Svátek má: Mahulena

Byznys

Velikost textu:

Proč přes lepší výkony stále koruně příliš nevěříme?

Proč přes lepší výkony stále koruně příliš nevěříme?

V průběhu jara jsme výrazněji oslabili náš výhled na českou korunu. Především třetí kvartál měl být kvůli vrcholícímu brexitu a slabým číslům z Německa přehlídkou výprodejních tlaků v celém středoevropském regionu.

Ilustrační foto
23. července 2019 - 09:50

Realita je však zatím o poznání příznivější, uvedl ve své glose Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

Německá ekonomika se sice v polovině roku pravděpodobně znovu propadla a nejistota spojená s brexitem je vysoká, to vše však zatím středoevropským měnám příliš nevadí. Koruně a jejím sousedům totiž výrazně pomáhají holubičí plány ECB i amerického Fedu. Evropská centrální banka pravděpodobně tento týden připraví trhy na podzimní snížení sazeb (a možná i novou vlnu QE), zatímco americký Fed sazby dokonce reálně začne snižovat sazby již příští týden. Preventivní akce centrálních bank se rizikovým aktivům včetně středoevropských měn líbí, a proto je koruně stále do zpěvu. Navíc i domácí čísla zatím nevypadají zdaleka tak špatně jako ta německá a náš nowcast ukazuje jen na pozvolné zpomalování české ekonomiky v polovině roku (z 2,8% na 2,6%).

To však zatím nejsou dostatečně pádné argumenty pro to, abychom začali staro-nově sázet na výraznější zisky koruny. Za prvé proto, že sázky na uvolňování měnové politiky (zejména v USA) nám přijdou v tuto chvíli až příliš agresivní. Až si to trhy uvědomí, může se středoevropským měnám dýchat opět o něco hůře. Za druhé, české ekonomice se sice při porovnání s Německem daří o poznání lépe, faktem ovšem je, že zpomaluje a inflační tlaky jsou za vrcholem. ČNB tak už v tomto cyklu pravděpodobně nedostane příležitost zvýšit úrokové sazby a koruně pomoci.

Navíc zpomalování české ekonomiky v posledních kvartálech probíhalo za viditelného zhoršování vnější bilance - přebytky běžného účtu kvůli horší obchodní bilanci i slabším transferům ze zahraničí (zejména z EU) de facto zmizely. A do toho všeho jsou exportéři na eventuální zisky koruny velice dobře připraveni - zajištění exportérů na finančních trzích i mimo ně je poblíž rekordních úrovní. Podle posledního průzkumu ČNB byla úroveň zajištění exportérů v polovině roku 2019 vyšší než 45 % a podíl eurových úvěrů na ročních exportech se blíží 8,5 %. To vše jsou pádné důvody, proč se se sázkami na zisky koruny držet “při zemi”, dodal Jan Bureš.

(jb, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
102.4
ČEZ
513
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
849.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
782.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
720
PHILIP MORRIS ČR
14280
O2 C.R.
228
UNIPETROL
382.5
VIG
639