Svátek má: Státní svátek

Byznys

Velikost textu:

Inflace v eurozóně zpomaluje

Inflace v eurozóně zpomaluje

Ve Spojených státech je dnes kalendář událostí nezajímavý. Pozornost by mohlo přitáhnout vystoupení zástupců Fedu.

Ilustrační foto
17. dubna 2019 - 09:45

Finální inflační čísla dnes potvrdí, že cenové tlaky v oblasti eurozóny slábnou. V regionu si budeme muset vystačit s polskými daty z tamního trhu práce. Ta by měla potvrdit jeho dobrou kondici, sdělila Jana Steckerová, analytička Komerční banky..

Řečníci z Fedu dnes dolaru moc nepomohou

Ve Spojených státech nás dnes čeká vystoupení třech zástupců Fedu (Harker, Bullard, Logan). Vzhledem k tomu, jak holubičí tón Fed v minulých týdnech nasadil, však dolaru zřejmě velkou podporu neposkytnou. Z dat stojí za zmínku pouze březnové velkoobchodní zásoby. Ty v meziměsíčním srovnání mírně vzrostou.

V eurozóně dnes budou zveřejněny finální výsledky březnové inflace. Ty by měly potvrdit, že zvolnila jak celková inflace, tak i její jádrová složka. Výrazného růstu spotřebitelských cen se ale v eurozóně nedočkáme ani v následujících měsících. V průběhu celého letošního i příštího roku inflace zřejmě zůstane pod úrovní 1,5 %.

Němečtí investoři se dívají do budoucna s optimismem

Německý ZEW index za duben překvapil, když ve složce očekávání dosáhl úrovně 3,1 bodu. V průzkumu tak poprvé od března loňského roku převážil počet optimistů nad pesimisty. Společná evropská měna se včera vůči dolaru pohybovala v pásmu 1,128-1,313 USD/EUR. Dnes ráno otevírá na horní hranici tohoto pásma.

Data z polského trhu práce potvrdí jeho dobrou kondici

Polská míra zaměstnanosti v březnu zřejmě stagnovala na úrovni 2,9 %. Oživení na polském trhu práce by mělo přijít v následujících měsících spolu s rozběhnutím sezónních prací. Průměrná hrubá mzda by měla podle našeho odhadu v březnu přidat 7,4 % y/y. Stejné tempo by si měla udržet i v následujících měsících. Růst mezd zatím stále převyšuje produktivitu práce, což by se mělo postupně odrazit ve vyšších spotřebitelských cenách.

Obchodování s korunou bylo živější

V Česku byl včera zveřejněn vývoj cen domácích výrobců. Ty pokračovaly ve svém růstu, jak v oblasti průmyslu, tak i zemědělství, stavebnictví a tržních služeb. Zveřejněná data potvrdila, že inflační tlaky v domácí ekonomice zůstávají silné. Kurz koruny nechala zveřejněná data chladnou. Obchodování na trhu však již bylo ve srovnání s přechozím dnem živější. Objemy obchodů byly vyšší, přičemž investoři měli zájem korunu spíše prodávat. To se odrazilo v mírném oslabení kurzu o 0,1 % na úroveň 25,67 CZK/EUR.

Pohyby na zbylých dvou regionálních měnách byly minimální. Polský zlotý zůstal téměř beze změny na úrovni 4,277 PLN/EUR, maďarský forint o 0,1 % posílil a posunul se na 320,1 HUF/EUR, doplnila Jana Steckerová.

(js, jk, foto: prvnizpravy.cz)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
89.9
ČEZ
485
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
580
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
577
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
686
PHILIP MORRIS ČR A
13400
O2 C.R.
218.5
UNIPETROL
382.5
VIG
535