Svátek má: Hana

Byznys

Velikost textu:

Potravinářská soutěž Česká chuťovka jde do finále

Potravinářská soutěž Česká chuťovka jde do finále

Již jen dny zbývají do u potravinářů čím dál tím oblíbenější soutěže „Česká chuťovka“. Blíží se totiž termín uzávěrky jejího 11. ročníku, který organizátoři stanovili na 12. září 2019. V začátcích, kdy se soutěžní vzorky daly počítat na maximálně desítky, se hodně změnilo.

Příznivci, organizátoři a hodnotitelé soutěže
28. srpna 2019 - 11:40

V současné době je zájem o soutěž už tak velký, že hlavní hodnotitelská komise musela anonymní ochutnávku vzorků rozšířit na celé dva dny a co nevidět bude asi muset přidat i den třetí. Dětské porotě, složené z členů Dětské tiskové agentury, studentů 1. ročníku VOŠ, SPŠ a SOŠ Podskalská a žáků ZŠ Londýnská, která uděluje značku „Dětská chuťovka“, na to zatím stačí půlden, ovšem pořádně nabitý chuťovými zážitky.

Před jedenácti lety napadlo skupinu uznávaných potravinářských odborníků najít tehdy mezi výrobky, kdy nejhlavnějším kritériem byla cena, takové, za které by se výrobce nemusel stydět. Rozhodli se uspořádat bez jakýchkoliv dotací soutěž o značku „Dobrý tuzemský potravinářský výrobek Česká chuťovka“. Je to iniciativa tzv. „od zdola“. Za organizátory nestál žádný ministerský úředník. Vzhledem k tomu, že šlo o spontánní iniciativu nadšenců bez jakékoliv finanční podpory z veřejných zdrojů, byly i tyto skromné začátky vcelku povzbudivé. Potravináři, kteří se do soutěže tehdy přihlásili, se sice dali spočítat na prstech obou rukou. Ale heslo akce: “Česká chuťovka – značka, která si na nic nehraje“, našlo odezvu. V současnosti se zatím do jedenáctého ročníku přihlásilo více než 200 výrobců. A protože, jak je u nás zvykem, nejvíce účastníků se hlásí těsně před uzávěrkou, ještě očekávají další.  Soutěž má i další důležitou vlastnost. Umožňuje dát o sobě vědět i malým a středním výrobcům, kteří jinak nemohou konkurovat velkovýrobcům v nákladech na reklamu a marketing. Nediskriminuje ale ani velké tuzemské výrobce, pokud opravdu vyrábějí kvalitní a chutné potraviny.Organizátoři sice žádnou zvláštní pomoc od státu asi čekat nemohou, ale za dobu své působnosti už mají své sympatizanty. Soutěž probíhá ve spolupráci se Stálou komisí Senátu pro rozvoj venkova pod záštitou 1. místopředsedy Senátu Jiřího Růžičky, místopředsedy Senátu Milana Štěcha a Jan Horník záštitu poskytl i ministr zemědělství Miroslav Toman. Již tradičně se stal odborným patronem soutěže profesor Karel Melzoch, rektor VŠCHT a odbornou garanci zajistily Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Vyšší odborná škola ekonomických studií, Střední průmyslová škola potravinářských technologií a Střední odborná škola přírodovědná a veterinární, Praha 2, Podskalská. Právě díky senátorům si budou moci ocenění potravináři slavnostně převzít letos v říjnu 2019 v sídle Senátu ČR v historických prostorách Rytířského sálu Valdštejnského paláce.

(kaa55, Prvnizpravy.cz, foto: Antonín Karoch)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
90
ČEZ
476.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
537.2
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
540
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
688
PHILIP MORRIS ČR A
13400
O2 C.R.
220.5
UNIPETROL
382.5
VIG
517.5