Svátek má: Státní svátek

Byznys

Velikost textu:

Sága prezidenta Fedu Powella bude dnes pokračovat, děj se však nezmění

Sága prezidenta Fedu Powella bude dnes pokračovat, děj se však nezmění

Dnes bude pokračovat vystoupení Jerome Powella, tentokrát ve sněmovně reprezentantů amerického Kongresu.

Ilustrační foto
27. února 2019 - 09:45

Žádných šokujících vyjádření se však zřejmě nedočkáme. Spotřebitelská důvěra v eurozóně bude sice stagnovat, naštěstí ale na solidních úrovních. Peněžní zásoba kvůli konci programu kvantitativního uvolňování v lednu poklesne, úvěrová aktivita v privátním sektoru by však měla zůstat silná, uvedl Jana Steckerová, analytička Komerční banky..

Spotřebitelská důvěra v eurozóně zamrzla na lednové úrovni

Ve svém projevu bude dnes pokračovat Jerome Powell. Tentokrát to bude ve Sněmově reprezentantů amerického Kongresu. Včerejší vystoupení v Senátu se neslo v duchu toho, co již bylo řečeno dříve. Podle Powella jsou současné ekonomické podmínky zdravé a výhled zůstává pozitivní. V minulých měsících však podle jeho slov Fed zaznamenal několik rozporuplných signálů. Situace na finančních trzích byla volatilní, přičemž finanční podmínky v současné době podporují hospodářský růst méně, než tomu bylo na začátku loňského roku. Míra nejistoty navíc zůstává značná. Na druhou stranu Powell zmínil silný trh práce, známky rychlejšího růstu mezd i spotřebitelských výdajů. Sága Jerome Powella dnes bude pokračovat ve Sněmově reprezentantů. Děj se však zřejmě příliš nevyvine. Podle naší prognózy už časy zvyšování úrokových sazeb v USA skončily. Žádný „hike“ letos nečekáme.

Peněžní zásoba M3 v eurozóně v lednu zřejmě poklesne z prosincových 4,1 % na 3,9 %. To je dáno především koncem programu nákupu dluhopisů Evropskou centrální bankou. Úvěry privátnímu sektoru však v minulých měsících pokračovaly v solidním růstu (3,7 % v prosinci 2018) a ne jinak tomu podle našeho názoru bude v lednu.

Důvěra v ekonomiku eurozóny bude pravděpodobně stagnovat na lednových 106,2 bodech. To by naznačovalo růst ekonomiky eurozóny v Q1 19 o 0,45 % q/q. Předstihové indikátory PMI si výkonnost ekonomiky eurozóny tolik na růžovo nemalují, což ale může být dáno tím, že se průzkumu účastní mnohem méně respondentů (5 tisíc v průzkumu PMI versus 75 tisíc v průzkumu důvěry), což indikátor PMI činí mnohem více volatilní a citlivý na nové zprávy.

Euro se snaží šplhat na silnější úrovně

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech včera překvapila výrazným růstem o 6,5 bodu. Na posílení dolaru to ale nestačilo. Ten zůstal vlažný i při projevu Jerome Powella. V asijské seanci pak naopak skórovalo euro, které posílilo až k úrovni 1,140 USD/EUR. Dnes ráno však otevírá opět slabší (na 1,138 USD/EUR).

Kalendář je prázdný, maďarská nezaměstnanost to nezachrání

Regionální kalendář je dnes poměrně nezajímavý. Čeká nás pouze maďarská míra nezaměstnanosti, která se, stejně jako ve zbytku regionu, drží na historických minimech. Regionální měny si tak dnes budou muset vystačit s technickým obchodováním, či hledat impulzy na zahraničních trzích.

Maďarská centrální banka se připravuje na normalizaci měnové politiky

Maďarská centrální banka ponechala sazby beze změny na úrovni 0,9 %. Ve svém prohlášení zopakovala, že je připravena postupně a opatrně normalizovat měnovou politiku. Kdy a jak k tomu dojde, bude záležet na inflačním vývoji. Riziko, že jádrová inflace překročí v následujících třech měsících 3 %, podle centrální banky stoupla. Do čela maďarské centrální banky byl včera znovu jmenován guvernér Gyorgy Matolcsy, kterému končí šestileté období. Do nového volebního období tak už nejspíš vkročí jestřábí nohou.

Maďarský forint si zasedání centrální banky přebral pozitivně a posílil o 0,2 % na 317,2 HUF/EUR. Dobře se vedlo i polskému zlotému, který si připsal 0,2 % a posunul se na 4,328 PLN/EUR. Jediným outsiderem regionu tak byla koruna, která naopak 0,2 % ztratila a oslabila na 25,69 CZK/EUR. V závěru dne však trend zvrátila a dnes otevírá na 25,65 CZK/EUR, dodala Jana Steckerová.

(js, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
89.9
ČEZ
485
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
580
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
577
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
686
PHILIP MORRIS ČR A
13400
O2 C.R.
218.5
UNIPETROL
382.5
VIG
535