Svátek má: Slavomír

Byznys

Velikost textu:

Polské sazby dnes zůstanou beze změny

Polské sazby dnes zůstanou beze změny

Na hlavních trzích neočekáváme zásadní události, naše pozornost se tak přesune do Polska. Zasedá tamní centrální banka.

Ilustrační foto
6. března 2019 - 09:45

Nicméně ani ta podle všeho nic zajímavého nepřinese, sazby zůstanou i po dnešku beze změny, uvedl Viktor Zeisel, analytik Komerční banky..

ADP report ukáže, že americký trh práce zůstává utažený

Dnes nás čekají spíše druhořadá data ze Spojených států. ADP report by měl ukázat, že situace na americkém trhu práce zůstává napjatá, když ekonomika i nadále tvoří nová pracovní místa. Naznačí tak, že páteční oficiální zpráva z trhu práce přinese po velmi dobrých statistikách za leden také slušná čísla za únor.

Sektoru služeb se daří na obou březích Atlantiku

Revize předstihových indikátorů PMI přinesla do Evropy příznivé zprávy. Kompozitní indikátor za celou eurozónu se zvednul poprvé od loňského srpna a dostal se na své tříměsíční maximum. Stále je ale 0,4 směrodatné odchylky pod dlouhodobým průměrem. Indikátor z oblasti služeb už se ve všech zemích dostal nad úroveň 50 bodů, která odděluje pásmo expanze od pásma poklesu. PMI tak naznačuje pozvolný růst HDP eurozóny v prvním čtvrtletí, zatímco od druhého čtvrtletí by podle všeho mělo dojít ke zrychlení.

Ke zlepšování nálady ve službách došlo také ve Spojených státech. Podle všeho tedy volatilita na trzích a slabší aktivita v průmyslu se vůbec neprojevily na náladě v sektoru služeb. Zvýšení důvěry šlo napříč sektory a kategoriemi.

Zatímco kurz hlavního měnového páru na zveřejnění evropských PMI výrazněji nereagoval, dolar posílil po zveřejnění amerického ISM indexu. Přidal přibližně třetinu procenta a dnes ráno tak euro své obchodování proti dolaru otevře poblíž hranice 1,130 USD/EUR.  

Polská centrální banka přehodnotí inflační výhled směrem dolů

Dnešní zasedání polské centrální banky pravděpodobně nepřinese nic nového. Úrokové sazby zůstanou beze změny a výrazněji se nezmění ani obsah sdělení na následné tiskové konferenci. Polská centrální banka se bude snažit udržet úrokové sazby stabilní v dlouhodobém horizontu. Jedinou změnou, která se dá očekávat, je změna prognózy inflace. Výhled pro cenový růst by měl být revidován směrem dolů poté, co do něj centrální banka započítá opatření vlády, které ochránilo spotřebitele před zvyšováním cen energií.  

Tomáš Holub vidí zvýšení sazeb v březnu jako reálné

Jinak nezáživné obchodování se středoevropskými měnami včera zpestřil svým rozhovorem pro agenturu Reuters člen bankovní rady Tomáš Holub. Ten prohlásil, že data z domácí ekonomiky vyznívají proinflačně a že nevylučuje zvýšení sazeb na zasedání 28. března. Celkově v tuto chvíli vidí jako pravděpodobné jedno až dvě zvýšení úrokových sazeb. Rizikem pro další zpřísňování měnové politiky v letošním roce je vývoj ohledně brexitu. Tomáš Holub také oznámil, že ČNB chystá novou verzi svého prognostického modelu. Ten by mohl naznačit pozvolnější posilování koruny. To by podle nás mělo vést k rychlejšímu zvyšování sazeb. Držíme tak svou prognózu, že ČNB bude letos zvyšovat sazby dvakrát.

Koruna po zveřejnění rozhovoru T. Holuba reagovala posílením. Během dne se dostala až těsně k úrovni 25,60 CZK/EUR. Od té se ale odrazila a své včerejší domácí obchodování uzavřela přibližně o dva haléře výše. Polský zlotý i maďarský forint v průběhu dne také nepatrně posílily, doplnil Viktor Zeisel.

(vz, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
101
ČEZ
518
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
834.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
804
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
704
PHILIP MORRIS ČR A
15400
O2 C.R.
237
UNIPETROL
382.5
VIG
647