Svátek má: Státní svátek

Byznys

Velikost textu:

ZEW index naznačí obrat k lepšímu v německé ekonomice

ZEW index naznačí obrat k lepšímu v německé ekonomice

Zatímco americký průmysl je dlouhodobě v dobré kondici, což potvrdí dnešní čísla, německý výrobní sektor se podle všeho stále nachází v recesi.

Ilustrační foto
16. dubna 2019 - 09:45

ZEW index by ale měl ukázat, že i výhled pro německou ekonomiku se otáčí k lepšímu. Český průmysl nečelí pouze zpomalení v Německu, ale, jak ukáže dnešní statistika, i rostoucím cenovým tlakům, sdělil Viktor Zeisel, analytik Komerční banky..

Americký průmysl potvrdí svou dobrou kondici

ZEW index, který odráží hodnocení německé ekonomiky ze strany finančních trhů, v dubnu podle nás i tržního odhadu zastavil svůj několikaměsíční propad ve složce očekávání. Evropský průmysl již ukázal stabilizaci a zlepšení očekáváme brzy i v německé výrobě. To by se ve dnešních číslech mělo odrazit. Na druhé straně jsou ještě stále patrné problémy ve zpracovatelském sektoru, a tak se hodnocení současné situace nadále zhoršuje. Ve Spojených státech je situace odlišná. Průmysl si dlouhodobě zachovává solidní růst a ne jinak tomu podle našeho odhadu bylo i v březnu.

Kurz eura proti dolaru v nebývalém klidu  

Obchodování eura s dolarem se včera neslo ve velmi poklidném duchu. Už své evropské obchodování euro otevřelo proti dolaru těsně nad hranicí 1,130 USD/EUR. Tam se udrželo v podstatě po celé obchodování a na této úrovni dnes své domácí obchodování podle všeho také zahájí. Investoři včera nedostali mnoho impulsů. Zatímco důvěra v průmysl v okolí New Yorku překvapila vyšším číslem, podporu dolaru nepřinesl projev člena FOMC Evanse. Ten prohlásil, že v případě výrazného oslabení jádrové inflace (pod 1,5 %) by sazby měly jít dolů. Je to podle něj však pouze hypotetická varianta. On takové oslabení inflace neočekává. Evans předpokládá stabilitu sazeb až do podzimu příštího roku.   

Průmyslové ceny potvrdí inflační tlaky v ekonomice

Domácí ceny průmyslových výrobců podle nás v březnu reflektovaly nárůst cen ropy a šly nahoru. Zajímavé bude sledovat i vývoj cen v ostatních primárních okruzích. Ceny zemědělských výrobců v posledních měsících nabraly silnou dynamiku. Ceny ve stavebnictví rostou kvůli nedostatku kapacity v tomto sektoru a i ceny služeb ukazují na silné inflační tlaky.

Sváteční pohoda začala na trzích trochu dříve

Obchodování s korunou včera probíhalo až ve svátečním klidu. Za velmi nízké obchodní aktivity koruna oslabila až o tři haléře a dostala se v jednu chvíli na 25,65 CZK/EUR. Ke konci obchodování se koruna ustálila přibližně o haléř níže. Maďarský forint a polský zlotý byly oproti koruně úspěšnější. Forint si připsal přibližně třetinu procenta, když posílil na 320,2 HUF/EUR. Zlotý si připsal pouze desetinu procenta na 4,273 PLN/EUR. Polskou inflaci neovlivnil finální odhad inflace. Ta stále zůstává pod cílem centrální banky. Další utahování měnové politiky tak v brzké době neočekáváme, uzavřel Viktor Zeisel.

(vz, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
89.9
ČEZ
485
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
580
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
577
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
686
PHILIP MORRIS ČR A
13400
O2 C.R.
218.5
UNIPETROL
382.5
VIG
535