Svátek má: Lýdie

Byznys

Velikost textu:

Zasedání ECB se ponese v holubičím tónu

Zasedání ECB se ponese v holubičím tónu

Událostí dne je beze sporu zasedání Evropské centrální banky. To se pravděpodobně ponese v holubičím tónu, představena bude nová prognóza a nejspíše také dojde i na další osud programu TLTRO.

Ilustrační foto
7. března 2019 - 09:45

Avšak podobně jako polská centrální banka, která zasedala včera, ponechá i ECB své sazby nezměněné, sdělila Monika Junicke, analytička Komerční banky.

Ekonomický růst eurozóny táhly na konci roku nahoru exporty

I když změny v měnové politice eurozóny se pravděpodobně nedočkáme až do konce roku, nebude dnešní zasedání žádná nuda. Bude totiž představena nová prognóza, ve které vzhledem k poslednímu vývoji pravděpodobně dojde k revizi růstu HDP i inflace dolů. Navíc Evropská centrální banka buď oznámí, nebo alespoň naznačí, jak to bude s programem TLTRO. Ten bude podle našeho názoru obnoven v podobě TLTRO3, v jehož rámci ECB dodá postupně 720 mld. Eur do bankovního sektoru. Celkové znění dnešního zasedání tak bude pravděpodobně holubičí, což se může odrazit v oslabení společné evropské měny.

Růst ekonomiky eurozóny v posledním čtvrtletí loňského roku bude pravděpodobně potvrzen na 0,2 % q/q. Dnes zveřejněná struktura odhalí, že to jsou především zásoby, které z růstu ukrojily nejvíce, téměř 0,4 pb, zatímco čisté exporty poprvé po roce přispěly pozitivně. Také investice solidně rostly o 0,3 % q/q. Naopak spotřeba domácností zůstala tlumená. Důvodem byla vyšší inflace, která ukrojila z dynamiky disponibilních příjmů.

Výsledek ADP reportu dává tušit solidní výsledek páteční statistiky

ADP report sice zaostal o 7 tisíc pracovních míst za očekáváním trhu, výrazně ale překvapila revize posledních čísel. Podle ní bylo v lednu vytvořeno 300 tisíc nových pracovních míst v soukromém sektoru, tedy o 87 tisíc více, než ukazoval původní odhad. Lednový přírůstek tak byl nejvyšší za poslední tři roky. I přes únorové zpomalení signalizuje včerejší ADP report, že se v pátek můžeme těšit na solidní výsledek oficiální statistiky z trhu práce. Po nadprůměrném lednovém výsledku, očekávají ekonomové SG v únoru solidní přírůstek 215 tisíc nových pracovních pozic.

Průmyslová výroba v Maďarsku v únoru zpomalila

Regionální kalendář dnes žádné zajímavé zprávy nepřinese. Trh očekává, že maďarská průmyslová výroba po úspěšném lednovém růstu svou dynamiku v únoru opět zmírní. Maďarský průmysl, podobně jako v ostatních zemích regionu, je závislý na automobilovém sektoru, a je tak citlivý na geopolitické nejistoty. Přesto minulý rok přidal v průměru 3,6 % a maďarské předstihové indikátory PMI jako jediné v regionu zůstávají v pásmu expanze i tento rok. Solidní ekonomický růst v minulém roce a zvyšující se inflační tlaky přiměly maďarskou centrální banku ke změně rétoriky. NBH se tak po letech uvolněné měnové politiky chystá na její brzkou normalizaci. Podle našeho výhledu začne s odstraňováním měnového stimulu v podobě snížení nabídky FX swapů už tento měsíc.

Polská centrální banka nechala měnovou politiku beze změny

Z regionálních měn včera vyšla česká koruna jako vítěz, když posílila o 0,15 % a dostala se tak pod hranici 25,60 CZK/EUR. Trh pravděpodobně ještě absorboval dozvuky úterního rozhovoru člena bankovní rady T. Holuba, který se nesl v jestřábím duchu. Ostatní regionální měny zůstaly beze změny. Forint se držel při hladině 315,5 HUF/EUR a zlotý včera osciloval okolo 4,300 PLN/EUR. Zasedání polské centrální banky mu totiž moc důvodů k radosti nedalo. Základní úroková sazba zůstala beze změny na dosavadně nejnižší úrovni 1,5 %, kde se už drží téměř čtyři roky a výhled na letošní inflaci i hospodářský růst byl revidován dolů. Podle našeho výhledu NBP nebude se zvyšováním sazeb spěchat a k prvnímu zvýšení dojde nejdříve až v druhé polovině příštího roku, uzavřela Monika Junicke.

(mj, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
103.8
ČEZ
505.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
843
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
800
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
706
PHILIP MORRIS ČR
15240
O2 C.R.
235
UNIPETROL
382.5
VIG
650