Svátek má: Romana

Politika

Velikost textu:

Erik Best: Zeman je českým Obamou

Erik Best: Zeman je českým Obamou

Všichni statisticky významní poražení z prvního kola prezidentské volby (Pavel Fischer, Michal Horáček, Marek Hilšer a Mirek Topolánek) podpořili Jiřího Drahoše. Píše na svém blogu Erik Best.

Erik Best
19. ledna 2018 - 07:20

Debaty před prvním kolem tak byly v podstatě součástí primárek protizemanovského tábora. Zeman obhajoval volební vítězství z roku 2013 a v primárkách prozemanovského tábora byl jediným kandidátem s šancí na úspěch.

Když byl Barack Obama v roce 2012 v podobné situaci, odmítl se účastnit debaty Demokratické strany. Se svými republikánskými soky nedebatoval ani George W. Bush, když v roce 2004 usiloval o znovuzvolení. Miloš Zeman zvolil stejnou strategii jako Obama a Bush. Tvrzení, že tito tři politici měli „strach“ ze svých protivníků v prvním kole zkresluje politickou realitu. Končí svůj blog Erik Best.


Co se ale Zemanovi podařilo dokonale je to, že stmelil pražskou kavárnu, havlisty, sluníčkáře, pražskou havlérku, nebo jak se těm všem jedině spravedlivým  říká, rusofoby, „presstituty“, „Zemanobijce“, bruselské poskoky, „majitele“ některých neziskovek, některé umělce, některé vědce a některé duchovní,  některé   politiky a některé diplomaty,……., abych snad někoho  opomenutím neurazil.

Už před prvním kolem voleb se někteří Zemanovi protikandidáti domlouvali, že když nepostoupí do  druhého kola oni, podpoří postoupivšího kandidáta, ale hlavně proti Zemanovi. A v sobotu odpoledne, když už bylo jasné, že Zeman kromě  Drahoše všechny ostatní protikandidáty s drtivou převahou v prvním kole porazil, začali tito pánové ve svých televizních vstupech doporučovat svým voličům volit v kole druhém Drahoše. Napsal v komentáři pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Lanz.


Prezidentský kandidát Michal Horáček podpořil před druhým kolem voleb bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše. Protikandidátovi Miloše Zemana nabídl i prostor na billboardech, které má pro období mezi oběma koly voleb předplacené. V závěrečném projevu ve svém volebním štábu hovořil o občanské koalici a doporučení směrem ke svým příznivcům.


Neúspěšní kandidáti prvního kola prezidentských voleb mohou podle Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí ještě přijímat dary na kampaň. Podle člena úřadu Jana Outlého je mohou použít i na podporu postupujících do druhého kola bez toho, aby byly započítány do nákladů finalistů.


(rp,prvnizpravy.cz,final,foto:arch.)