Svátek má: Jindřich

Byznys

Velikost textu:

Navrhl breakdance na olympiádu francouzský prezident kvůli inkluzi?

Navrhl  breakdance na olympiádu francouzský prezident kvůli inkluzi?

Squash olympijským sportem patrně nebude. V Paříži dostal přednost breakdance. Je to velké zklamání, říkají hráči. Říká se, že Olympijský výbor se rozhodl vybrat sport, který má patrně větší komerční potenciál a politický přesah a že navrhl breakdance na olympiádu francouzský prezident kvůli inkluzi.

Obrázek je z tiskové konference před Mistrovství Česka ve squashi
7. března 2019 - 08:26

Politika do sportu nepatří, ale politici jej mohou ovlivnit. Dokládají to poslední události kolem sportu, který by měl rozšířit program olympijských her. Už nyní se ví, že to nebude squash a místo něho dostal příležitost breakdance.

Patrně už desítky let se squash snaží protlačit do rodiny olympijských her. Pro letní Hry v Paříži v roce 2024 byly šance více než optimistické. Světová federace připravovala velkolepou kampaň, aby veřejnosti ukázala, jak silným a tradičním sportem squash je. Naděje však pohasly únorovou informací, která se objevila v médiích. Podle redaktora BBC by se měl jako nový sport na olympiádě poprvé objevit breakdance. O squashi se neuvažuje…


Martin Švec česká squashová jednička

Česká ženská jednička Anna Serme

Předseda Tomáš Cvikl

Tomáš Cvikl, předseda České asociace squashe s dortem, který převzal od přátel k padesátinám pár hodin před zahájením Mistrovství Česka

"Je to špatná zpráva pro náš sport a naše sportovce. Máme několik nadějných hráčů, kteří by rozhodně měli šanci se kvalifikovat. Olympijský výbor se však rozhodl vybrat sport, který má patrně větší komerční potenciál a politický přesah. Musíme to respektovat,“ prohlásil Tomáš Cvikl, předseda České asociace squashe, před 27. mistrovstvím ČR ve squashi.  

Právě česká asociace v průběhu minulého roku iniciovala crowdfundingovou kampaň „Squash na olympiádu.“ Cílem bylo upozornit na to, že atraktivní raketový sport dlouhodobě chybí na jedné z nejprestižnějších sportovních akcí a poslat prostředky na pomoc Světové federaci squashe. V rámci kampaně se na Startovači celkově vybralo 171 tisíc korun.

"Z výsledku jsme byli nadšení. Veškerý finální výnos jsme předali Světové squashové federaci, která se nás snaží dlouhodobě protlačit na OH. Delegáti naši aktivitu zaznamenali a velice je to potěšilo," prohlásil předseda Tomáš Cvikl.

Jenže v únoru se objevily informace, že organizátoři olympijských her v Paříži chtějí mít v programu v rámci volby nových sportů – skateboarding, sportovní lezení, surfing a breakdance.

"Když jsem si to přečetla, nemohla jsem tomu uvěřit. Squash už byl ale tolikrát zamítnut, že mě to snad ani nepřekvapilo. Přitom Francouzi prohlašovali dopředu, že o squash stojí,“ prohlásila česká ženská jednička Anna Serme, která ve Francii žije. "Nevím, jestli je to pravda, ale zaslechla jsem, že breakdance navrhl francouzský prezident kvůli inkluzi. Aby se lidé z nižších vrstev, kteří žijí v okolí velkých měst a věnují se této disciplíně, měli možnost prosadit a změnit svou životní situaci.“

Podle sportovního reportéra BBC Nicka Hope byl breakdance jedním z největších úspěchů olympijských her mládeže, které se konaly v loňském roce v argentinském Buenos Aires. Těch se zúčastnil také Viktor Byrtus, jeden z největších talentů domácí squashové scény. "To jsem v Argentině vůbec nezaznamenal. Ani jsem nevěděl, že tam breakdance je a snaží se o olympijské hry. Naopak v Buenos Aires měl velký ohlas interaktivní squashový kurt. Z něho byli delegáti nadšení.Je to velké zklamání. Kdyby se dostal squash na OH, tak by to byl jeden z mých hlavních cílů se tam probojovat, " prohlásil smutný Byrtus.

Frustrace a naštvanost se rozléhala také napříč sociálními sítěmi.

"Viděl jsem komentář britské squashové legendy Nicka Matthewa, který říkal, jestli není na čase uskutečnit nějaké právní kroky proti MOV. Mám kamarády, kteří dělají breakdance a rovněž byli šokováni. Ani nevěděli, že se někdo snaží protlačit jejich sport na olympiádu. Ani o to nestojí. Nerozumí tomu," řekl  Daniel Mekbib, loňský vítěz republikového šampionátu.

Podle Martina Švece by neměla být jedna z hlavních kritérií sledovanost. „Jestli pořadatelé argumentují tím, že breakdance přitáhne více lidí k televizi, tak ať tam rovnou dají X-Factor nebo Amerika má talent. Za chvíli na olympijských hrách bude cosplay a filmy od Marvelu," má jasno  česká jednička.

Provizorní souhlas se zařazením dodatečných sportů má MOV vyslovit v červnu. Příští rok v prosinci výkonný výbor definitivně potvrdí program her v Paříži. Uniklé informace zaskočily také Světovou federaci squashe.

"Navrhovaný seznam pouze čtyř sportů, z nichž tři již byly potvrzeny MOV do olympijského programu her v Tokiu 2020, vede k přesvědčení, že Paříž 2024 a MOV preferovaly sporty, které již byly do programu OH zařazeny, takže ostatní sporty neměly prakticky žádnou příležitost se do olympijského programu dostat,“ stálo v dopise Světové squashové federace.

Podle informací České asociace squashe na rozhodnutí zařadit breakdance do programu Her v Paříži tlačil zejména MOV (Mezinárodní olympijský výbor). "Víme, že francouzští pořadatelé si náš sport přáli zařadit. Navíc předseda francouzské squashové federace se zná dobře s olympijskými delegáty. Bohužel to nedopadlo. Negativní dopad to má také na český squash. V rámci dotačních programů jsou totiž zvýhodněny olympijské sporty, což mi dlouhodobě vadí. Přitom prokazatelně vykazujeme úspěchy a kvalitní práci s mládeží," poznamenal předseda Tomáš Cvikl.Squash v číslech

50 000        tolik je kurtů po celém světě
185        v tolika zemích světa se squash hraje
70 0000     tolik cca lidí hraje squash rekreačně v České republice
4000        tolik je cca registrovaných členů Českého squashe
69   tolik klubů squash je v Česku

(ps, Prvnizpravy.cz &  SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
90.4
ČEZ
480
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
583.8
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
568
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
682
PHILIP MORRIS ČR A
13400
O2 C.R.
218
UNIPETROL
382.5
VIG
535