Svátek má: Olga

Byznys

Velikost textu:

Zasedání ECB se ponese v holubičím tónu

Zasedání ECB se ponese v holubičím tónu

Událostí dne je beze sporu zasedání Evropské centrální banky. To se pravděpodobně ponese v holubičím tónu, představena bude nová prognóza a nejspíše také dojde i na další osud programu TLTRO.

Ilustrační foto
7. března 2019 - 09:45

Avšak podobně jako polská centrální banka, která zasedala včera, ponechá i ECB své sazby nezměněné, sdělila Monika Junicke, analytička Komerční banky.

Ekonomický růst eurozóny táhly na konci roku nahoru exporty

I když změny v měnové politice eurozóny se pravděpodobně nedočkáme až do konce roku, nebude dnešní zasedání žádná nuda. Bude totiž představena nová prognóza, ve které vzhledem k poslednímu vývoji pravděpodobně dojde k revizi růstu HDP i inflace dolů. Navíc Evropská centrální banka buď oznámí, nebo alespoň naznačí, jak to bude s programem TLTRO. Ten bude podle našeho názoru obnoven v podobě TLTRO3, v jehož rámci ECB dodá postupně 720 mld. Eur do bankovního sektoru. Celkové znění dnešního zasedání tak bude pravděpodobně holubičí, což se může odrazit v oslabení společné evropské měny.

Růst ekonomiky eurozóny v posledním čtvrtletí loňského roku bude pravděpodobně potvrzen na 0,2 % q/q. Dnes zveřejněná struktura odhalí, že to jsou především zásoby, které z růstu ukrojily nejvíce, téměř 0,4 pb, zatímco čisté exporty poprvé po roce přispěly pozitivně. Také investice solidně rostly o 0,3 % q/q. Naopak spotřeba domácností zůstala tlumená. Důvodem byla vyšší inflace, která ukrojila z dynamiky disponibilních příjmů.

Výsledek ADP reportu dává tušit solidní výsledek páteční statistiky

ADP report sice zaostal o 7 tisíc pracovních míst za očekáváním trhu, výrazně ale překvapila revize posledních čísel. Podle ní bylo v lednu vytvořeno 300 tisíc nových pracovních míst v soukromém sektoru, tedy o 87 tisíc více, než ukazoval původní odhad. Lednový přírůstek tak byl nejvyšší za poslední tři roky. I přes únorové zpomalení signalizuje včerejší ADP report, že se v pátek můžeme těšit na solidní výsledek oficiální statistiky z trhu práce. Po nadprůměrném lednovém výsledku, očekávají ekonomové SG v únoru solidní přírůstek 215 tisíc nových pracovních pozic.

Průmyslová výroba v Maďarsku v únoru zpomalila

Regionální kalendář dnes žádné zajímavé zprávy nepřinese. Trh očekává, že maďarská průmyslová výroba po úspěšném lednovém růstu svou dynamiku v únoru opět zmírní. Maďarský průmysl, podobně jako v ostatních zemích regionu, je závislý na automobilovém sektoru, a je tak citlivý na geopolitické nejistoty. Přesto minulý rok přidal v průměru 3,6 % a maďarské předstihové indikátory PMI jako jediné v regionu zůstávají v pásmu expanze i tento rok. Solidní ekonomický růst v minulém roce a zvyšující se inflační tlaky přiměly maďarskou centrální banku ke změně rétoriky. NBH se tak po letech uvolněné měnové politiky chystá na její brzkou normalizaci. Podle našeho výhledu začne s odstraňováním měnového stimulu v podobě snížení nabídky FX swapů už tento měsíc.

Polská centrální banka nechala měnovou politiku beze změny

Z regionálních měn včera vyšla česká koruna jako vítěz, když posílila o 0,15 % a dostala se tak pod hranici 25,60 CZK/EUR. Trh pravděpodobně ještě absorboval dozvuky úterního rozhovoru člena bankovní rady T. Holuba, který se nesl v jestřábím duchu. Ostatní regionální měny zůstaly beze změny. Forint se držel při hladině 315,5 HUF/EUR a zlotý včera osciloval okolo 4,300 PLN/EUR. Zasedání polské centrální banky mu totiž moc důvodů k radosti nedalo. Základní úroková sazba zůstala beze změny na dosavadně nejnižší úrovni 1,5 %, kde se už drží téměř čtyři roky a výhled na letošní inflaci i hospodářský růst byl revidován dolů. Podle našeho výhledu NBP nebude se zvyšováním sazeb spěchat a k prvnímu zvýšení dojde nejdříve až v druhé polovině příštího roku, uzavřela Monika Junicke.

(mj, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
91.3
ČEZ
488
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
582.8
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
568
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
688
PHILIP MORRIS ČR A
13280
O2 C.R.
219
UNIPETROL
382.5
VIG
537.5