Svátek má: Matěj

Byznys

Velikost textu:

Poslední šance pro komentáře z ČNB

Poslední šance pro komentáře z ČNB

<< GLOSA >> Je tu poslední týden, ve kterém nám mohou centrální bankéři prozradit něco “ze své kuchyně” před únorovým zasedáním.

Ilustrační foto
30. ledna 2024 - 09:18

Zatím podle dosavadních komentářů vnímáme v bankovní radě dva proudy – jeden opatrnější přiklánějící se spíše k dalšímu poklesu sazeb o 25bps (reprezentovaný například veciguvernérkou Evou Zamrazilovou) a druhý více holubičí klonící se k poklesu sazeb o 50bps (reprezentovaný druhým viceguvernérem Janem Fraitem). Holubičí křídlo zatím podle nás lehce převažuje a řadíme do něj aktuálně vedle Jana Fraita i Tomáše Holuba a má k němu možná blíže i Jan Procházka a Jan Kubíček, který v posledním rozhovoru relativizoval riziko lednového přecenění, a naopak vyzdvihl nebezpečí spojená se slabým hospodářským růstem. Ve finále bude ovšem důležitý postoj guvernéra, který zatím veřejnými vystoupeními hodně šetří, zdá se být nerozhodnut a mohou ho ovlivnit jak poslední čísla, tak i celkové vyznění nové prognózy, komentuje Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.Zatím se zdá, že vzhledem k listopadové prognóze převažují spíše proti-inflační rizika – celková inflace je lehce pod prognózou a dynamika HDP za ní zatím výrazně zaostávala (-0,6 % q/q v Q3 oproti odhadu -0,2 %). 


To se však v tomto týdnu ještě může změnit. Relativně silné maloobchodní tržby ukazují, že ekonomika v Q4 2023 mohla oživit (navzdory klopýtajícímu průmyslu) o něco výrazněji (+0,2 % q/q) a výkon hospodářství tak může ve finále zaostávat za listopadovou prognózou o něco méně. Současně možná mohou zaznamenat vylepšení lednové výsledky českých nákupních manažerů – jak naznačil lepší výsledek nálad v průmyslu v eurozóně. 

Nic z toho by však nemělo výrazně změnit celkový pohled na českou ekonomiku, která bude v roce 2024 oživovat jen velmi opatrně a nejistě. I proto se zatím přikláníme k tomu, že ČNB v únoru “těsně” rozhodne ve prospěch poklesu sazeb op 50bps.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
43%
Ne
transparent.gif transparent.gif
29%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
28%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
618
ČEZ
844
ERSTE GROUP BANK A
991
KOFOLA CS
269
KOMERČNÍ BANKA
831
MONETA MONEY BANK
102.2
PHILIP MORRIS ČR A
15640
PHOTON ENERGY
47.5
PILULKA LÉKÁRNY
235
VIG
667.5
GEN DIGITAL
505
PRIMOCO UAV SE
1050