Svátek má: Lýdie

Byznys

Velikost textu:

Nezaměstnanost v USA poklesne na 50leté minimum

Nezaměstnanost v USA poklesne na 50leté minimum

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v červenci poklesla na nejnižší úroveň za padesát let, pomohl ji k tomu i nadprůměrný počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor.

Ilustrační foto
2. srpna 2019 - 09:45

Finální čtení důvěry v tamější ekonomiku za červenec reviduje první odhad mírně nahoru. Kromě statistik ze zámoří budou na domácí měnu doléhat dozvuky včerejšího zasedání ČNB, sdělila Monika Junicke, analytička Komerční banky.

Trh práce v zámoří zůstává utáhnutý

Přestože americká centrální banka vidí nutnost preventivního uvolňování měnové politiky, tamější trh práce zůstává nadále utažený. To potvrdí jak statistika nových pracovních míst vytvořených v červenci mimo zemědělský sektor i míra nezaměstnaných. Ta o desetinu klesne na padesátileté minimum. Trhy i Fed se bojí zpomalení ekonomiky, známky takové obavy ale v tvrdých datech najdeme zatím jen stěží.

PMI v eurozóně nadále v pásmu kontrakce

PMI ze zpracovatelského průmyslu v Německu za červenec byla mírně revidována nahoru a je tak o desetinku vyšší než tento předchozí indikátor z českého zpracovatelského průmyslu. Z celé eurozóny pak červencový PMI o desetinu vzrostl, nadále ale zůstává v pásmu kontrakce.  Výkon průmyslového sektoru a potažmo zpomalování ekonomiky eurozóny pak dělá vrásky ECB, která se připravuje na další vlnu uvolňování měnové politiky. K tomu by mělo dojít hned na dalším zasedání v září, kde ECB podle našeho výhledu sníží sazby o 20 bb.

Americký prezident D. Trump rozhodl o tom, že od 1. září uvalí 10% clo na vybrané čínské zboží ve výši 300 mld. dolarů. Především se jedná o spotřební zboží včetně telefonů a hraček. I přes toto rozhodnutí ale budou podle Trumpa obchodní rozhovory s čínskými představiteli dále pokračovat. My ale mnoho šancí na rychlou dohodu nevidíme, čínská strana se spíše než na dění obchodní válek zaměří na národní strategii, jak se s danou situací vypořádat. Dolar na zprávu reagoval oslabením o 0,1 % a dnes ráno otevírá na 1,108 USD/EUR. Navíc se dnes večer prezident Trump také vyjádří k situaci okolo obchodu s Evropskou unií.

Koruna nejslabší za téměř dva měsíce

Předstihové indikátory PMI si v regionu za červenec výrazně pohoršily. Zatímco v Maďarsku se PMI ze zpracovatelského průmyslu stále drží v pásmu expanze, v Polsku a v ČR indikují už delší dobu zhoršování podmínek v průmyslu. PMI ze zpracovatelského průmyslu v české ekonomice v červenci poklesl o téměř 3 body na 43,1 bodu a je tak nejníže za více než 10 let.

Nejzajímavější událostí regionu ale bylo beze sporu zasedání České národní banky. Na něm bankovní rada rozhodla o ponechání úrokové sazby beze změny, na následující tiskové konferenci pak byla představena guvernérem banky Rusnokem nová prognóza, ve které došlo k revizi růstu ekonomiky v tomto i příštím roce o desetinu nahoru. Celý komentář ke zveřejnění rozhodnutí si můžete přečíst zde: http://bit.ly/31azA2B.

Koruna včera oslabila o 10 haléřů na 25,79 CZK/EUR a je tak nejslabší od začátku června. Oslabení se ale nevyhnulo ani ostatním měnám v regionu. Zlotý i forint shodně ztratily 0,4 %. V současnosti se zlotý obchoduje na 4,308 PLN/EUR a maďarský forint na 327,5 HUF/EUR, uzavřela Monika Junicke.

(mj, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
103.8
ČEZ
505.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
843
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
800
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
706
PHILIP MORRIS ČR
15240
O2 C.R.
235
UNIPETROL
382.5
VIG
650