Svátek má: Slavomír

Byznys

Velikost textu:

Evropské PMI za únor potvrdí odražení se ode dna

Evropské PMI za únor potvrdí odražení se ode dna

Čínská vláda dnes rozhodla o snížení růstového cíle na 6 % až 6,5 % a výrazné redukci daní s cílem zajistit růstovou stabilitu.

Ilustrační foto
5. března 2019 - 09:45

Pozitivní zprávy před čtvrtečním jednáním ECB by měly přijít z eurozóny. Finální únorové PMI potvrdí, že lokální dno je za námi, uvedl Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Evropský sektor služeb je tom výrazně lépe než průmysl

Finální číslo kompozitního PMI v eurozóně za únor potvrdí zlom v trendu a odražení se ode dna. Jednalo by se o první zlepšení od loňského srpna. I tak ale zatím zůstává aktivita v eurozóně měřená PMI 0,4 standardní odchylky pod svým dlouhodobým průměrem. V dalších měsících by ale mělo přicházet pokračující zlepšování. To by mělo vyústit v průměrné tempo růstu 0,4 % až 0,5 % q/q během Q2 19 až Q4 19. Pomoci by ve srovnání s loňským rokem měly více akomodativní fiskální politika, slabší euro, levnější ropa, vyšší ziskové marže, utaženější trh práce a zvyšující se investice.

Americký ISM ze sektoru služeb si zřejmě během února polepšil na velmi silných 58,5 bodu z lednových 56,7 bodu. Na zlepšení ukazují v podstatě všechna již publikovaná regionální data. Znamenalo by to dosažení tříměsíčního maxima a potvrzení, že volatilita na finančních trzích patrná na přelomu roku se na aktivitě v sektoru služeb nijak výrazně negativně nepodepsala.

Euro vůči dolaru na dvoutýdenním minimu

Úvod týdne patřil na globálním devizovém trhu dolaru. Vůči euru si zelené bankovky polepšily na nejsilnější hodnotu od 19. února, když kurz USD/EUR spadl až k 1,131. Trhy tak ignorovaly víkendovou kritiku zvyšujících se úrokových sazeb a silného dolaru, kterou americký prezident D. Trump zamířil proti hlavě americké centrální banky. J. Powellovi. Trhy spíše vnímají pozitivní posun v jednáních mezi USA a Čínou, očekávají páteční silný report z amerického trhu práce a naopak holubičí vyznění čtvrtečního zasedání ECB.

Maďarští obchodníci profitují z příznivé situace domácností

Maďarské maloobchodní tržby reflektují dobrou kondici tamních domácností vyplývající jak z rostoucí zaměstnanosti tak především z vyšších mezd a platů. A na tom se ani s novým rokem nic nezměnilo. Solidní růst maloobchodních tržeb je příslibem pro letošní dynamiku spotřeby domácností v rámci HDP.

Na koruně dnes bylo mrtvo

První pracovní den nového týdne byl na tuzemském devizovém trhu naprosto nezajímavý. Za velmi podprůměrné obchodní aktivity a vzhledem k nezajímavému ekonomickému kalendáři se včera kurz koruny vůči euru držel na mezibankovním trhu v nezvykle úzkém dvouhaléřovém pásmu 25,62-64 CZK/EUR. O něco lépe na tom byl polský zlotý, který si polepšil o desetinu procenta. Tendenci k posilování jsme pozorovali i na forintu, vzhledem k rannímu oslabení ale skončil pouze s minimálním ziskem, doplnil Jan Vejmělek.

(jv, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
101
ČEZ
518
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
834.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
804
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
704
PHILIP MORRIS ČR A
15400
O2 C.R.
237
UNIPETROL
382.5
VIG
647