Svátek má: Tamara

Byznys

Velikost textu:

Růst průmyslových cen v květnu zpomalil

Růst průmyslových cen v květnu zpomalil

Ceny průmyslových výrobců v květnu vzrostly meziročně o 3,8 %, což je o pět desetin méně ve srovnání s předchozím měsícem. Mírně zpomalila i meziměsíční dynamika.

Ilustrační foto
17. června 2019 - 09:50

Projevuje se tak květnové zastavení růstu cen ropy na globálních trzích. Ta na konci dubna dosáhla svého vrcholu a v květnu lehce poklesla. Kromě cen spojených s ropou vzrostly také ceny v chemickém průmyslu a energií. Naopak oproti předchozímu měsíci poklesly ceny v kovodělném průmyslu, uvedl analytik Komerční banky František Táborský.

Zdražování pokračovalo i v ostatních sektorech. Nejvýrazněji pak opět ve stavebnictví, kde ceny vzrostly meziměsíčně o půl procenta a meziročně o 5,5 %, což je nejvyšší hodnota od roku 1999. Hlavním důvodem je extrémní převis poptávky nad nabídkou. Stavebnictví v minulých letech prošlo značnou redukcí výrobních kapacit a ve spojení s aktuálně vysátým trhem práce se mu nedaří držet krok s rostoucí poptávkou po stavebních pracích.

Ceny zemědělských výrobců vzrostly v květnu meziročně o více než 10 %. Meziměsíčně se však jednalo pouze o desetinu procenta. Růst cen potravin se tak po loňské zoufalé úrodě zastavil a rozhodující pro další vývoj bude letošní léto a objem srážek ve srovnání s minulým rokem.

Ceny v průmyslu v blízké době nečeká výrazný pokles, ale spíše stabilizace na současných meziročních tempech. Na své rostoucí trajektorii zůstanou ceny ve stavebnictví, které nadále budou trpět nedostatkem kapacity. Nakonec i ceny v tržních službách by podle našeho odhadu neměly ztratit svou dynamiku. Působit na ně totiž nepřestane vliv rostoucích mezd. Celkově tedy očekáváme, že inflační tlaky v ekonomice zůstanou letos silné. Spotřebitelská inflace se tak podle našeho odhadu bude držet nad dvěma procenty po celý letošní rok. Spolu s kurzem koruny, kterému se nechce posilovat, tak jak si centrální banka představuje, budou inflační tlaky z primárních okruhů jedním z hlavních důvodů, proč ČNB zváží ještě jedno zvýšení úrokových sazeb, dodal František Táborský.

(ft, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
96.3
ČEZ
489
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
574.8
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
531
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
708
PHILIP MORRIS ČR A
13500
O2 C.R.
219.5
UNIPETROL
382.5
VIG
508.5