Svátek má: Marek

Byznys

Velikost textu:

Petr Dufek: Nová čísla (ne)hrají do karet České národní banky

Petr Dufek: Nová čísla (ne)hrají do karet České národní banky

Růst mezd v ekonomice v závěru roku opět zrychlil. A nejde jen o průměrnou mzdu, která se zvýšila o 8 %, nicméně na ni nedosáhnou dvě třetiny zaměstnanců.

Petr Dufek, analytik ČSOB
10. března 2018 - 09:28

Mnohem rychleji se tentokrát zvýšila i mzda mediánová (+8,9 %). Znamená to, že se tentokrát zvyšovaly rychleji mzdy lidem s nižšími příjmy, což odráželo i situaci na trhu práce, kde je největší poptávka po dělnických profesích. Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Petr Dufek, analytik ČSOB.

K nejvyššímu procentnímu navýšení mezd se v závěru roku podle očekávání dostalo zaměstnancům veřejného sektoru. Zvýšení mezd se nicméně dočkali i zaměstnanci téměř ve všech odvětvích ekonomiky. Za celý rok tak průměrná mzda v české ekonomice vzrostla o 7,1 %, což v reálném vyjádření znamenalo zvýšení o 4,4 %.

Spokojena s výsledkem může být tentokrát i ČNB, která ve své prognóze předpokládala zrychlení mzdového růstu v závěru loňského roku. Na druhou stranu o něco méně spokojená bude tentokrát centrální banka z rychlého poklesu inflace pod cíl, ke kterému došlo v únoru. Meziroční inflace se totiž snížila z lednových 2,2 % na 1,8 %.

Důvodem bylo především únorové zlevnění některých potravin a alkoholu a k tomu ještě doznívaly výprodeje sezónního zboží. Více si na druhou stranu spotřebitelé tentokrát připlatili při nákupu osobních automobilů a zájezdů, což ovšem není touto dobou nic výjimečného.


Ve srovnání s loňským rokem musejí lidé sáhnout hlouběji do peněženek při úhradě nákladů spojených s bydlením. Jak uvádí statistický úřad s výjimkou tepla a plynu, rostly ceny energií, nájemného i vody. Přesto alespoň z pohledu průměrných čísel nejde o žádný dramatický nárůst.

Inflace sice zaostala za prognózou centrální banky o čtyři desetiny procentního bodu, což rozhodně není málo. Dá se proto předpokládat, že ochota ČNB zvyšovat úrokové sazby ještě v letošním roce proto nejspíše nebude nijak vysoká. Přesvědčit by centrální banku mohl pak už snad jen kurz koruny v případě, že by zaostal za optimistickou prognózou. Do konce roku by proto ČNB mohla své sazby zvýšit alespoň jednou.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
94.7
CEZ
536
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
921.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
893
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
756
PHILIP MORRIS CR
14000
O2 C.R.
247
UNIPETROL
382.5
VIG
637