Svátek má: Slavomír

Byznys

Velikost textu:

Pokles optimismu doma i v zahraničí

Pokles optimismu doma i v zahraničí

Americké objednávky pozitivně překvapí, zatímco německá důvěra opět klesla. Optimismus klesá i českým spotřebitelům, ačkoli pro to nemají objektivní důvody.

Ilustrační foto
25. dubna 2019 - 09:45

Dnes začíná mediální karanténa pro členy bankovní rady ČNB před květnovým zasedáním. Doposavad se vyjádřila většina bankovní rady, podle které bude hlasování těsné. My však věříme, že nová prognóza centrální banky přesvědčí radu ke zvýšení úrokových sazeb, sdělil František Táborský, analytik Komerční banky..

Americké objednávky pozitivně překvapí

Americké objednávky vykážou za březen solidní meziměsíční nárůst a vykompenzují tak mírný propad z předchozího měsíce. K černým číslům se vrátí i objednávky očištěné o dopravní sektor.

Německá důvěra zůstává slabá

Německé IFO zaznamenalo v dubnu pokles všech složek. Největší propad zaznamenala nejsledovanější složka očekávání a to o čtyři desetiny na 95,2 b., zatímco trh očekávala její další oživení. Březnový signál oživení se tak nepotvrdil. Euro reagovalo skokovým oslabením, které však vzápětí korigovalo. Domácí prostředí Německa zůstává citlivé vůči zahraničí navzdory zdravým fundamentům. Podle našich odhadů by však statistika HDP za první čtvrtletí mohla pozitivně překvapit.

Vnější rizika podle guvernéra ČNB přetrvávají

Podle guvernéra ČNB J. Rusnoka se od březnového zasedání příliš nezměnilo. Rizika z vnějšího prostředí přetrvávají stejně jako rychlý domácí růst mezd a proinflační tlaky. Podle jeho slov odsunutí Brexitu nemírní s tím spojená rizika, což je v rozporu s předchozím vyjádřením jeho kolegy T. Holuba, který to naopak považuje za příležitost zvýšit úrokové sazby. Celkově tak guvernér váhá mezi zvýšením a stabilitou sazeb na květnovém zasedání. Podle našeho názoru by právě nová prognóza centrální banky měla většinu bankovní rady přesvědčit pro zvýšení sazeb už v květnu. Koruna na vyjádření nereagovala a zanedbatelné zisky si připsala až v průběhu dne. Zbytek regionu naopak mírně oslabuje.

Vyjádřil se i další z členů bankovní rady V. Benda. Ten vidí prostor pro vyšší úrokové sazby, ale pokud by ke zvýšení nedošlo, nebyl by to pro ekonomiku problém. Benda společně s A. Michlem byli jediní dva členové rady, kteří hlasovali na posledních třech jednáních pro zvýšení úrokových sazeb. Jeho názor tak není pro trhy překvapením.

Spotřebitelská důvěra v dubnu poklesla o osm desetin na 1,5 bodů a to navzdory tomu, že v loňském roce rostly reálně mzdy nejvyšším tempem od roku 2002 a míra nezaměstnanosti prolamovala téměř každý měsíc nová minima. Důvěru spotřebitelů podlamuje především nejistota, která se projevuje v rostoucích obavách ohledně celkové ekonomické situace na příštích dvanáct měsíců. Naopak podnikatelská důvěra mírně vzrostla. Podle čtvrtletního průzkumu je poprvé za necelé dva roky největší překážka expanze průmyslníků nedostatečná poptávka na místo nedostatku zaměstnanců.

Míra nezaměstnanosti v Polsku podle očekávání poklesla o dvě desetiny na 5,9 %. Po sezónním nárůstu opět poklesla na dosah nejnižším hodnotám od začátku devadesátých let. Dařilo se i tamnímu stavitelství, které zaznamenalo meziroční nárůst produkce o 10,8 %, dodal František Táborský.

(ft, jk, foto: prvnizpravy.cz)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
101
ČEZ
518
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
834.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
804
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
704
PHILIP MORRIS ČR A
15400
O2 C.R.
237
UNIPETROL
382.5
VIG
647