Svátek má: Tibor

Byznys

Velikost textu:

Dynamika tuzemských reálných mezd pomalu ale jistě zpomaluje

Dynamika tuzemských reálných mezd pomalu ale jistě zpomaluje

Srpnový ISM průmyslové aktivity by měl ukončit letošní dosavadní klesající trend a zůstat v pásmu zvyšující se aktivity.

Ilustrační foto
3. září 2019 - 09:45

V kombinaci se stále silnou spotřebitelskou poptávkou to pro zbytek letošního roku snižuje pravděpodobnost recese v USA. Tu čekáme až příští rok. Z domova se dočkáme dynamiky reálných mezd za Q2 19. Číslo potvrdí postupné snižování růstového tempa, které ale i tak zůstane vysoké a podporující tuzemskou spotřebitelskou poptávku, sdělil Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Americký ISM již v srpnu nepadal

Nepatrné zlepšení srpnového ISM v USA by mělo reflektovat vliv tvorby zásob, které po celé první pololetí klesaly, a stabilizaci situace v leteckém průmyslu. I tak se ale jedná o poměrně nízkou hodnotu. Průměr za poslední tři měsíce by činil 51,4 bodu a nacházel by se tak hluboko pod průměrem v tomto cyklu ve výši 54,5 bodu. Dobrou zprávou je, že se zatím drží vysoká dynamika spotřeby. Reálné spotřebitelské výdaje vzrostly během Q2 19 o 4,7 % q/q anualizovaně, pro Q3 19 čekáme stále silných 3,0 %. Pravděpodobnost recese by zvýšil pád PMI pod 50 bodů. Historie ukazuje, že ale pouze v případě, kdy by začala klesat i spotřebitelská poptávka.

Euro klesá hlouběji pod 1,10 USD/EUR

Euro včera navázalo na svůj dosavadní klesající trend a dále posunulo svou nejnižší hodnotu za poslední více než dva roky hlouběji pod hladinu 1,100 USD/EUR, když se na přelomu včerejší evropské a americké seance kurz propadl až na 1,093 USD/EUR. Finální data srpnových PMI oproti předchozím rychlým odhadům žádné zásadnější revize nepřinesla, nálada v průmyslu zůstává na bodu mrazu. Naštěstí poslední data ukazují na stabilizaci tohoto indikátoru.

Dynamika reálných mezd pomalu ale jistě zpomaluje

Růst mezd výrazně rychlejší než růst produktivity není dlouhodobě udržitelný. S ochlazováním zahraniční poptávky je patrné, že meziroční růst českých reálných mezd pomalu ale jistě zpomaluje. Vrchol současného cyklu byl zaznamenán na počátku roku 2017, když v Q1 17 rostly reálné mzdy tempem 5,8 % y/y. V prvním čtvrtletí letošního roku to bylo 4,6 % a pro druhý kvartál odhadujeme 3,8 % y/y. I tak se ale jedná o solidní růst podporující spotřebu domácností jako hlavního tahouna růstu českého hospodářství.

Hladinu 26 CZK/EUR zatím koruna neotestovala

Česká měna vůči euru s počátkem nového týdne lehce korigovala ztráty, které utrpěla v závěru minulého týdne, kdy se kurz dostal na letošní nejslabší úroveň. Z ranních otevíracích hodnot kolem 25,95 CZK/EUR se včera kurz pomalu přibližoval k hladině 25,90 CZK/EUR. Zájem obchodníků byl na úvod týdne znát i na polském zlotém a maďarském forintu. Tam ale poměrně rychle vyprchal.

Český PMI průmyslové aktivity příjemně překvapil a indikuje možné odražení se ode dna. Což ale nic nemění na faktu, že se nadále nachází hluboko v pásmu kontrakce. Srpnová statistika hospodaření státního rozpočtu ukázala na jeho meziměsíční prohloubení. Stojí za tím ale především vyšší investice. Příjmová strana i běžné výdaje víceméně odpovídají plánům. A právě výše investic rozhodne o tom, jak nakonec letos státní rozpočet dopadne, dodal Jan Vejmělek.

(jv, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
101.2
ČEZ
519
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
863.6
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
786
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
720
PHILIP MORRIS ČR
13780
O2 C.R.
225.5
UNIPETROL
382.5
VIG
631.5