Svátek má: Klára

Byznys

Velikost textu:

Z Jackson Hole se čekají signály ochoty snížit sazby

Z Jackson Hole se čekají signály ochoty snížit sazby

Hlavní událostí dneška bude výroční konference v Jacskon Hole. Finanční trh čeká indikace budoucího snížení sazeb.

Jerome Powell, šéf Fedu
23. srpna 2019 - 09:45

Na nadcházejícím zasedání G7 by mohly zaznít nové informace k obchodním válkám. Zápis z jednání ECB utvrdil očekávání další měnové expanze. Včera potěšil výsledek indexu nákupních manažerů v eurozóně. Zápisky polské centrální banky vedly k nárůstu tržních sazeb.

Promluví centrální bankéři a nejvýznamnější politici

Na výroční konferenci v Jackson Hole velmi často zaznívají podstatné informace pro budoucí směřování měnové politiky. A tentokrát trh očekává signály choty centrálních bankéřů k dalšímu snížení úrokových sazeb. Nečekáme, že by prezident Fedu očekávání trhu zklamal. Nicméně bude třeba číst mezi řádky. Explicitní signál dalšího snížení je spíše nepravděpodobný. Samotná prognóza Fedu s ohledem na současný výkon americké ekonomiky neindikuje a i snížení sazeb v červenci bylo komunikováno jako „preventivní“. Několik členů Fedu se vyslovilo proti potřebě dalšího snížení sazeb. V horizontu roku ovšem peněžní trh započítal pokles klíčové sazby Fedu o 100 bp. Další snížení klíčové „fed funds rate“ je trhem plně započítáno na zasedání 18. září. Čekáme tak slova, která budou akcentovat budoucí rizika a připravenost měnové politiky ekonomiku podpořit.

Na druhé straně oceánu v sobotu naváže ostře sledované zasedání G7. Na programu je dlouhá řada velkých témat s dlouhodobým přesahem. Nicméně velmi pravděpodobně zazní další výroky k obchodní válkám a to i ve vztahu USA - Evropa. Trump se zcela jistě opře do Francie kvůli digitální dani. Z hlediska ČR budeme sledovat, zda zazní něco ve věci dovozních cel na automobily.

PMI v eurozóně překvapil nárůstem

V záplavě obav z budoucího vývoje evropské ekonomiky včera finanční trh potěšilo zveřejnění předběžného výsledku indexu nákupních manažerů eurozóny za srpen. PMI index eurozóny ve výrobním sektoru vzrostl na 47,0 bodů z předchozí úrovně 46,5. Zlepšil se i index v sektoru služeb a to na 53,4 b. Potěšující zprávou bylo ovšem zlepšení výrobního PMI indexu v Německu, i když na stále nízkou úroveň 43,6 bodů. Výrobní PMI index ve Francii se dokonce vyhoupl zpět do pásma expanze na 51,0 bodů, zatímco analytici čekali pokles na 49,5 b. Euro dnes proti dolaru posilovalo, ale později tyto zisky zcela umazalo.

Zápis z posledního zasedání ECB ukázal vážnou diskusi a mnohdy i shodu nad dalšími možnostmi měnové expanze. Z jednání vyplynulo, že pro řadu rady guvernérů ECB je důležité ukázat odhodlanost a schopnost razantně jednat. Zápis z jednání tak zapadá do očekávání snížení sazeb ECB na zářijovém zasedání a současně spuštění programu kvantitativního uvolňování.

Region ve vleku globálního vývoje

Ve středoevropském regionu budou zveřejněna pouze nepříliš sledovaná data o vývoji peněžní zásoby v Polsku. Kurzotvorné informace tak budou plynout především z událostí globálního významu, tedy především Jackson Hole a G7.

Zápis z jednání NBP zkrotil spekulace na snížení sazeb

Maloobchodní tržby v Polsku v červenci vykázaly rychlejší nárůst než v červnu (1,7 % m/m a 7,4 % y/y) a doplnily tak tento týden příznivý tok dat u našich sousedů, nicméně očekávání byla ještě vyšší (2,4 % m/m a 7,8 % y/y). PLN včera vůči euru oslabil o 0,4 %. Zveřejnění zápisu z jednání polské centrální banky nepřineslo pro devizový trh výraznější impuls. Nicméně zápis ukázal, že na posledním zasedání dva členové z devíti přítomných hlasovali ve prospěch zvýšení sazeb. Tato informace v situaci, kdy peněžní trh čeká naopak snížení sazeb NBP, způsobila nárůst úroků na polském trhu.

Maďarský forint včera oslabil o 0,3 % na 328,2 HUF/EUR. Kurz CZK/EUR se prakticky nezměnil a setrval poblíž 25,79 CZK/EUR. Dnes středoevropské měny mírně posilují, dodal Michal Brožka.

(mb, jk, prvnizpravy.cz, foto. arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
89.9
ČEZ
475
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
548
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
545
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
688
PHILIP MORRIS ČR A
13360
O2 C.R.
220
UNIPETROL
382.5
VIG
511