Svátek má: Olga

Byznys

Velikost textu:

Nezaměstnanost v USA poklesne na 50leté minimum

Nezaměstnanost v USA poklesne na 50leté minimum

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v červenci poklesla na nejnižší úroveň za padesát let, pomohl ji k tomu i nadprůměrný počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor.

Ilustrační foto
2. srpna 2019 - 09:45

Finální čtení důvěry v tamější ekonomiku za červenec reviduje první odhad mírně nahoru. Kromě statistik ze zámoří budou na domácí měnu doléhat dozvuky včerejšího zasedání ČNB, sdělila Monika Junicke, analytička Komerční banky.

Trh práce v zámoří zůstává utáhnutý

Přestože americká centrální banka vidí nutnost preventivního uvolňování měnové politiky, tamější trh práce zůstává nadále utažený. To potvrdí jak statistika nových pracovních míst vytvořených v červenci mimo zemědělský sektor i míra nezaměstnaných. Ta o desetinu klesne na padesátileté minimum. Trhy i Fed se bojí zpomalení ekonomiky, známky takové obavy ale v tvrdých datech najdeme zatím jen stěží.

PMI v eurozóně nadále v pásmu kontrakce

PMI ze zpracovatelského průmyslu v Německu za červenec byla mírně revidována nahoru a je tak o desetinku vyšší než tento předchozí indikátor z českého zpracovatelského průmyslu. Z celé eurozóny pak červencový PMI o desetinu vzrostl, nadále ale zůstává v pásmu kontrakce.  Výkon průmyslového sektoru a potažmo zpomalování ekonomiky eurozóny pak dělá vrásky ECB, která se připravuje na další vlnu uvolňování měnové politiky. K tomu by mělo dojít hned na dalším zasedání v září, kde ECB podle našeho výhledu sníží sazby o 20 bb.

Americký prezident D. Trump rozhodl o tom, že od 1. září uvalí 10% clo na vybrané čínské zboží ve výši 300 mld. dolarů. Především se jedná o spotřební zboží včetně telefonů a hraček. I přes toto rozhodnutí ale budou podle Trumpa obchodní rozhovory s čínskými představiteli dále pokračovat. My ale mnoho šancí na rychlou dohodu nevidíme, čínská strana se spíše než na dění obchodní válek zaměří na národní strategii, jak se s danou situací vypořádat. Dolar na zprávu reagoval oslabením o 0,1 % a dnes ráno otevírá na 1,108 USD/EUR. Navíc se dnes večer prezident Trump také vyjádří k situaci okolo obchodu s Evropskou unií.

Koruna nejslabší za téměř dva měsíce

Předstihové indikátory PMI si v regionu za červenec výrazně pohoršily. Zatímco v Maďarsku se PMI ze zpracovatelského průmyslu stále drží v pásmu expanze, v Polsku a v ČR indikují už delší dobu zhoršování podmínek v průmyslu. PMI ze zpracovatelského průmyslu v české ekonomice v červenci poklesl o téměř 3 body na 43,1 bodu a je tak nejníže za více než 10 let.

Nejzajímavější událostí regionu ale bylo beze sporu zasedání České národní banky. Na něm bankovní rada rozhodla o ponechání úrokové sazby beze změny, na následující tiskové konferenci pak byla představena guvernérem banky Rusnokem nová prognóza, ve které došlo k revizi růstu ekonomiky v tomto i příštím roce o desetinu nahoru. Celý komentář ke zveřejnění rozhodnutí si můžete přečíst zde: http://bit.ly/31azA2B.

Koruna včera oslabila o 10 haléřů na 25,79 CZK/EUR a je tak nejslabší od začátku června. Oslabení se ale nevyhnulo ani ostatním měnám v regionu. Zlotý i forint shodně ztratily 0,4 %. V současnosti se zlotý obchoduje na 4,308 PLN/EUR a maďarský forint na 327,5 HUF/EUR, uzavřela Monika Junicke.

(mj, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
91.3
ČEZ
488
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
582.8
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
568
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
688
PHILIP MORRIS ČR A
13280
O2 C.R.
219
UNIPETROL
382.5
VIG
537.5