Svátek má: Klára

Byznys

Velikost textu:

Globální nárůst obav v zahraničí oslabuje regionální měny

Globální nárůst obav v zahraničí oslabuje regionální měny

Horší data v Evropě a Číně a inverze výnosové křivky USA opětovně zvyšují globální averzi vůči riziku.

Ilustrační foto
15. srpna 2019 - 09:45

Předstihové indikátory v USA pravděpodobně vykáží pokles aktivity v oblasti NY a Filadelfie. Guvernér Rusnok čeká stabilitu úrokových sazeb v následujících kvartálech. Česká ekonomika udržela mezikvartální růst, ale korunu ovlivňuje negativně vnější prostředí, sdělil Michal Brožka, analytik Komerční banky.

Fed indexy budou indikovat zpomalení aktivity

Dnes bude zveřejněna řada dat především z USA. Ta budou posuzována v kontextu současných obav ohledně vývoje ekonomiky v příštích kvartálech. A zatímco v případě vývoje průmyslu a maloobchodu za červenec lze čekat mírné meziměsíční nárůsty, od Fed indexů aktivity v oblastech Filadelfie a New Yorku analytici v srpnu počítají s citelným poklesem. Hlavním tématem na finančním trhu včerejška byla prohlubující se inverze výnosové křivky v USA. A toto téma pravděpodobně nezmizí ani dnes. Výnosy desetiletých vládních dluhopisů USA včera klesly pod úroveň výnosů dvouletých vládních dluhopisů a aktuálně se nacházejí poblíž úrovně 1,56 %. Připomeňme, že americké výnosová křivka je v segmentu 3 měsíce – 10 let invertovaná už téměř půl roku. A s tím, jak se inverze prohlubuje, narůstá obava, že stejně jako mnohokrát v historii bude následovat recese americké ekonomiky. Relevantní námitkou je fakt, že výnosová křivka je výrazně deformována měnovou politikou a předchozím kvantitativním uvolňováním. Nicméně inverze ve splatnostech 2–10 let je dalším psychologickým milníkem, který pravděpodobnost recese v horizontu 18ti měsíců navyšuje. S recesí v USA v příštím roce počítá i naše prognóza.

Pomalý růst eurozóny potvrzen

Ekonomika eurozóny v souladu s předběžným odhadem i očekáváním analytiků vykázala ve druhém čtvrtletí růst tempem 0,2 % q/q a 1,1 % y/y. Růst tedy zůstává pomalý, přičemž ekonomika Německa již ve druhém čtvrtletí oproti začátku roku klesla o 0,1 %. To se sice čekalo, nicméně takový výsledek i tak podpořil současné obavy z vývoje hlavních světových ekonomik.

Solidní růst HDP v ČR v Q2 bez zájmu trhu

Guvernér ČNB Jiří Rusnok včera v České televizi uvedl, že není důvod spěchat se sazbami jakýmkoliv směrem. To není nic nového. Od ČNB čekáme nyní delší období beze změny sazeb. Nicméně peněžní trh pod vlivem vývoje v zahraničí v horizontu jednoho roku započítává více než trojí 25-ti bodové snížení klíčové sazby ČNB, což je už opravdu hodně, ale vliv globálního vývoje je silný a brzy zřejmě nepoleví.

Ačkoliv včera zveřejněná data v regionu nevyzněla zle, český HDP mírně překonal odhady a udržel své mezikvartální tempo ze začátku roku (blíže viz včerejší komentář zde http://bit.ly/2MiQbO8), regionální měny včera oslabovaly. Česká koruna oslabila přes hladinu 25,88 CZK/EUR a ruku v ruce s tím klesaly i tržní úrokové sazby implikující rostoucí spekulace trhu na budoucí pokles úrokových sazeb ČNB. Středoevropským měnám neprospíval všeobecný nárůst globální averze vůči riziku, dodal Michal Brožka.

(mb, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
89.9
ČEZ
475
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
548
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
545
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
688
PHILIP MORRIS ČR A
13360
O2 C.R.
220
UNIPETROL
382.5
VIG
511