Svátek má: Slavomír

Byznys

Velikost textu:

Inflační tlaky na obou březích Atlantiku

Inflační tlaky na obou březích Atlantiku

Inflace v eurozóně v dubnu vykázala pouze dočasné zrychlení a v následujících měsících opět poklesne. Udržitelného růstu by se měla inflace v eurozóně dočkat až v závěru roku.

Ilustrační foto
3. května 2019 - 09:45

Zato americký trh práce i nadále ukazuje, že je v solidní kondici. Míra nezaměstnanosti se opět vrací na svá minima a v následujících měsících bude dále klesat. Neutichají ani mzdové tlaky, které naopak dále akcelerují. ČNB podle očekávání zvýšila poprvé v tomto roce své úrokové sazby, nicméně rétorika bankovní rady zůstává neutrální. My očekáváme, že nejen slabší koruna donutí bankovní radu dále zvyšovat sazby už v létě, sdělil František Táborský, analytik Komerční banky. 

Inflace v eurozóně roste jen na krátko

Americký trh práce v dubnu vykázal nárůst nových pracovních míst o 220 tis. Pokračuje tak v řadě solidních výsledků. Míra nezaměstnanosti se od zářijového poklesu na cyklické minimum 3,7 % pohybuje lehce nad touto hodnotou. Duben přinesl návrat k minimu

a v následujících měsících očekáváme další pokles. Solidní výsledky vykázal i růst mezd, který v posledních měsících viditelně akceleruje. Zprávy z trhu práce ukazují na další utahování měnové politiky. Nicméně naše prognóza už s dalším zvyšováním sazeb nepočítá i přes silné proinflační tlaky z trhu práce.

Spotřebitelská inflace v eurozóně v dubnu vzrostla o tři desetiny na 1,7 %. Významně se na tom podílely vyšší ceny energií včele s ropou. Větší pozornost však bude mít jádrová inflace, která podle našich odhadů také vzrostla na 1,1 %. Výrazně se na tom však podílel kalendářní efekt Velikonoc, které tento rok spadly až do druhé poloviny dubna. V květnu tak očekáváme opět pokles spotřebitelské inflace i její jádrové složky. Udržitelného růstu by se měla inflace v eurozóně dočkat až v závěru roku.

Americká ekonomika potvrzuje solidní kondici

Finální PMI přinesla pouze kosmetické úpravy původních odhadů. Na druhé straně Atlantiku však pozitivně překvapil americký trh práce a tovární objednávky. Produktivita práce předčila očekávání trhu o více než procentní bod a objednávky vzrostly meziměsíčně o 1,9 %, což vykompenzovalo předchozí pokles. Po silných číslech HDP z minulého týdne za první čtvrtletí se tak opět potvrzuje dobrá kondice americké ekonomiky.

ČNB i nadále očekává posílení koruny

Tuzemská centrální banka podle očekávání zvýšila své úrokové sazby. S rozhodnutím byla představena i nová makroekonomická prognóza. Ta počítá oproti únoru s nižším růstem HDP domácí ekonomiky pro tento a příští rok, vyšší inflací a posilováním koruny. Naše prognóza však tak optimistická ohledně koruny není, což je podle našeho názoru jeden z důvodů pro další zvyšování úrokových sazeb ve druhé polovině roku. Trh reagoval na následnou tiskovou konferenci guvernéra J. Rusnoka tradičně negativně, když koruna oslabila ke 25,70 za euro.

Státní rozpočet za první čtyři měsíce skončil v deficitu 29,7 mld. CZK, což je v daném období nejhorší výsledek od roku 2012. Na příjmové straně viditelně zaostává výběr daně z příjmu právnických osob, ale v menší míře i ostatní hlavní daňové položky s výjimkou pojistného. To souvisí s námi očekávaným zpomalením růstu ekonomiky, spotřebou domácností a zisků firem. Na straně výdajů i nadále zaostává investiční aktivita.

Včerejší zveřejnění PMI v regionu vyslalo smíšené signály. Pozitivně překvapilo zejména Maďarsko, které si připsalo více než dva body na 54,9. Kladně z dneška vyšlo i Polsko. Naopak propad prohloubil tuzemský index, který tak následoval ten německý. Problémem je výrazný pokles nových zakázek, a to jak domácích, tak i ze zahraničí, dodal František Táborský.

(ft, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
101
ČEZ
518
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
834.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
804
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
704
PHILIP MORRIS ČR A
15400
O2 C.R.
237
UNIPETROL
382.5
VIG
647