Svátek má: Julie

Byznys

Velikost textu:

Inflace v eurozóně zpomaluje

Inflace v eurozóně zpomaluje

Ve Spojených státech je dnes kalendář událostí nezajímavý. Pozornost by mohlo přitáhnout vystoupení zástupců Fedu.

Ilustrační foto
17. dubna 2019 - 09:45

Finální inflační čísla dnes potvrdí, že cenové tlaky v oblasti eurozóny slábnou. V regionu si budeme muset vystačit s polskými daty z tamního trhu práce. Ta by měla potvrdit jeho dobrou kondici, sdělila Jana Steckerová, analytička Komerční banky..

Řečníci z Fedu dnes dolaru moc nepomohou

Ve Spojených státech nás dnes čeká vystoupení třech zástupců Fedu (Harker, Bullard, Logan). Vzhledem k tomu, jak holubičí tón Fed v minulých týdnech nasadil, však dolaru zřejmě velkou podporu neposkytnou. Z dat stojí za zmínku pouze březnové velkoobchodní zásoby. Ty v meziměsíčním srovnání mírně vzrostou.

V eurozóně dnes budou zveřejněny finální výsledky březnové inflace. Ty by měly potvrdit, že zvolnila jak celková inflace, tak i její jádrová složka. Výrazného růstu spotřebitelských cen se ale v eurozóně nedočkáme ani v následujících měsících. V průběhu celého letošního i příštího roku inflace zřejmě zůstane pod úrovní 1,5 %.

Němečtí investoři se dívají do budoucna s optimismem

Německý ZEW index za duben překvapil, když ve složce očekávání dosáhl úrovně 3,1 bodu. V průzkumu tak poprvé od března loňského roku převážil počet optimistů nad pesimisty. Společná evropská měna se včera vůči dolaru pohybovala v pásmu 1,128-1,313 USD/EUR. Dnes ráno otevírá na horní hranici tohoto pásma.

Data z polského trhu práce potvrdí jeho dobrou kondici

Polská míra zaměstnanosti v březnu zřejmě stagnovala na úrovni 2,9 %. Oživení na polském trhu práce by mělo přijít v následujících měsících spolu s rozběhnutím sezónních prací. Průměrná hrubá mzda by měla podle našeho odhadu v březnu přidat 7,4 % y/y. Stejné tempo by si měla udržet i v následujících měsících. Růst mezd zatím stále převyšuje produktivitu práce, což by se mělo postupně odrazit ve vyšších spotřebitelských cenách.

Obchodování s korunou bylo živější

V Česku byl včera zveřejněn vývoj cen domácích výrobců. Ty pokračovaly ve svém růstu, jak v oblasti průmyslu, tak i zemědělství, stavebnictví a tržních služeb. Zveřejněná data potvrdila, že inflační tlaky v domácí ekonomice zůstávají silné. Kurz koruny nechala zveřejněná data chladnou. Obchodování na trhu však již bylo ve srovnání s přechozím dnem živější. Objemy obchodů byly vyšší, přičemž investoři měli zájem korunu spíše prodávat. To se odrazilo v mírném oslabení kurzu o 0,1 % na úroveň 25,67 CZK/EUR.

Pohyby na zbylých dvou regionálních měnách byly minimální. Polský zlotý zůstal téměř beze změny na úrovni 4,277 PLN/EUR, maďarský forint o 0,1 % posílil a posunul se na 320,1 HUF/EUR, doplnila Jana Steckerová.

(js, jk, foto: prvnizpravy.cz)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
103.6
ČEZ
503.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
829
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
799.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
702
PHILIP MORRIS ČR
14520
O2 C.R.
234
UNIPETROL
382.5
VIG
637.5