Svátek má: Slavomír

Byznys

Velikost textu:

Jak slabá nálada v Německu ovlivní rozhodování ČNB?

Jak slabá nálada v Německu ovlivní rozhodování ČNB?

Německá čísla opět motají trhům hlavu. Nejnovější index podnikatelské nálady Ifo překvapivě poklesl na 99,2 bodu zpátky do blízkosti čtyřletých minim z února tohoto roku.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
25. dubna 2019 - 09:50

A na vině je znovu zejména průmysl, kde se nálada dál propadá. Služby a stavebnictví se sice dál opatrně vylepšují, ale špatná nálada jako by lehce začala kazit náladu i mezi obchodníky. To není dobrá zpráva ani pro českou ekonomiku a uvidíme, zda nebude mít ještě dopad i na květnové rozhodnutí ČNB. Není žádným tajemstvím, že čeští centrální bankéři byli horšími zprávami z Německa na začátku roku znepokojeni, uvedl Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

Jenže čísla z Německa za poslední měsíc nebyla rozhodně černobílá. Zatímco nálada v průmyslu se dál zhoršuje (a to nejen v Německu, ale i ve Francii), tvrdá průmyslová čísla za únor ukázala na poměrně jednoznačný obrat k lepšímu. Uvidíme, zda ještě nebudou revidována, ale v jejich světle vypadají nové výhledy německého ministerstva financí (počítající s půlprocentním růstem) možná až příliš pesimisticky. Dále se zhoršující nálady ale nelze brát i tak úplně na lehkou váhu. Nehledě na lepší čísla z Číny i překvapivě rychlé útraty amerických spotřebitelů, v německém průmyslu jako by alespoň pocitově dál převládal pesimismus a ostražitost. Může to být dané mimo jiné i tím, že nejistota spojená s brexitem jako by nebrala konce.

ČNB se tak na květnovém zasedání bude muset rozhodnout, jakým číslům z Německa dát přednost. Pokud vyhodnotí situaci v Německu jako stabilizovanou a bude se dívat čistě na domácí inflační tlaky, můžeme se v květnu dočkat dalšího růstu sazeb. Hodně bude ale záležet na celkovém vyznění nové prognózy a vnímání externích rizik jednotlivými členy bankovní rady. Ať už bude verdikt ČNB v květnu jakýkoliv, stále platí jedno - ČNB letos nemá se sazbami kam spěchat, a sazby proto půjdou podle nás vzhůru pouze jednou (buď v květnu anebo až v pozdějším průběhu roku), uzavřel Jan Bureš.

(jb, jk, prvnizpravy.cz, foto: pl)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
101
ČEZ
518
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
834.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
804
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
704
PHILIP MORRIS ČR A
15400
O2 C.R.
237
UNIPETROL
382.5
VIG
647