Svátek má: Dorota

Byznys

Velikost textu:

Tvorba nových pracovních míst v USA klesne

Tvorba nových pracovních míst v USA klesne

Data z amerického trhu práce vykáží citelné zhoršení v důsledku pandemie. Výrobní sektor v Německu by mohl ukázat další příznivá čísla.

Ilustrační foto
8. ledna 2021 - 09:30

Průmyslová výroba v ČR by měla zaznamenat expanzi, i když oproti předchozím měsícům pomalejším tempem. Záznam z jednání ČNB korunu asi neovlivní, přičemž současná vlna pandemie může její posilování brzdit, komentuje Michal Brožka, analytik Komerční banky.

Ostře sledovaná data z amerického trhu práce z konce loňského roku vykáží zhoršení dané nepříznivou pandemickou situací. To je indikováno týdenními žádostmi o podporu v nezaměstnanosti i reportem ADP a v poslední řadě i subindexem zaměstnanosti včera zveřejněného ISM indexu v oblasti služeb. Analytici SG vidí oproti trhu šanci na lepší výsledek, ovšem jak je známo, data o nově vytvořených pracovních místech v USA jsou významně proměnlivá a mají potenciál překvapit oběma směry. V Evropě budeme sledovat zejména údaje o vývoji průmyslové produkce v Německu za listopad. Předstihové indikátory a vývoj průmyslových objednávek indikují šanci na expanzi.

I v případě ČR počítáme se slušným výsledkem průmyslové výroby, ačkoliv je zde riziko horšího výsledku s ohledem na slabší produkci aut. Oproti předchozím měsícům proto čekáme zpomalení meziměsíční expanze průmyslové výroby. Pro bližší informace o měsíčních odhadech KB viz report zde https://bit.ly/3q2D9V3. Závěrečné čtení HDP ČR za třetí čtvrtletí bude zajímavé z pohledu analytiků, ale pro finanční trh těžko dodá významnější impuls. Záznam z minulého zasedání ČNB poodhalí postoje členů bankovní rady, ale významnější reakci trhu nečekáme. Peněžní trh v horizontu jednoho roku stále počítá s jedním zvýšením hlavní úrokové sazby ČNB, ale tato pravděpodobnost se od počátku roku mírně snižuje. Od koruny sice pro letošek čekáme posílení k úrovni 25,50 CZK/EUR, nicméně v blízkém období ji může v „rozletu“ výrazně omezit relativně špatný vývoj pandemie.Finanční trh surfuje na vlně optimismu

Americký Kongres potvrdil vítězství Joe Bidena v presidentských volbách. Donald Trump slíbil v den Bidenovy inaugurace 20. ledna hladké předání moci. Trump ve čtvrtek v noci prostřednictvím videohovoru v situaci silného tlaku na jeho rezignaci odsoudil útok na americký Kapitol. Uklidňující se situace a rostoucí spekulace na dodatečný fiskální stimul v souvislosti s těsnou převahou Demokratů v Kongresu finančním trhům prospívá, jak dosvědčují rostoucí akciové trhy. Dolar včera zkorigoval své oslabení vůči euru z předchozích dvou dnů.

Pozitivní náladu finančního trhu včera nezkazila ani zveřejňovaná data. Hned ráno byl publikován vysoký nárůst průmyslových objednávek v Německu za listopad následovaný údajem o zlepšení ekonomické důvěry v Eurozóně za prosinec. V USA by zveřejněn oproti odhadům menší počet týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti. A k završení dobrých zpráv pozitivně překvapil index nákupních manažerů ISM z oblasti služeb USA za prosinec. Ten vykázal nečekaný růst na úroveň 57,2 bodu díky růstu obchodní aktivity a objednávek, když se naopak čekal jeho pokles. Úroveň indexu je tak blízko zářijových hodnot.

České koruně se v prostředí příznivého globálního sentimentu během včerejška dařilo posílit k hladině 26,13 CZK/EUR, nicméně tyto zisky neudržela a oslabila zpět nad hladinu 26,20 CZK/EUR. To, co koruně v dalším posílení může citelně bránit, je relativně špatná domácí epidemická situace, která bude mít dopad do střednědobé relativní výkonosti české ekonomiky.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
526
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
730
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
682
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
792
PHILIP MORRIS ČR A
15200
O2 C.R.
257.5
UNIPETROL
382.5
VIG
582