Svátek má: Jindřich

Byznys

Velikost textu:

Veřejný sektor podpořil růst mezd

Veřejný sektor podpořil růst mezd

Dynamika průmyslové výroby zůstává navzdory pesimistickým předstihovým indikátorům solidní. Rostoucí kupní síla nadále podporuje maloobchodní tržby, k jejichž růstu v dubnu přispěly Velikonoce.

Ilustrační foto
3. června 2019 - 09:50

Utažený trh práce zvyšování platů ve veřejném sektoru stojí za solidním růstem průměrné mzdy. Inflace podle všeho zpomalila o dvě desetiny procentního bodu na 2,6 % kvůli silnému efektu statistické základny, uvedli společně Monika Junicke a Viktor Zeisel, analytici Komerční banky.

Průmyslová výroba: Navzdory předstihovým indikátorům se na začátku druhého čtvrtletí průmyslu dařilo pravděpodobně lépe, než v prvním čtvrtletí. Předstihové indikátory sice ukazují na zhoršování podmínek v průmyslu i na to, že nálada tam je nejhorší za posledních šest let. Přesto růst zakázek v prvním čtvrtletí dává tušit, že situace v českém průmyslu není tak vážná. K růstu pozitivně přispěje i výroba automobilového sektoru.

Stavebnictví sice v dubnu malinko polevilo, stále si ale zachovalo slušný meziroční růst. Poptávka po rezidenčním bydlení zůstává stále vysoká, navíc se naplno rozjelo inženýrské stavitelství. Důvěra stavitelů je stále vysoká, problémem zůstává nedostatek zaměstnanců.

Maloobchodní tržby: Maloobchodním prodejcům se na začátku druhého čtvrtletí solidně dařilo. Letos na duben připadly Velikonoce, a tak se pravděpodobně obchodníci s potravinářským zbožím dočkali vyšších tržeb. Ty na začátku roku rostly spíše poskrovnu. V růstu tržeb se nadále projevuje také solidní poptávka domácností, která je podporována nízkou nezaměstnaností a růstem mezd.

Trh práce: Podíl nezaměstnaných v květnu pravděpodobně poklesl o desetinu, důvodem je však pozitivní sezónnost. V následujících měsících už ale moc příležitostí k poklesu nebude a prázdninové měsíce přinesou příliv absolventů, který nezaměstnanost posune opět blíže ke třem procentům. Utažený trh práce stále vytváří tlak na zvyšování mezd, ale není jediným motorem růstu průměrných výdělků. Na začátku roku se výrazně zvýšily platy (podle našeho odhadu přibližně o 11%) ve veřejném sektoru. Průměrná nominální mzda v Česku tak podle našeho odhadu přidala v prvním čtvrtletí 7,8 %, reálná mzda pak 5,0 %.

Spotřebitelské ceny:  Průměrná cenová hladina se v České republice v květnu podle našeho odhadu zvedla o 0,3 % m/m. Předpokládáme, že ceny potravin se po svém dubnovém propadu v květnu znovu zvýšily. Ceny pohonných hmot zůstaly na svém vzestupném trendu, když se zpožděním následovaly dubnové zvýšení cen ropy na světových trzích. I regulované ceny podle nás v květnu mírně vzrostly, protože došlo k dalšímu drobnému nárůstu ceny elektrické energie. I jádrové ceny šly v květnu podle našeho výpočtu nahoru. I když meziměsíčně došlo ve všech hlavních kategoriích ke zdražování, v meziročním srovnání inflace podle všeho zpomalila ve všech složkách. Může za to silný efekt statistické základny.

V následujících měsících předpokládáme, že celková inflace bude pomalu zvolňovat. I tak se ale udrží nad dvouprocentním cílem centrální banky po celý zbytek roku. Hlavním motorem bude jádrová složka, doplnili Monika Junicke a Viktor Zeisel.

(mj, vz, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
90.4
ČEZ
480
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
583.8
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
568
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
682
PHILIP MORRIS ČR A
13400
O2 C.R.
218
UNIPETROL
382.5
VIG
535