Svátek má: Bořek

Byznys

Velikost textu:

Německé tovární objednávky pozitivně překvapily

Německé tovární objednávky pozitivně překvapily

Tovární objednávky v německém průmyslu zaznamenaly v červnu oživení. Druhé čtvrtletí však už od propadu produkce nezachrání a ani prázdninové měsíce zlepšení nepřinesou.

Ilustrační foto
6. srpna 2019 - 09:45

Pokles průmyslové produkce ukáží i tuzemská čísla. To naznačují předstihové ukazatele a slabší výroba aut. Zahraniční obchod by však měl pokračovat v rekordních číslech. Očekáváme další eskalaci obchodního sporu mezi USA a Čínou, sdělil František Táborský, analytik Komerční banky.

Další eskalace obchodních válek na dohled

V reakci na včerejší oslabení čínské měny americká vláda označila Čínu za měnového manipulátora. Oficiální prohlášení přišlo nad rámec standardního pololetního reportu, který eviduje tyto země. Tento krok může vzápětí přinést i konkrétní kroky americké vlády. Jednou z variant je, že začnou intervenovat i samotné Spojené státy, aby vyrovnaly umělé zvýhodnění čínského zahraničního obchodu. Podle nás však dojde spíše k dalším omezením na čínský export.

Německé tovární objednávky v červnu meziměsíčně vzrostly o 2,5 %, což znamená návrat k růstu po květnovém propadu. V celkovém pohledu tak tovární objednávky ve druhém čtvrtletí poklesly o 1,4 % q/q a od začátku roku 2018 vzrostly pouze v závěru minulého roku. Zítřejší čísla za celkový průmyslový sektor tak přinesou jen mírné zlepšení oproti květnu.

Důvěra investorů je nejnižší za posledních pět let

Důvěra investorů v eurozóně se v červenci propadla na nejnižší hodnoty za necelých pět let. Důvody jsou již tradičně obchodní války mezi Amerikou a Čínou. Zároveň investory znervózňuje výkon německé ekonomiky, která ani ve druhém čtvrtletí nevykazuje známky citelného oživení a další mezikvartální pokles se zdá být nevyhnutelný. Vnímání německé ekonomiky nepodpořil ani PMI ze sektoru služeb, který v červenci významně poklesl. Doposud to přitom byl právě sektor služeb, který držel celkový index vysoko nad hranicí recese.

Průmyslová produkce v červnu výrazně zpomalila

Dnes korunu a lokální trh čeká sada tuzemských dat. Hlavní pozornost bude mít červnová průmyslová výroba. Očekáváme, že meziročně produkce poklesla, čemuž nasvědčují předstihové ukazatele, o jeden pracovní den kratší měsíc a nižší výroba aut. Dále vychází statistika stavebnictví a zahraničního obchodu. Zatímco stavební produkce dále zpomaluje pod tlakem nedostatečných kapacit ekonomiky, exportérům se i nadále daří. Více naleznete v našich Měsíčních předpovědích na http://bit.ly/2YrdGek.

Koruna pod tlakem oslabení čínského renmimbi

Včerejší obchodování bylo primárně definováno děním v Číně. Čínský renmimbi oslabil vůči dolaru na nejslabší hodnoty od roku 2008, což vyvolalo obavy investorů z další eskalace obchodních válek. Přitom jenom před pár dny americký prezident oznámil uvalení dalších cel na import z Číny. Index volatility finančních trhů VIX vyskočil na nejvyšší hodnoty od začátku tohoto roku a věrně reflektuje obrázek celého trhu. Americký dolar reagoval oslabením vůči euru o 0,8 % na 1,12. V regionu koruna i polský zlotý shodně oslabily o 0,1 %, nicméně dnes ráno své ztráty lehce korigovaly. Maďarský forint si na druhou stranu připsal čtvrt procenta, v závěru dne však opět ztrácel, doplnil František Táborský.

(ft, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
91.3
ČEZ
488
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
582.8
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
568
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
688
PHILIP MORRIS ČR A
13280
O2 C.R.
219
UNIPETROL
382.5
VIG
537.5