Svátek má: Olga

Byznys

Velikost textu:

Polsko postaví svůj plynovod do Norska, aby bylo nezávislé na Rusku

Polsko postaví svůj plynovod do Norska, aby bylo nezávislé na Rusku

Aby Polsko snížilo svou závislost na ruském plynu, zamýšlí vybudovat svůj plynovod na norské plynové pole, píše Svenska Dagbladet.

Ilustrační foto
11. března 2019 - 07:20

Varšava  se snaží získat od Švédska povolení k realizaci tohoto projektu co nejdříve, aby získala čas na jeho realizaci do roku 2022, kdy skončí smlouva na dodávky plynu z Ruska.

Výstavba nového plynovodu je plánována do roku 2022. K tomu dni skončí smlouva o dodávce ruského plynu do Varšavy. Poláci zároveň být závislí na Moskvě. Ředitelka polského plynárenského podniku Gaz-system, Tomasz Stempenová, to uvedla jasně.

V současné době 70% plynu spotřebovaného v Polsku pochází z Ruska. Závislost na ruském plynu není podle  Poláků ideální, a to ani z ekonomických důvodů: pokud je na trhu jeden dominantní hráč, je obtížné získat nižší cenu. V tomto případě však hrají roli další faktory.

"Jsme ve velmi nepříjemné situaci. Není stabilita; měli jsme několik plynových krizí, které zasáhly polské hospodářství. Nyní chceme úplně nahradit ruský plyn, "řekla Tomasz Stempenová.

Poláci doufají, že společně s Dánskem budou realizovat svůj projekt a spojí norské plynové pole s Polskem pomocí plynovodu. Nové potrubí bude částečně procházet švédskou ekonomickou zónou a právě z tohoto důvodu Tomasz Stempenová dorazí do Stockholmu, kde se sejde se zástupci švédských státních útvarů před podáním žádosti o plynovod.

"Tento projekt je pro Švédsko důležitý, protože posílí bezpečnost v celém baltském regionu," řekla Stempenová, která také popisuje, jak Polsko plánuje propojit pobaltské země a Ukrajinu s novou plynovou sítí, která se nebude připojovat k Rusku.

Polsko a Dánsko přidělí zhruba 15 miliard  korun na výstavbu plynovodu. Kromě toho Varšava s její pomocí doufá, že částečně nahradí vytápění uhlí plynem.

Podle Svenska Dagbladet se může zdát zvláštní, že Polsko změní jednu přirozenou fosilii za druhou, což také přispívá k globálnímu oteplování.

"Ano, v jistém smyslu se spoléháme na fosilní paliva. Náš problém však spočívá v tom, že z uhlí získáváme spoustu energie a vážné emise, které poškozují vzduch. Ale s plynem se můžeme rychle přizpůsobit a zabránit znečištění měst, "domnívá se ředitelka společnosti Gaz-system.Podle ní bude zemní plyn Polsko využívat jako přechodné palivo před zavedením ekologičtějších forem energie - i když tento přechod bude trvat mnoho let.

Projekt, jak uvádí noviny, by měl mít dopad, včetně Švédska. Zejména pokud se Polsko bude spoléhat méně na uhlí, vzduch ve Švédsku bude čistší.

Především Stempenová doufá, že švédská vláda rychle dá zelenou plynovodu na jih od provincie Skåne. Podle článku je to jisté, protože podle konvence o mořském právu a zákonu o kontinentálním šelfu švédská vláda pravděpodobně nebude schopna zastavit projekt. Nicméně může na stavbu uložit určité požadavky.

Z pohledu Polska by bylo mimořádně žádoucí, aby Stockholm vydal toto povolení rychle. Pokud projekt nesplní termín, Polsko nebude moci přejít na norský plyn, když vyprší smlouva na dodávku ruského plynu. V důsledku toho se Varšava znovu stane závislou na Rusku, a tomu by se Gaz chtěl vyhnout.

Zahájení výstavby plynovodu je plánováno na jaro roku 2020 a na podzim roku 2022 je již plánováno spuštění plynu. Očekává se, že švédská vláda rozhodne o projektu nejdříve na podzim roku 2019.

(rp,prvnizpravy.cz,dagbladet,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
91.3
ČEZ
488
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
582.8
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
568
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
688
PHILIP MORRIS ČR A
13280
O2 C.R.
219
UNIPETROL
382.5
VIG
537.5