Svátek má: Klára

Byznys

Velikost textu:

Nálada v Evropě se nelepší

Nálada v Evropě se nelepší

Předstihové ukazatele pokračují v poklesu v čele s Německem, které nadále trápí nižší odbyt automobilů a slabá poptávka ze zahraničí.

Ilustrační foto
22. srpna 2019 - 09:45

Zároveň eskalace obchodních sporů bude tlačit ukazatele PMI dolů i v následujících měsících. Záznam z posledního jednání americké centrální banky ukazuje názorový rozkol napříč měnovým výborem. Polský maloobchod pokračuje v nadprůměrném tempu růstu v tomto roce, sdělil František Táborský, analytik Komerční banky..

PMI v Evropě ukáží další pokles

Očekáváme, že kompozitní PMI v eurozóně v červenci zůstane beze změny. Sektor služeb by měl vzrůst o desetinu na 53,3 bodu, zatímco výrobní sektor opět o desetinu poklesne na 46,4 b. I tak se kompozitní index pohybuje výrazně pod svým historickým průměrem. Tyto hodnoty zároveň odpovídají mezikvartálnímu růstu eurozóny o 0,2 %. Samotný PMI ve výrobě je nejnižší od roku 2012, což je dáno hlavně vysokou váhou a nízkou hodnotou německého indexu. Tamní ekonomiku i nadále trápí pokles automobilového sektoru, slabá zahraniční poptávka a další eskalace obchodních válek mezi USA a Čínou. Ty budou tlačit PMI ve výrobě dolů i v následujících měsících. Zároveň už z minulých měsíců pozorujeme přenos zpomalení průmyslové výroby do ostatních sektorů ekonomiky.

Jednání Fedu ukazuje na názorový rozkol

Záznam z posledního jednání Fedu ukazuje názorový rozkol v měnovém výboru. Část členů se snažila prosadit snížení sazeb o 50 bp, zatímco část druhá požadovala stabilitu sazeb. Podle záznamu však první snížení úrokových sazeb od krize považují bankéři za „kalibraci měnové politiky“ a „úpravu uprostřed hospodářského cyklu v reakci na aktuální vývoj“. My nicméně očekáváme, že do konce roku dojde minimálně ještě k jednomu snížení úrokových sazeb a v příštím roce budou další snížení následovat spolu se zpomalením americké ekonomiky.

Polský maloobchod pokračuje v nadprůměrném tempu

Trh očekává, že polské maloobchodní tržby v červenci zrychlí svou dynamiku. I přes mírné zpomalení v posledních dvou měsících maloobchodníci si udržují solidní tempo, což se odráží i na celkové spotřebě domácností nebo inflaci. Hlavním faktorem je jednoznačně tamní trh práce, který překonává rekordy obdobně jako v tuzemsku.

Polský průmysl vzrostl pomaleji, než trh očekával

Polská průmyslová produkce v červenci zklamala lehce slabším růstem oproti očekáváním trhu. Červnové snížení produkce se tak nepovedlo plně vykompenzovat. Významně poklesl těžební sektor, zatímco zpracovatelský sektor se vrátil k růstu. Nedařilo se ani energetice. Polský průmysl v tomto roce v průměru vzrostl meziročně o 5,8 %. Ačkoli tamní průmysl postupně zpomaluje už od roku 2017, svou dynamikou výrazně převyšuje okolní státy včetně České republiky. Další zpomalení ale naznačují i předstihové ukazatele. PMI z výroby se již od listopadu minulého roku pohybuje pod úrovní 50 b., tedy pod úrovní expanze.

Koruna včera, stejně jako v předchozím dni, pokračovala ve své klidné jízdě jen lehce pod úrovní 25,80 CZK/EUR. Polský zlotý oslabil ještě před zveřejněním statistiky průmyslu a poté svou ztrátu ještě prohloubil. K dnešnímu ránu si tak připisuje ztrátu 0,25 % a v současnosti se obchoduje na úrovni 4,347 PLN/EUR. Obdobně jako koruna je v klidu i maďarský forint, který si udržuje úroveň 327,38 HUF/EUR, dplnil
František Táborský.

(ft, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
89.9
ČEZ
475
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
548
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
545
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
688
PHILIP MORRIS ČR A
13360
O2 C.R.
220
UNIPETROL
382.5
VIG
511