Svátek má: Tibor

Byznys

Velikost textu:

Oživení tuzemského průmyslu

Oživení tuzemského průmyslu

Průmyslová výroba v dubnu meziměsíčně vzrostla o 0,8 % (po sezónním očištění) a meziročně o 3,3 %. Výsledek je lehce nad očekáváním trhu.

Ilustrační foto
6. června 2019 - 09:50

Po prvním čtvrtletí stagnace se tak tuzemská výroba dočkala oživení. Nejvíce průmyslu pomohlo znovunastartování automobilového sektoru, který v dubnu vzrostl meziročně o 5,4 %. Dařilo se ale i energetickému odvětví nebo kovodělné výrobě. Naopak mírně poklesla výroba elektroniky a zpracování dřeva. Celkově je dubnový výsledek pozitivní i v kontextu dlouhodobého poklesu důvěry jak doma, tak i v zahraničí, uvedl analytik Komerční banky František Táborský.

Dobrou zprávou je i statistika nových zakázek, které se zvýšily meziročně o 9,0 %, což je dvojnásobné tempo ve srovnání s průměrem za posledních dvanáct měsíců. I nadále pokračuje trend mírného poklesu zaměstnanosti v průmyslu, který souvisí s zefektivňováním pracovních procesů a racionalizací výroby. Zároveň také opět zrychlil růst mezd, který může souviset s propouštěním nejméně kvalifikovaných pracovníků.

Průmyslová výroba v prvním kvartále v podstatě stagnovala, zatímco druhé čtvrtletí by mělo přinést mírné oživení výroby. Předchozí úspěšné roky však už nedožene. Vloni průmysl ještě vzrostl o více než 3 %, letos bude jeho dynamika zhruba poloviční. V první polovině roku mu nepomáhá slabá výroba v Německu, na které je tuzemský průmysl silně navázán. Zároveň také přetrvávají obavy tuzemských firem ohledně obchodních válek nebo odchodu Velké Británie z EU. V druhé polovině by však už mělo dojít k vyřešení největších nejistot v globální ekonomice a rozjet by se měla i eurozóna v čele s Německem. Na druhou stranu očekáváme zpomalení americké ekonomiky v druhé polovině roku, což se do značné míry projeví i na poptávce v Evropě, dodal František Táborský.

(ft, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
101.2
ČEZ
519
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
863.6
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
786
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
720
PHILIP MORRIS ČR
13780
O2 C.R.
225.5
UNIPETROL
382.5
VIG
631.5