Svátek má: Tibor

Byznys

Velikost textu:

Průmysl v Německu v červnu nepatrně ožil

Průmysl v Německu v červnu nepatrně ožil

Německý průmysl si v červnu mírně oddychl, dynamika továrních objednávek ale nedohonila květnový propad.

Ilustrační foto
5. srpna 2019 - 09:45

PMI z Německa i z eurozóny ukazují, že i složka sektoru služeb, která kompozitní index táhla nahoru, slábne. V Česku nás čekají data z průmyslu, který v červnu povolil, kvůli nižší produkci automobilového sektoru, sdělila Monika Junicke, analytička Komerční banky.

Německé objednávky v červnu vzrostly

Tento týden bude v hledáčku trhu německý průmysl. Ten v současnosti prožívá těžké období. Po slabých statistikách továrních objednávek v květnu ale předpokládáme opět jejich částečnou korekci nahoru. Přesto slabší průmysl očekáváme i během léta.  Za červnovým růstem průmyslu najdeme zejména oživení výroby energie a stavebnictví. Celkově ale ve druhém čtvrtletí německá průmyslová výroba klesla o 1,3 % mezičtvrtletně.

Český průmysl v červnu poklesl

I přesto, že český průmysl vykázal podle posledních statistik nebývalou odolnost vůči propadu v zahraničí, odhadujeme, že se situace na konci druhého čtvrtletí změnila. Tomu nasvědčuje jak pokles výroby aut, tak i fakt, že červen byl v nevýhodě jednoho pracovního dne oproti loňsku. Naopak maloobchodní tržby se po květnovém propadu opět vrátí k solidnímu růstu. Podporuje je stále solidní důvěra spotřebitelů v ekonomiku, dolů je potáhnou pouze nižší prodeje aut.

Zaostřeno na dnešek

PMI z eurozóny drží v pásmu expanze služby

Červencová statistika kompozitního PMI z eurozóny bude potvrzena i přes mírný nárůst jeho složky ze zpracovatelského průmyslu. Složka služeb, která držela tento předstihový index v pásmu expanze, ale pomalu klesá a s 53,5 body se dostala na svůj dlouhodobý průměr. Kompozitní PMI tak zůstává pod svým dlouhodobým průměrem a indikuje, že ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí roste tempem 0,3% q/q.

Americký trh práce zůstává v dobré kondici

Americký trh práce zůstává v dobré kondici. Počet nových pracovních míst vytvořených v červenci nepřekvapil. Míra participace se o desetinu zvedla nahoru, míra nezaměstnanosti však zůstala nezměněná a stále se nachází poblíž svého 50letého minima. Rovněž růst tržeb ukazuje, že inflační tlaky v ekonomice ještě mají místo pro svou tvorbu. Trh práce tak není důvod, proč by americká centrální banka měla měnit sazby. Ta se v současnosti spíše soustředí na nejistoty plynoucí z obchodních válek a zpomalování globální ekonomiky.

Regionálním měnám se minulý týden moc nevedlo

V pátek proběhlo setkání ČNB s analytiky. Na něm bankovní rada upřesnila, že za největší riziko prognózy považuje růst ekonomiky eurozóny a připustila, že v případě polovičního růstu eurozóny model ČNB naznačuje, že by úrokové sazby mohly jít dolů dříve. Základní prognóza ukazuje na jedno zvýšení sazeb letos a dvojí snížení v příštím roce.  Přesto, že vyznění setkání bylo spíše holubičí, koruna měla tendenci posilovat a páteční obchodování uzavřela na 25,75 CZK/EUR. Přesto byla koruna o 0,7 % slabší než v pondělí.

Polský zlotý od pondělí oslabil o 1 % na 4,300 PLN/EUR, jediný maďarský forint skončil minulý týden tam, kde v pondělí začínal, na 326,5 HUF/EUR. Regionálním měnám nepomohly zprávy okolo obchodních válek, kdy prezident Trump oznámil své odhodlání zavést 10% clo na dovoz čínského zboží ve výši 300 mld. dolarů, dodala Monika Junicke.

(mj, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
101.2
ČEZ
519
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
863.6
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
786
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
720
PHILIP MORRIS ČR
13780
O2 C.R.
225.5
UNIPETROL
382.5
VIG
631.5