Svátek má: Maxmilián|Maxim

Byznys

Velikost textu:

Německý průmysl klesl více, než se čekalo

Německý průmysl klesl více, než se čekalo

Turbulence z počátku týdne polevily. Průmyslová výroba v Německu klesla v červnu více, než se čekalo i přes nadějný výsledek továrních objednávek.

Ilustrační foto
7. srpna 2019 - 09:45

Dnešní kalendář je relativně prázdný. Hlavní pozornost tak získá projev člena Fedu Charlese Evanse. Včerejší projev Jamese Bullarda z Fedu připomněl, že měnová politika nebude všelékem na obchodní války, sdělil Michal Brožka, analytik Komerční banky.

Finanční trh se zklidnil díky nedostatku nových impulsů

Po eskalaci ve věci obchodních válek z posledních dnů přinesl včerejšek mírné zklidnění. Akciové trhy smazaly část pondělních ztrát. Zklidnění ovšem bylo dané spíše nedostatkem nových impulsů a nikoliv novými pozitivními zprávami. Předchozí způsob eskalace konfliktu naopak opět nabádá k opatrnosti do dalších měsíců.

Německý průmysl prohlubuje pokles

Průmyslová výroba v Německu v červnu oproti květnu klesla o 1,5 %, což představuje prohloubení meziročního poklesu na -5,2 % z předchozích -3,7 % (očištěno sezónně respektive kalendářně). Vzhledem k pozitivnímu překvapení ze strany včera zveřejněných továrních objednávek jde jasně o negativní překvapení, které se týká i české ekonomiky, jak ukázaly včera zveřejněné údaje o poklesu českého průmyslu.

President Fedu v Saint Louis James Bullard se včera vyslovil proti tomu, aby Fed kontroval obchodním sporům uvolněnější měnovou politikou. Ta podle něj nemůže rozumným způsobem reagovat na změny ve vyjednáváních, které mění situaci ze dne na den. Nicméně Bullard dodal, že letos čeká další snížení úrokových sazeb.

Maloobchodní tržby v ČR stále na vzestupu

Včera zveřejněné údaje z domácí ekonomiky dnes doplní vývoj maloobchodu Ten by na rozdíl od včera zveřejněného propadu průmyslu a exportu měl zaznamenat solidní tempo růstu zejména bez prodejů aut. Maloobchodní tržby a obecně spotřeba domácností jsou stále podporovány rychlým růstem mezd a nízkou nezaměstnaností. Výsledek bude jasně v plusu i s nevýhodou chybějícího jednoho pracovního dne.

Koruna se uklidnila pod vlivem ostatních měn

Včerejší obchodování bylo ve znamení uklidnění po předchozích turbulencích způsobených eskalací obchodních válek. Čínský renmimbi mírně zkorigoval část předchozích ztrát, ale dnes ráno opět lehce slábl. Mírně včera klesl i index volatility amerického akciového trhu. Americký dolar kolísal ze strany na stranu a zakončil opět poblíž USD/EUR 1,12. Česká měna včera posilovala navzdory nepovzbudivým datům z české ekonomiky. Průmyslová výroba v červnu klesla výrazně pod odhady a ruku v ruce s tím klesla i dynamika v zahraničním obchodě. Dobrý výsledek vykázala jen stavební produkce, ale ta je díky svému zpožděnému charakteru pro finanční trh většinou nevýznamná. Česká měna tak včera při nedostatku jiných impulsů sledovala vývoj ostatních středoevropských měn a během dne posílila z úrovní poblíž 25,80 CZK/EUR k  25,73 CZK/EUR, dodal Michal Brožka.

(mb, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
99.7
ČEZ
474
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
552
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
525
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
698
PHILIP MORRIS ČR A
13360
O2 C.R.
218
UNIPETROL
382.5
VIG
512.5