Svátek má: Klára

Byznys

Velikost textu:

Polský zlotý opět obtěžují cizoměnové hypotéky

Polský zlotý opět obtěžují cizoměnové hypotéky

V hlavních ekonomikách budou zveřejněna data druhořadého charakteru. Hlavní pozornost v  Evropě tak zřejmě dnes získá politický vývoj v Itálii, kde pád vlády je zřejmě už jen otázkou času.

Ilustrační foto
20. srpna 2019 - 09:45

Dále se finanční trh bude soustředit na blížící se klíčové události tohoto týdne, jakým je konference v Jackson Hole (22. 8. – 24. 8.) a zasedání G7 ve Francii (24. 8. – 26. 8.), sdělil Michal Brožka, analytik Komerční banky.

Inflace v eurozóně brzdí vlivem služeb

V souladu s očekáváním ekonomů SG byl výsledek inflace v eurozóně za červenec revidován na 1,0 % y/y z předběžného výsledku 1,1 % y/y. Jádrová inflace byla potvrzena na 0,9 % y/y. Tento vývoj je v souladu s naším hlavním scénářem, ve kterém čekáme snížení depozitní sazby ECB o 20 bp na -0,6 %.

Finanční trhy přijali mírně pozitivně na slova ministra obchodu USA Wilbura Rose o odkladu omezení na některé operace s firmou Huawei. Na pozadí diskutovaných naději na fiskální stimulus ze strany Německa tak asijské akciové trhy dnes rostou.

Boris Johnson včera v dopise adresovaném předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi, že je třeba hledat jiné řešení než tzv. Irskou pojistku. Žádnou alternativu ke kontrole hranice nicméně nenabídl.

Čína nastavila novou klíčovou úrokovou sazbu na úrovni 4,25 %, což bylo v souladu s očekáváním a tudíž bez výraznější reakce trhu.

Dnes v regionu zaujmou údaje o vývoji mezd a zaměstnanosti v Polsku, která by neměla vybočovat z předchozího trendu relativně pozitivních makročísel. Růst mezd by dle očekávání trhu měl zrychlit na 7,1 % y/y z předchozího tempa 5,3 %.

Polský zlotý opět tíží hypotéky v CHF

Regionální měny včera mírně slábly. Koruna proti euru ztratila cca 0,2 %. Polský zlotý a maďarský forint odepsali přes 0,5 %. Zlotý obecně sráží nižší aktuální likvidita, přičemž s posilujícím švýcarským frankem a rozhodnutím Evropského soudu ve Štrasburku ve věci těchto hypoték očekávaným v rozmezí září - listopad se opět na finanční trh vkrádá téma polských hypoték denominovaných ve švýcarských francích.

MFČR včera oznámilo, že příští měsíc nabídne v aukci 10 mld. CZK korunových a 100 mil. EUR dluhopisů denominovaných v eurech. V případě eurových dluhopisů má jít o splatnosti v srpnu 2021. S ohledem na aktuální výrazně zápornou úroveň eurových dluhopisových výnosů je situace k takovému zadlužování velmi příznivá.

Místopředseda ČSSD Michal Šmarda oznámil, že se vzdá své nominace na post ministra kultury. Vládní krize tak pokračuje, nicméně bez výrazného zájmu finančního trhu, uzavřel Michal Brožka.

(mb, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
89.9
ČEZ
475
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
548
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
545
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
688
PHILIP MORRIS ČR A
13360
O2 C.R.
220
UNIPETROL
382.5
VIG
511