Svátek má: Cecílie

Byznys

Velikost textu:

ECB výrazně uvolní měnovou politiku

ECB výrazně uvolní měnovou politiku

ECB tento čtvrtek dodá očekávaný měnový impuls. My počítáme s razantním opatřením v podobě snížení depozitní sazby o 20 bb na -0,60 %, zavedení tieringu, aby záporné sazby tak negativně nedopadly na bankovní sektor a neohrožovaly finanční stabilitu.

Ilustrační foto
9. září 2019 - 09:45

A opětovné spuštění programu odkupu aktiv ve výši 40 mld. EUR měsíčně. Ve srovnání s tržním konsensem tak očekávejme agresivnější uvolnění měnové politiky, které by se na trzích mělo projevit snížením rizikové averze, sdělil Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Evropský průmysl tíží zejména situace v Německu

Zajímavější ekonomická dat přijdou až ve druhé polovině týdne. Evropský průmysl zřejmě nevstoupil do letošní druhé poloviny roku pravou nohou, a to primárně kvůli pokračující recesi v německém průmyslovém sektoru. Zatím se ale nezdá, že by se německé potíže přenášely na producenty v dalších zemích eurozóny. Ze Spojených států se dočkáme mírného zrychlení inflace; ta půjde kvůli zavádění ochranářských opatření ve zbytku roku dále nahoru. Nicméně maloobchodní tržby, které byly na jaře i v prvních letních měsících nečekaně silné, již v srpnu odhalí svou zranitelnost. I tak ale na zasedání FOMC 18. září v souladu s trhem předpokládáme snížení úrokových sazeb o 25bb. Někteří hráči na trhu ale spekulují na razantnější snížení o 50 bb.

Tuzemská inflace klesá velmi pomalu

Inflace v ČR stále zůstává nad cílem i prognózou ČNB a prozatím nejeví přílišnou ochotu zpomalovat. Námi očekávaných 2,8 % y/y se bude nacházet 20 bb nad předpokladem ČNB.

Zaostřeno na dnešek

Temné vyhlídky německého zahraničního obchodu

Červencové statistiky německého zahraničního obchodu budou poznamenány pokračující recesí v průmyslovém sektoru našich západoevropských sousedů. Na vývozní aktivitě se samozřejmě negativně projevují nejistoty kolem brexitu, problémy jsou samozřejmě patrné i na exportech směrem do Číny, významné potíže začínají být patrné i v obchodní výměně s Tureckem. Data potvrdí platnost našich očekávání, že se Německo během Q2-Q3 19 dostalo do technické recese.

Slabší report z amerického trhu práce dolaru příliš neublížil

Páteční kurzový vývoj na trhu eura s dolarem nic nezměnil na faktu, že minulý týden patřil euru. A to navzdory tomu, že páteční ranní čísla z německého průmyslu potvrdila, že více než rok trvající recese v tomto sektoru pokračuje.  V odpoledních hodinách euro dočasně podpořila relativně slabší data z amerického trhu práce. Relativně proto, že zklamal primárně počet nově vytvořených pracovních míst. Míra nezaměstnanosti v souladu s očekáváním stagnovala, hodinové výdělky dokonce rostly ve srovnání s tržním konsensem rychleji. Jak ukázal minulý týden, primárním kurzotvorným faktorem zůstává v současné době geopolitika a rizikový apetit investorů na trhu.

Nezaměstnanost v Česku zůstává extrémně nízká

Podíl nezaměstnaných měřený MPSV se v srpnu velmi pravděpodobně nezměnil a setrval poblíž 2,7 %. Je pravděpodobné, že poblíž této úrovně se bude nezaměstnanost nacházet i v nejbližších měsících.

Koruna zakončila minulý týden stabilní

Závěr minulého týdne byl na tuzemském devizovém trhu nezajímavý. Koruna se vůči euru držela stabilní těsně pod hladinou 25,85 CZK/EUR. Páteční seance tak nic nezměnila na celotýdenním úspěšném tažení české měny, když si připsala téměř půl procenta. Ještě před týdnem se kurz hrozivě blížil hladině 26,0 CZK/EUR.

Vývoj na koruně v uplynulém týdnu můžeme charakterizovat jako korekci předchozích ztrát po opadnutí rizikové averze investorů na globálních trzích. Obdobný pohyb totiž zaznamenaly i polský zlotý a maďarský forint. Investoři ocenili dobré zprávy z klíčových front – obchodní války a brexitu. Po eskalaci obchodního napětí a zavádění nových cel mezi Spojenými státy a Čínou dává naději ochota obou stran se počátkem října setkat. Ve Velké Británii došlo k zásadnímu obratu, zatímco ještě před týdnem držel otěže pevně v rukou Boris Johnson, nyní se situace obrátila a pravděpodobnost odchodu UK z EU bez dohody poklesla. I tak ale zůstává významná.

Domácí makroekonomická data rozhodně nezklamala. Minulý týden přinesl červencová data z reálné ekonomiky. Vstup do druhé polovinu roku se vydařil. Nutno ale podotknout, že letní prázdninové měsíce je třeba posuzovat kvůli z roku na rok měnícím se dovoleným jako jeden celek. O co lepší byl červenec, o to horší může být srpen. Každopádně ve světle pokračující recese v německém průmyslu se zatím ten náš drží, uzavřel Jan Vejmělek.

(jv, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
102.8
ČEZ
512.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
832.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
791
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
712
PHILIP MORRIS ČR
14360
O2 C.R.
224
UNIPETROL
382.5
VIG
621