Svátek má: Vratislav

Byznys

Velikost textu:

Německé tovární objednávky pozitivně překvapily

Německé tovární objednávky pozitivně překvapily

Tovární objednávky v německém průmyslu zaznamenaly v červnu oživení. Druhé čtvrtletí však už od propadu produkce nezachrání a ani prázdninové měsíce zlepšení nepřinesou.

Ilustrační foto
6. srpna 2019 - 09:45

Pokles průmyslové produkce ukáží i tuzemská čísla. To naznačují předstihové ukazatele a slabší výroba aut. Zahraniční obchod by však měl pokračovat v rekordních číslech. Očekáváme další eskalaci obchodního sporu mezi USA a Čínou, sdělil František Táborský, analytik Komerční banky.

Další eskalace obchodních válek na dohled

V reakci na včerejší oslabení čínské měny americká vláda označila Čínu za měnového manipulátora. Oficiální prohlášení přišlo nad rámec standardního pololetního reportu, který eviduje tyto země. Tento krok může vzápětí přinést i konkrétní kroky americké vlády. Jednou z variant je, že začnou intervenovat i samotné Spojené státy, aby vyrovnaly umělé zvýhodnění čínského zahraničního obchodu. Podle nás však dojde spíše k dalším omezením na čínský export.

Německé tovární objednávky v červnu meziměsíčně vzrostly o 2,5 %, což znamená návrat k růstu po květnovém propadu. V celkovém pohledu tak tovární objednávky ve druhém čtvrtletí poklesly o 1,4 % q/q a od začátku roku 2018 vzrostly pouze v závěru minulého roku. Zítřejší čísla za celkový průmyslový sektor tak přinesou jen mírné zlepšení oproti květnu.

Důvěra investorů je nejnižší za posledních pět let

Důvěra investorů v eurozóně se v červenci propadla na nejnižší hodnoty za necelých pět let. Důvody jsou již tradičně obchodní války mezi Amerikou a Čínou. Zároveň investory znervózňuje výkon německé ekonomiky, která ani ve druhém čtvrtletí nevykazuje známky citelného oživení a další mezikvartální pokles se zdá být nevyhnutelný. Vnímání německé ekonomiky nepodpořil ani PMI ze sektoru služeb, který v červenci významně poklesl. Doposud to přitom byl právě sektor služeb, který držel celkový index vysoko nad hranicí recese.

Průmyslová produkce v červnu výrazně zpomalila

Dnes korunu a lokální trh čeká sada tuzemských dat. Hlavní pozornost bude mít červnová průmyslová výroba. Očekáváme, že meziročně produkce poklesla, čemuž nasvědčují předstihové ukazatele, o jeden pracovní den kratší měsíc a nižší výroba aut. Dále vychází statistika stavebnictví a zahraničního obchodu. Zatímco stavební produkce dále zpomaluje pod tlakem nedostatečných kapacit ekonomiky, exportérům se i nadále daří. Více naleznete v našich Měsíčních předpovědích na http://bit.ly/2YrdGek.

Koruna pod tlakem oslabení čínského renmimbi

Včerejší obchodování bylo primárně definováno děním v Číně. Čínský renmimbi oslabil vůči dolaru na nejslabší hodnoty od roku 2008, což vyvolalo obavy investorů z další eskalace obchodních válek. Přitom jenom před pár dny americký prezident oznámil uvalení dalších cel na import z Číny. Index volatility finančních trhů VIX vyskočil na nejvyšší hodnoty od začátku tohoto roku a věrně reflektuje obrázek celého trhu. Americký dolar reagoval oslabením vůči euru o 0,8 % na 1,12. V regionu koruna i polský zlotý shodně oslabily o 0,1 %, nicméně dnes ráno své ztráty lehce korigovaly. Maďarský forint si na druhou stranu připsal čtvrt procenta, v závěru dne však opět ztrácel, doplnil František Táborský.

(ft, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
103.6
ČEZ
503.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
829
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
799.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
702
PHILIP MORRIS ČR
14520
O2 C.R.
234
UNIPETROL
382.5
VIG
637.5