Svátek má: Květoslava

Byznys

Velikost textu:

Nálada v průmyslu se nelepší doma ani v zahraničí

Nálada v průmyslu se nelepší doma ani v zahraničí

Zatímco včerejší data ukázala na pokles spotřebitelské důvěry v eurozóně, očekáváme, že se důvěra v německém korporátním sektoru měřená IFO indexem za duben stabilizovala jak ve složce očekávání, tak i v té posuzující současnou situaci.

Ilustrační foto
24. dubna 2019 - 09:45

Hodnocení ekonomické důvěry se dočkáme i na domácí půdě. Konjunkturální průzkum ČSÚ nám ukáže, zda se nálada v soukromém i v podnikatelském sektoru za březen zlepšila, uvedla Monika Junicke, analytička Komerční banky..

Důvěra v Německu se stabilizuje

Předpokládáme, že předstihový indikátor IFO si v dubnu dal pauzu a výrazněji růst bude až v následujících měsících. Poslední tvrdá data ukazují, že se v Německu daří především stavebnictví, zatímco dynamika průmyslové výroby se po propadu v loňském roce pomalu vrací ke svému trendu. Stále ji ale oslabuje nižší poptávka ze zahraničí i trvající geopolitické nejistoty. Jejich vyřešení by mohlo opět pomoci ke zlepšení nálady nejen v německém průmyslu.

Navzdory očekáváním spotřebitelská důvěra v eurozóně klesla

Navzdory pozitivním očekáváním zaznamenala spotřebitelská důvěra v eurozóně za duben nečekaný propad. Poté, co během minulého roku prakticky nepřetržitě klesala a svého dna dosáhla v závěru roku, se zdálo, že se spotřebitelům v letošním roce vrací optimismus. Duben ale tento trend nepotvrdil, a to navzdory tomu, že situace na trhu práce zůstává stabilní a disponibilní příjmy stále rostou. Ukazatel spotřebitelské důvěry se tak dostal pod svůj dlouhodobý průměr.

Polské nezaměstnanosti pomohla sezónnost

Tuzemská důvěra v ekonomiku nezačala letošní rok zrovna nejlépe. V prvním čtvrtletí byla nejslabší od Q3 2016, přičemž v březnu poklesla v obou složkách, jak v podnikatelském tak i spotřebitelském sektoru. Dnešní statistiky ukáží, zda začátek druhého čtvrtletí přinesl více optimismu.

Polská míra nezaměstnanosti za březen by měla s ohledem na sezónnost, kdy první jarní měsíc začínají stavební práce, klesnout o dvě desetiny. To by se mělo projevit i na stavební výrobě, které navíc pomáhá stabilní poptávka, a tak v Polsku meziročně vzroste o 18 %.

Regionálním měnám se včera nedařilo

Regionálním měnám se první pracovní den po velikonočním víkendu nedařilo. Koruna včera od rána oslabovala, během dne ztratila 0,1 % na 25,74 CZK/EUR. K silnějším hodnotám jí nepomohl ani rozhovor s guvernérem ČNB Jiřím Rusnokem. Ten se ve včera zveřejněné části k růstu sazeb nevyjádřil, na pokračování rozhovoru se ale můžeme těšit dnes. Zítra začíná členům bankovní rady karanténa, a tak se již dalších výroků před zasedáním příští čtvrtek nedočkáme. Očekáváme ale, že na tomto zasedání dojde ke zvýšení úrokové sazby o 0,25 p.b.

Podobně jako koruně se včera nedařilo ani ostatním regionálním měnám. Polský zlotý oslabil na 4,287 PLN/EUR a nejvolatilnější z regionálních měn, maďarský forint ztratil dokonce 0,2 % a přiblížil se úrovni 321,1 HUF/EUR, doplnila Monika Junicke.

(mj, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
103.6
ČEZ
503.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
829
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
799.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
702
PHILIP MORRIS ČR
14520
O2 C.R.
234
UNIPETROL
382.5
VIG
637.5