Svátek má: Klára

Byznys

Velikost textu:

Šampionem Mikulovska se stal Ryzlink rýnský Zámeckého vinařství Bzenec

Šampionem Mikulovska se stal Ryzlink rýnský Zámeckého vinařství Bzenec

Ve Vinařském Centru Excelence ve Valticích profesionální degustátoři dva dny hodnotili 654 vín Mikulovské vinařské podoblasti, aby z nich vybrali ta objektivně nejlepší.

Ilustrační foto
21. srpna 2019 - 17:50

(Komerční sdělení)
Šampionem podoblasti se stal Ryzlink rýnský 2017, pozdní sběr ze Zámeckého vinařství Bzenec. Národní soutěž vín, nejvyšší a největší soutěž vín v České republice, probíhá pod garancí Svazu vinařů ČR, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem a za finanční podpory Vinařského fondu.

Šampionem podoblasti se, v historicky nejvyšší konkurenci 654 přihlášených vín, stal Ryzlink rýnský, Terroir Moravia 2017, pozdní sběr z vinařské obce Mikulov a viniční trati Za cihelnou. „Mikulovská vinice Za Cihelnou dává opakovaně vzniknout nádherným vínům. Toto víno dokvášelo a zrálo na kvasnicích ve velkém sudu, což mu umožnilo dosáhnout výrazného charakteru. Projevuje se výraznou vůní citrusů, rakytníkové šťávy a sušených bylin a pokračuje v široké chuti s pevnou kyselinkou a dlouhou minerální dochutí,“ komentuje úspěch vína sklepmistr Zbyněk Žiška.

Letošní ročník hodnocení mikulovské vinařské podoblasti přinesl hned dvě kuriozity. Při finálním rozstřelu, tedy výběru Šampiona, měla hned dvě vína – Chardonnay 2018, výběr z hroznů z Vinařství Garčic Pavlov a Ryzlink rýnský 2017, pozdní sběr ze Zámeckého vinařství Bzenec – stejný počet bodů. Následně tedy muselo dojít na hlasování přítomných degustátorů v superkomisi, kteří nakonec poměrem hlasů 5:2 za Šampiona vybrali Ryzlink rýnský.

Tím ale mimořádná vyrovnanost nejlepších vín soutěže nekončila. V kategorii B, tedy bílých polosladkých vín komise pro naprostou rovnost hodnocení udělila hned dva vítězné tituly, a to vínům Ryzlink vlašský 2009, výběr z bobulí společnosti VINSELEKT MICHLOVSKÝ a Ryzlink rýnský 2017, výběr z hroznů vinaře Ing. Miroslava Volaříka.

Do soutěže bylo přihlášeno celkem 654 vín. Z toho získalo 19 vín velké zlaté, 146 vín zlaté a 39 vín stříbrné medaile. Do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín postoupilo z Mikulovské vinařské podoblasti 565 vín. Nominovaná vína budou spolu s postupujícími ze Slovácké, Velkopavlovické a Znojemské vinařské podoblasti, reprezentující vinařskou oblast Morava, a vinařské oblasti Čechy, soutěžit o postup do finále a o titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín ČR, celoroční degustační expozici vín ve Valticích.Šampion a vítězové kategorií:
Kategorie A – bílá vína suchá a polosuchá
  • Šampion a vítěz kategorie: Ryzlink rýnský, Terroir Moravia 2017, pozdní sběr – Zámecké vinařství Bzenec s.r.o.
Kategorie B – bílá polosladká
  • Vítězové kategorie: Ryzlink vlašský 2009, výběr z bobulí – VINSELEKT MICHLOVSKÝ a.s. a Ryzlink rýnský 2017, výběr z hroznů – Ing. Miroslav Volařík
Kategorie C – sladká vína (bílá, růžová i červená)
  • Vítěz kategorie: Ryzlink vlašský 2017, výběr z bobulí – Ing. Miroslav Volařík
Kategorie D – růžová vína a klarety
  • Vítěz kategorie: Cabernet Sauvignon rosé 2018, pozdní sběr – Štěpán Maňák
Kategorie E – červená vína suchá a polosuchá
  • Vítěz kategorie: SUPERBIA Zweigeltrebe barrique 2016, pozdní sběr – DAVINUS s.r.o.
Kategorie F – červená vína ostatní
  • Vítěz kategorie: Rubinet 2018, výběr z bobulí – Vinařství KERN
Kategorie G – sekty s.o.
  • Vítěz kategorie: Sekt VOC Valtice 2016 – CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice, a.s.
Nejlepší kolekce
  • VINSELEKT MICHLOVSKÝ a.s.

Výstava vín pro veřejnost
Jako již tradičně budou mít všichni milovníci vína a zájemci o Národní soutěž vín možnost ochutnat všechna vína, která se zúčastnila kola mikulovské vinařské podoblasti, od 6. do 8. září na zámku v Mikulově v rámci Pálavského vinobraní.

(rp,tm,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
89.9
ČEZ
475
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
548
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
545
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
688
PHILIP MORRIS ČR A
13360
O2 C.R.
220
UNIPETROL
382.5
VIG
511