Svátek má: Státní svátek

Byznys

Velikost textu:

Zlepšení vyhlídek průmyslu napříč Evropou

Zlepšení vyhlídek průmyslu napříč Evropou

PMI v Evropě ukáží pozitivní korekci, a to zejména ve zpracovatelském průmyslu. Ten v posledních měsících ztrácí a stává se tak největší brzdou zejména v největší ekonomice eurozóny v Německu.

Ilustrační foto
18. dubna 2019 - 09:45

Zlepšení vykáže i polský průmysl, který v únoru vykázal pokles, sdělil František Táborský, analytik Komerční banky..

PMI napříč eurozónou zaznamenají oživení

PMI napříč eurozónou v posledních měsících vykreslují negativní obrázek celé ekonomiky, což je v rozporu s ostatními předstihovými indikátory a dostupnými tvrdými daty za první čtvrtletí. Proto očekáváme, že by měla přijít korekce PMI směrem nahoru, a to zejména ve výrobě. Ta v poslední době výrazně ztrácí oproti ostatním sektorům.

Inflace v eurozóně zůstává nízká

Druhý odhad inflace v eurozóně za březen nepřinesl nic nového. Inflace zůstává i nadále hluboko pod dvěma procenty a její jádrová složka na 0,8 %. Pro následující měsíc však očekáváme její dočasné zrychlení kvůli velikonočnímu nárůstu cen některých služeb. Následně však opět zpomalí a nad jedním procentem se udrží až v závěru roku. Celková inflace by se však na současných úrovních měla udržet i nadále.

Polský průmysl vykompenzuje únorová čísla

Polský průmysl pravděpodobně meziročně zpomalil, což je částečně dáno nižším počtem pracovních dní a slabší výrobou v exportních odvětvích. PMI však naznačuje pro březen oživení oproti předchozímu měsíci, kdy průmysl zaznamenal propad výroby kvůli obavám z globálního zpomalení zahraničního obchodu. I přes stále solidní březnový výsledek očekáváme v následujících měsících další zpomalení růstu produkce.

Dnes bude zveřejněn mimo jiné záznam z posledního jednání polské centrální banky. Nepředpokládáme však, že by mohl něco změnit na dlouhodobém holubičím vidění bankovní rady. První zvýšení úrokových sazeb je prozatím v nedohlednu.

T. Holub koruně příliš nepomohl

Podle člena bankovní rady ČNB T. Holuba je nejpravděpodobnější scénář jedno zvýšení úrokových sazeb v tomto roce. To by podle jeho slov mělo přijít ještě v první polovině tohoto roku, kdy to domácí a zahraniční podmínky dovolí. Domácí ekonomika si udržuje silné proinflační tlaky, které však jsou podle Holuba na svém vrcholu, ze kterého budou v nejbližší době sestupovat. Podle našeho názoru pro takový pohled hovoří pouze mírné zpomalení růstu mezd v závěru minulého roku. Mzdová dynamika však v prvních měsících tohoto roku opět zrychlila a proinflační tlaky tak nebudou zpomalovat takovým tempem, jak ČNB očekává. Nová prognóza centrální banky tak přesvědčí bankovní radu zvýšit úrokové sazby na nejbližším měnověpolitickém zasedání už na začátku května.

Koruna si vyjádření všimla, nicméně posílení rychle korigovala. Udržitelné zisky si připsala až v odpoledních hodinách a den uzavřela na úrovni 25,67 CZK/EUR, dodal František Táborský.

(ft, jk, foto: prvnizpravy.cz)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
89.9
ČEZ
485
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
580
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
577
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
686
PHILIP MORRIS ČR A
13400
O2 C.R.
218.5
UNIPETROL
382.5
VIG
535