evropské měny ho pak stáhlo na úroveň 25,63 CZK/EUR.  Polský zlotý a maďarský forint ztratily shodně 0,4 % na 4,316 PLN/EUR a 316,5 HUF/EUR, dodala Jana Steckerová.

(js, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
91.3
ČEZ
488
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
582.8
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
568
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
688
PHILIP MORRIS ČR A
13280
O2 C.R.
219
UNIPETROL
382.5
VIG
537.5