Svátek má: Maxmilián|Maxim

Byznys

Velikost textu:

Zvyšování úrokových sazeb nemusí být u konce

Zvyšování úrokových sazeb nemusí být u konce

Tuzemská ekonomika je i přes viditelné zpomalení ve stále dobré kondici. Slabší koruna, vyšší růst mezd a spotřeba domácností a rychlejší inflace oproti prognóze ČNB hrají ve prospěch dalšího zvyšování úrokových sazeb.

Ilustrační foto
24. června 2019 - 09:50

Na druhou stranu ČNB trápí vývoj v zahraničí, který nabízí několik rizik pro tuzemskou ekonomiku. Červnové jednání tak bude mít spíše holubičí vyznění, i přes dva hlasy ve prospěch zvýšení úrokových sazeb. Ve druhé polovině roku by však lepší výhled zahraničního vývoje měl přinést ještě jedno dodatečné zvýšení úrokových sazeb, uvedl František Táborský, analytik Komerční banky..

Česká národní banka má na středu naplánované čtvrté měnověpolitické zasedání v tomto roce. Jedná se o tzv. malé jednání, kde bude pouze vyhodnocena květnová prognóza centrální banky. Z aktuálních tuzemských statistik jasně vyplývá, že domácí proinflační faktory zůstávají silné. V prvním čtvrtletí rostly mzdy i domácí spotřeba nad očekávání centrální banky. K tomu se již tradičně přidává zhruba o dva desetníky slabší kurz koruny vůči euru ve druhém čtvrtletí a o dvě desetiny rychlejší květnová inflace oproti prognóze ČNB. Tuzemská ekonomika je i přes viditelné zpomalení stále v solidní kondici, a to zejména kvůli domácí spotřebě, která dále podporuje růst cen.

ČNB tak vrásky na čele přináší hlavně vývoj v zahraničí, který už tak pozitivní není. Ačkoli se německá ekonomika ve druhé polovině minulého roku jen těsně vyhnula recesi a v prvním čtvrtletí zaznamenala solidní oživení, výhled zůstává stále nejistý. K tomu se přidává řada geopolitických hrozeb. Už téměř rok centrální banka uvádí jako jedno z rizik nevyřešený brexit a možnost odchodu Velké Británie bez dohody. Přitom po nedávném ohlášení odchodu britské premiérky jsme k tomuto scénáři opět o krok blíže. Pokračuje i příběh obchodních válek mezi Spojenými státy a Čínou, přičemž se do tohoto kolotoče čas od času přimíchá i Evropská unie nebo nedávno Mexiko. To vše může ohrozit tuzemskou ekonomiku skrze její velkou otevřenost přes zahraniční obchod, na kterém je Česká republika závislá.

Současná prognóza ČNB podle slov bankovní rady s dalším zvyšováním už nepočítá. Nicméně podle našeho názoru minimálně dva ze sedmi členů bankovní rady budou už příští týden hlasovat pro další růst úroků, a pokud se vyjasní zahraniční rizika, může se k nim ve druhé polovině tohoto roku přidat i zbytek bankovní rady. Proto očekáváme, že ČNB letos ještě jednou své sazby zvýší, i když si myslíme, že si to zpomalující tuzemská ekonomika již nezaslouží. Z pohledu trhu očekáváme, že červnové zasedání bude mít spíše holubičí vyznění i přes dva hlasy ve prospěch zvýšení úrokových sazeb. Sedm z osmi z posledních zasedání za poslední rok mělo intradenní negativní dopad na korunu a ani tento červen nebude výjimkou, dodal František Táborský.

(ft, jk, foto: prvnizpravy.cz)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
99.7
ČEZ
474
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
552
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
525
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
698
PHILIP MORRIS ČR A
13360
O2 C.R.
218
UNIPETROL
382.5
VIG
512.5