Svátek má: Johana

Byznys

Velikost textu:

US sankce proti Nord Stream-2 hrubě porušují evropskou svrchovanost

US sankce proti Nord Stream-2 hrubě porušují evropskou svrchovanost

Americké sankce proti společnostem podílejícím se na realizaci projektu Nord Stream- 2 jsou "hrubým zasahováním do evropské suverenity", řekl Michael Harms, předseda představenstva Východoevropské asociace německého podnikání.

Michael Harms, předseda představenstva Východního výboru německé ekonomiky
14. ledna 2019 - 06:20

„Nemyslíme si, že sankce jsou pro německé společnosti nebezpečné. Jedná se také o evropský projekt s evropskými společnostmi. Považujeme za zásadně špatné dlouhodobé německé a evropské zásobování energií. A samozřejmě by to mělo vliv i na naše ekonomické zájmy, ale to není nejdůležitější věc. Nejdůležitější věcí by bylo ostré zasahování do evropské svrchovanosti, a to jsme pevně odmítli,“ odpověděl Michael Harms, předseda představenstva Východního výboru německé ekonomiky, v rozhovoru pro Deutsche Welle,  na otázku, jak jsou sankce USA ohrožující pro projekt Nord Stream-2.

„Upřímně doufáme, že dialogem s vládou USA neumožníme uskutečnění takových sankcí a nebudeme začínat novou obchodní válku,“ dodal Michael Harms.


„Společnost Nord Stream 2 má 627 dodavatelů z celého světa, včetně velmi specializovaných společností. Jedná se o absolutní specializované společnosti, které mají jedinečné know-how. Sankce proti těmto společnostem by přinejmenším výrazně zpozdily nebo ohrozily celý projekt,“ upozorňuje Michael Harms.

„Samozřejmě, záleží na hlasování v rámci Evropy. Teď to nemohu předvídat, ale my v Německu a také s našimi většími evropskými partnery se musíme postavit proti americkým sankcím,“ přiblížil Harms další možné kroky proti sankcím.

„Ukrajinu nechceme vyřadit z tranzitu Řekli jsme veřejně, i na tiskové konferenci, že potřebujeme tranzit přes Ukrajinu. Je to z čistě ekonomických důvodů, protože naše vlastní dodávky plynu v EU klesají natolik, že existuje prostor pro Ukrajinu. Vidíme také politickou složku, vždy jsme podporovali trilaterální úsilí EU-Ukrajina-Rusko a velice doufáme, že se konstruktivně dohodneme s Gazpromem,“ reagoval Michael Harms na otázku tranzitu přes Ukrajinu..

„A i  kdyby padla Angela Merkelová a s ní i spolková vláda, tak jsem přesvědčen, že každá spolková vláda bude tento projekt podporovat, protože musí podporovat na prvním místě německé a evropské zájmy a tento projekt je pro Německo důležitý,“ odpověděl Michael Harms na politické ohrožení projektu.

(rp,prvnizpravy.cz,DeutscheWelle, foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
107.4
CEZ
515
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
784
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
825
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
700
PHILIP MORRIS CR
13740
O2 C.R.
218
UNIPETROL
382.5
VIG
602.5