Svátek má: Karolína

Byznys

Velikost textu:

Naši vinaři slaví světové úspěchy

Naši vinaři slaví světové úspěchy

Hned dva úspěchy zaznamenali tento týden naši vinaři na mezinárodních vinařských soutěžích. Na prestižní soutěži bílých vín Concours des Grands Vins Blancs du Monde, která se každoročně koná ve Štrasburku, získali 7 zlatých a 6 stříbrných medailí.

Ilustrační foto
19. dubna 2019 - 08:50

Z jubilejního 20. ročníku soutěže vín VINAGORA v Budapešti si odváží 3 zlaté a 7 stříbrných. Účast našich vín finančně podpořil Vinařský fond a organizačně ji zajistilo Národní vinařské centrum.

Na Concours des Grands Vins Blancs du Monde obdržela celkem sedm zlatých medailí tato vinařství: Vinařství Josef Valihrach (2), Rodinné vinařství Vican, Znovín Znojmo a.s., Vinselekt Michlovský a.s., Spielberg CZ, s.r.o. a Sonberk Popice.
 
„Soutěže ve Štrasburku mají vedle toho, že jsou všeobecně uznávané jako ‘bílé‘ mistrovství světa“, svou osobitou atmosféru. I když se tu potkávají degustátoři z celého světa, panuje tu téměř rodinné a velmi přátelské prostředí. Složení jury je stabilní a po dlouhá léta se mění jen minimálně. To se samozřejmě projeví i na konzistentním hodnocení jednotlivých ročníků soutěže,“ přiblížil soutěž JUDr. Luboš Bárta, šéfredaktor časopisu SOMMELIER, který za Českou republiku usedl v hodnoticí komisi.

Concours des Grands Vins Blancs du Monde je pět samostatných odrůdových soutěží nejlepších Ryzlinků, Tramínů, Rulandských šedých, Rulandských bílých, Sylvánů a asambláží, konaných v jeden čas na jednom místě pod jednou hlavičkou. Soutěž je členem uskupení VINOFED (Světové federace mezinárodních soutěží vín a destilátů) a je pořádána pod patronátem OIV (Mezinárodní úřad pro révu a víno). Soutěž Ryzlinků slaví letos 22. výročí, další soutěže postupně přibývaly vždy s několikaletým odstupem.V Budapešti, na soutěži vín VINAGORA, si nejlépe vedlo Vinařství Josef Dufek a Znovín Znojmo. Obě vinařství získala shodně po jedné zlaté medaili a dvou medailích stříbrných. Zlatou medaili si odvezlo také pražské Vinařství Salabka. Dvě stříbrné medaile komise udělila Vinařství U Kapličky a jednu získalo Vinařství Štěpánek. Vína z České republiky získala druhý nejvyšší počet medailí v soutěži. Úspěšnější bylo pouze pořádající a suverénně nejpočetněji zastoupené Maďarsko. Soutěže se letos účastnilo 643 vín ze 17 zemí světa.

V komisi zasedla elita světových degustátorů. V souladu se pravidly O.I.V byla většina degustátorů ze zahraničí, např. enologové z Francie, Španělska, Brazílie, Německa, Kanady a dalších významných vinařských zemí. Část degustátorů byla samozřejmě z domácího Maďarska či blízkého Slovenska. Z České republiky v odborné komisi zasedli Pavel Chrást a Marta Vítková z Vinařské školy Valtice.

VINAGORA byla založena v roce 1992 a koná se pod garancí hlavních profesních organizací - OIV (Mezinárodní úřad pro révu a víno) a VINOFEDu (Fédération Mondiale des Grands Concours Internationaux de Vins et Spritiueux – federace nejvýznamnějších mezinárodních soutěží vín a lihovin).

(rp,terezamelisova,prvnizpravy.cz,foto:wineofczechrepublic.cz)
Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
90.4
ČEZ
480
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
583.8
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
568
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
682
PHILIP MORRIS ČR A
13400
O2 C.R.
218
UNIPETROL
382.5
VIG
535