Svátek má: Maxmilián|Maxim

Byznys

Velikost textu:

Nálada v Německu hledá dno

Nálada v Německu hledá dno

Po zářijovém propadu výrobní aktivity v Německu dnes trh bude bedlivě sledovat zveřejnění IFO indexu podnikatelského sentimentu.

Ilustrační foto
24. září 2019 - 09:45

Nejvyšší soud ve  Velké Británii rozhodne o legálnosti přerušení schůze parlamentu. V ČR statistici ukáží, zda důvěra podnikatelů a spotřebitelů klesla, sdělil Michal Brožka, analytik Komerční banky.

Nálada podnikatelů v Německu tápe

V návaznosti na včera zveřejněné tristní výsledky indexu PMI bude dnes důležité sledovat Ifo index sentimentu podnikatelů v Německu. Analytici  SG čekají nepatrné zlepšení v subindexu očekávání. Naopak v hodnocení současných podmínek čekají pokles. S ohledem na včera zveřejněný index PMI je na místě obava, že předstihové indikátory ještě dno nenalezly, přičemž brexitu zatím není konec a v obchodních válkách zatím nedošlo na dovozní cla na auta.

Finanční trh bude samozřejmě sledovat rozhodnutí Nejvyššího soudu ve Velké Británii ve věci legálnosti zastavení schůze parlamentu premiérem Borisem Johnsonem. K tomu by mělo dojít dnes dopoledne. Nicméně stejně není zcela jasné, co bude následovat, když soud označí rozhodnutí jako nelegální. Jedna varianta je svolání parlamentu, ale také dle slov ministra zahraničí VB může dojít k opětovnému přerušení schůze na kratší dobu.

Za oceánem hlavní pozornost získá výsledek spotřebitelské důvěry (Conference board) za září. Ta se zatím stále drží velmi vysoko, ale s ohledem na již zveřejněný Michiganský index spotřebitelské důvěry čekáme její pokles.

Výrobní aktivita v Německu dál klesá

Aktivita německých výrobců v září podle indexu PMI klesla hlouběji, než kde se nacházela v době evropské dluhové krize. Výsledek zapůsobil silně negativně tím spíš, že analytici v průměru čekali mírné zlepšení. PMI index ze služeb se sice stále udržel výrazně nad 50ti-bodovou hranicí dělící expanzi od kontrakce, ale a i zde došlo k poklesu pod odhady. Takový výsledek zvyšuje šance na pokles německé ekonomiky. Francouzský PMI se sice ve výrobním sektoru i ve službách stále udržel nad 50 body, ale také klesl pod odhady. Naopak PMI index v USA ve výrobním sektoru v září překvapil nárůstem. Finanční trh reagoval na negativní data z Evropy opětovným snížením inflačních očekávání a růstem cen německých vládních dluhopisů. Výnos desetiletých vládních dluhopisů Německa klesl z -0,53 % k -0,58 % a euro oslabovalo vůči dolaru.

Agentura Bloomberg uvedla, že čínská vláda udělila několika domácím firmám výjimku a možnost nakupovat sojové boby z USA.

Slyšeli jsme řadu výroků od centrálních bankéřů. Šéf ECB Draghi obhajoval v parlamentu ohlášený měnový stimul, přičemž opět vyzdvihl význam fiskální politiky v dalším postupu. Holobičí člen Fedu James Bullard vyjádřil, že může být potřeba dále snižovat sazby.

Maďarská měnová politika beze změn

V regionu dnes zasedne Maďarská centrální banka, ovšem změna nastavení měnové politiky na tomto zasedání se všeobecně nečeká. V ČR získá pozornost zveřejnění vývoje důvěry podnikatelů a spotřebitelů za září.

Polská stavební produkce mírně nad odhady

Středoevropské měny včera po zveřejnění negativních dat z Německa oslabovaly. Polská stavební produkce v srpnu zpomalila meziroční tempo růstu na 2,7 %, což bylo mírně nad odhady ale bez většího zájmu finančního trhu, doplnil Michal Brožka.

(mb, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
99.7
ČEZ
474
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
552
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
525
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
698
PHILIP MORRIS ČR A
13360
O2 C.R.
218
UNIPETROL
382.5
VIG
512.5