Svátek má: Vendelín

Byznys

Velikost textu:

Sedmička Parlamentních vín 2020 potvrzená předsedou Sněmovny

Sedmička Parlamentních vín 2020 potvrzená předsedou Sněmovny

Slavnostní vyhodnocení již druhého ročníku soutěže „Parlamentní víno“ proběhlo v komorní atmosféře v budově parlamentu České republiky. Oceněná vína již dříve  vybrala odborná komise z nejkvalitnějších značek, která archivuje Národní vinařské centrum ve Valticích.

Držitelé plaket Parlamentní víno 2019 ve Sněmovně
1. srpna 2020 - 13:40

 Vybrané nápoje poslouží pro reprezentaci Poslanecké sněmovny České republiky doma i v zahraničí.

Soutěž loni inicioval předseda PS, Radek Vondráček, na základě inspirace ze zahraničních parlamentů, které v rámci svojí funkce navštívil. Cílem soutěže bylo vybrat ta nejlepší vína, která budou následně propagovat české a moravské vinařství. A jak nápad vznikl?

Jak říkám ...


„V minulosti mi můj přítel, předseda maďarského parlamentu, daroval jedno maďarské parlamentní víno. Jedná se o prestižní titul, kterého si tamní vinaři patřičně váží. Krom toho jde v případě daru o skvělou propagaci maďarských národních vín. Začal jsem uvažovat o tom, že i moravští a čeští vinaři se majív této oblasti čím pochlubit, což by měl i náš parlament patřičně ocenit. Při svých cestách po světě jsem si navíc potvrdil, že i jiné parlamenty mají svá vlastní propagační vína. Kupodivu sem patří i státy, jako třeba Irsko, kde žádné vinice nenajdete. Irové proto používají francouzskou víno Chardonnay, samozřejmě vyrobené ve Francii,“ vysvětlil  předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Radek Vondráček.

O titul „Parlamentní víno 2020" soutěžili vinaři z 24 vinařství se 73 vzorky v šesti vypsaných kategoriích odrůdových vín a kategorie sektů. Konkrétně soutěžili vinaři v kategoriích Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Chardonnay, Frankovka, Rulandské modré, André a dále se sekty. Hodnocení proběhlo dne 23. června 2020 v Národním vinařském centru ve Valticích. Enologové při hodnocení používali současný stobodový systémem OIV (Mezinárodní organizace pro révu a víno). Následně v úterý, dne 14. července 2020, za účasti předsedy PSPČR, Radka Vondráčka, v prostoru Kanceláře předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR slavnostně obdrželi vítězní vinaři diplomy a pamětní medaile za svoje produkty. 

Jak říkám ...


„Víno je ideálním prostředkem reprezentace naší země. Patří k tomu nejkvalitnějšímu, co u nás vzniká. Je to přírodní produkt a jako společenský nápoj či dar z rukou představitelů našeho parlamentu proto budou z Moravy i Čech ve světě velmi dobře šířit dobré jméno České republiky," “ komentoval druhý ročník soutěže Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra z Valtic, které organizačně zajišťuje soutěž.

„Protože se loňský první ročník soutěže „Parlamentní víno“, alespoň podle mne, povedl, rozhodli jsme se pokračovat v této akci a založit tradici. Mohu prozradit, že „Parlamentní víno 2019“ ode mě dostali např. předsedové rakouského, srbského nebo lucemburského parlamentu!“ dodal Radek  Vondráček.

Medaile a diplomy za prvá tři místa si odnesl Kamil Prokeš ze svého stejnojmenného vinařství, tři další zástupci Šlechtitelské vinařské stanice, Velké Pavlovice a jedno první místo zástupce Vinařství Pavlov. Soutěž „Parlamentní víno“ nepatří v žádném případě mezi naše nejznámější vinařská klání. Nicméně, jak poznamenal Radek Vondráček, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, „Nobelova cena“ také nebyla v druhém ročníku nějak zvláště populární. Populární ovšem byl obolus s ní spojený. Na to ovšem nemá předseda našeho parlamentu potřebné fondy, což soutěži trochu ubírá na popularitě. Na druhé straně letošní vítězní vinaři získali právo uvádět označení „Parlamentní víno 2020“ na etiketách svých vítězných produktů. Po stránce marketingu to určitě není k zahození.                                           (kaa, Prvnizpravy.cz, foto: Antonín Karoch)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
752
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
989.2
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
875.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR
15760
O2 C.R.
255
UNIPETROL
382.5
VIG
669