Svátek má: Klára

Byznys

Velikost textu:

Zápis Fedu potvrdí, že cyklus snižování sazeb ještě nezačal

Zápis Fedu potvrdí, že cyklus snižování sazeb ještě nezačal

Zápis ze zasedání Fedu pravděpodobně jen zopakuje to, co již zaznělo z úst Jerome Powella.

Jerome Powell, šéf Fedu
21. srpna 2019 - 09:45

Důvodem červencového snížení sazeb bylo zpomalení globální ekonomiky, horší situace v americkém průmyslu i pokles inflace. O zahájení cyklu snižování úrokových sazeb se ale nejedná. Na datové frontě bude relativní klid. Zajímavý bude další vývoj politické krize v Itálii, sdělila Jana Steckerová, analytička Komerční banky..

Data z trhu nemovitostí čeká korekce

Dnes zveřejněný zápis z posledního zasedání Fedu zřejmě mnoho nového nepřinese. Potvrdí jen slova prezidenta Fedu Powella, který červencové snížení úrokových sazeb odůvodnil zpomalením globální ekonomiky, nejistotou ohledně zahraničního obchodu, zhoršení situace v americkém průmyslu a inflací nacházející se pod cílem Fedu. Podle Powella se zatím nejednalo o začátek série snižování úrokových sazeb. To je i v souladu s naším názorem, kdy červencový krok považujeme spíše za preventivní s tím, že další bude následovat v září. Zajímavá může být i diskuze ohledně dřívějšího ukončení snižování bilance centrální banky a to o dva měsíce dříve, než bylo původně v plánu (nově v srpnu tohoto roku).

Prodeje stávajících nemovitostí by měly po červnovém propadu vykázat růst. Data však zůstanou zřejmě ve stínu očekávání na zveřejnění zápisu ze zasedání FOMC.

Italská politická krize euro příliš nezajímá

Italský premiér Conte včera ohlásil svoji demisi. Reagoval tak na odchod Ligy z vládní koalice, který její předseda Salvini oznámil před 14 dny. Italská vláda tak v podstatě končí. Otázkou ještě je, jak se k celé záležitosti postaví prezident. Ten může demisi Conteho odmítnout a pověřit ho, aby v parlamentu našel většinu. Samozřejmě může také demisi přijmout a rozpustit parlament. Zatím se ale zdá velmi pravděpodobné, že Itálii předčasné volby neminou. Z těch by mohla nejvíce vytěžit právě Liga Salviniho, jejíž podpora ve volebních průzkumech dosahuje 36 %. Euro na oznámení Conteho nijak zásadně nereagovalo. Po celý den se pohybovalo v úzkém pásmu 1,107-1,109 USD/EUR.

Polský průmysl se oklepe z červnových ztrát

Dnes bude zveřejněná polská průmyslová produkce. Ta se pravděpodobně oklepe z červnových ztrát a vykáže růst. Zajímavý bude pohled na vývoj nových objednávek, které v červnu poprvé od března 2017 propadly, a to jak domácí, tak i ty zahraniční (shodně 4,8 % y/y). Kromě vývoje objednávek vzbuzuje obavy z dalšího vývoje v polském průmyslu i indikátor PMI. Ten se už vloni v listopadu propadl pod 50bodovou hranici indikující zpomalení ekonomické aktivity v této oblasti. Jeho pokles se nezastavil ani v červenci, když poklesl na 47,4 bodu.

Regionální měny společný směr nenašly

Regionální měny včera společnou řeč nenašly. Domácí měna se po celý den držela těsně kolem hranice 25,80 CZK/EUR. Impulzy k odlepení se od této úrovně nenalezla ani doma, ani v zahraničí. Polský zlotý v průběhu úterního obchodování o 0,2 % posílil. Naopak maďarský forint 0,3 % ztratil a posunul se na 327,6 HUF/EUR, dodala Jana Steckerová.

(js, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
89.9
ČEZ
475
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
548
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
545
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
688
PHILIP MORRIS ČR A
13360
O2 C.R.
220
UNIPETROL
382.5
VIG
511