Svátek má: Zora

Byznys

Velikost textu:

ECB představí program TLTRO3

ECB představí program TLTRO3

Událostí dne je beze sporu zasedání ECB, na kterém bude představen nový program cílených dlouhodobějších refinančních operací TLTRO3 i nová makroekonomická prognóza.

Ilustrační foto
6. června 2019 - 09:45

Na domácí půdě nás čekají statistiky z průmyslu, stavebnictví i mezinárodního obchodu za duben. Průmysl navzdory špatné náladě opět přidá na dynamice, stavebnictví mírně zvolní, sdělila Monika Junicke, analytička Komerční banky..

TLTRO3 bude méně štědrý než jeho předchůdce

Zasedání ECB nám dnes přinese zveřejnění detailů připravovaného programu TLTRO3, který má být spuštěn v září. Ve srovnání s předchozím kolem bude program méně robustní, i když pozorujeme zvyšující se tlaky, aby prezident M. Draghi překvapil a zastavil klesající inflační očekávání. Zároveň bude zveřejněna i nová prognóza pro eurozónu, která pravděpodobně mírně reviduje odhad růstu HDP pro letošní rok (z původních 1,1 %). Více o dnešním zasedání psala kolegyně Jana Steckerová zde: http://bit.ly/31b81qD.

Tovární objednávky v Německu příjemně překvapily

Německé tovární objednávky za duben opět příjemně překvapily, když meziměsíčně přidaly 0,3 %. Nahoru byla revidována i statistika za březen. V meziročním srovnání jsou sice stále slabší, důvodem je ale jejich propad ze zimních měsíců. Jak si německý průmysl vedl v dubnu, se dozvíme zítra. Poslední dvě statistiky továrních objednávek ale ukazují na oživení německého průmyslu.

Euro včera po týdnu posilování vůči dolaru nakrátko dobylo zpět laťku 1,13 USD/EUR. Pomohla mu k tomu i extrémně slabá ADP statistika o počtu volných pracovních míst v zámoří. Těch bylo v květnu vytvořeno 27 tisíc, nejméně od března 2010. Korelace mezi ADP reportem a Fedem sledovanou statistikou o počtu nově vytvořených pracovních míst sice není konzistentní, přesto dává tušit, že páteční statistika z nezemědělského sektoru bude spíše slabá. Ekonomové SG očekávají v květnu podprůměrný přírůstek 145 tisíc oproti tržním 180 tisícům.

Průmyslová výroba v dubnu opět na trajektorii růstu

Dnes domácí statistiky ukáží, jak si v dubnu vedla průmyslová výroba, stavebnictví i mezinárodní obchod. Zejména průmysl navzdory předstihovým indikátorům v dubnu přidal, pomůže mu k tomu i výroba automobilového sektoru. Naopak stavebnictví slevilo ze svého dvouciferného tempa růstu.

Českému maloobchodu se v dubnu dařilo

Regionálním měnám se včera dařilo. Česká koruna posílila o čtvrt procentního bodu na 25,65 CZK/EUR, a je tak nejsilnější od konce dubna. Polský zlotý je silnější o desetinu 4,275 PLN/EUR, tři desetiny pak přidal maďarský forint. Ten se v závěru dne obchodoval na 321,1 HUF/EUR. Regionálním měnám k pohybu pomohlo silnější euro, českou korunu na cestě za silnějším kurzem podpořila také domácí statistika. Podle ní dynamika maloobchodních tržeb v dubnu překonala očekávání trhu, doplnila Monika Junicke.

(mj, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
102
ČEZ
518
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
853.6
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
804
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
700
PHILIP MORRIS ČR A
15480
O2 C.R.
238
UNIPETROL
382.5
VIG
640