Svátek má: Olga

Politika

Velikost textu:

Jan Schneider: Jak zjednodušit americké volby

Jan Schneider: Jak zjednodušit americké volby

Blíží se opět volby prezidenta Spojených států. Ty letošní budou komplikovány koronavirovou krizí. Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jan Schneider.

Jan Schneider
18. května 2020 - 03:20

Je možné, že se volby ani neuskuteční, protože by předvolební shromáždění mohla být kvůli pandemii zakázána, a kdyby se pak volby v nějaké formě uskutečnily, určitě by je poražená strana napadla, pak by se to všelijak soudilo a výsledkem by bylo, že všechny kroky nově zvoleného prezidenta by mohly být – a taky by nepochybně byly – zásadně zpochybněny a ani svět by nevěděl, s kým jednat. Prostě normální hádka trhovců bez kultury – jako by americké prezidentské volby předtím nějakou kulturu měly, že?

A nyní se dozvídáme, jak podle průzkumu agentury Morning Consult američtí voliči Bidena a Trumpa „vnímají“ (to je ale blbé slovo, rozmnožené jak plevel! znamená to, že kdo vnímá, nepřemýšlí - i když, pravda, tady je možná velmi výstižný!).

Nebudeme americké voliče urážet „vnímáním“, a napíšeme, že Biden to má u 48 procent respondentů polepené, ale dobré to má u 43 procent dotázaných. Trump rozděluje společnost více – nesnáší ho 53 procent oslovených, kdežto u 44 procent to má dobré. To jsou odpovědi těch, kterých se neptali, zda půjdou volit.Když se ptali těch, kteří by šli volit, tak u nich by zvítězil Biden o tři procentní body, ať už to znamená cokoliv. Podle jiného výzkumu (web RealClearPolitics.com) vede Biden (47,7 procent) před Trumpem (42,4 procent).
Zajímavé by bylo, kdyby Američané obohatili své volby o systém negativních hlasů, s tím, že prezidentem může být zvolen jen ten, kdo je alespoň o jeden hlas v plusu. To by ale asi byl počátek občanské války, tedy voleb na echtovně americký způsob: vítězí ten, kdo přežije.

Pointou ovšem je zpráva, kterou americké agentury považují zřejmě za podobně důležitou, jako voličské preference. Podle nich má totiž současný prezident finanční náskok!

Trump jen v dubnu dostal od příznivů na kampaň 61,7 milionu dolarů, oproti Bidenovým utrápeným 60 milionům. Celkové sumy podle NBC News známy nejsou, ale odhaduje se, že Trump má v tomto ohledu navrch.


Takže možná by bylo nejrozumnější, když už ta pandemie nepřeje tomu grandióznímu předvolebnímu tyátru, aby to Američané zkrátili a zjednodušili a prostě by příštím americkým prezidentem vyhlásili toho, kdo v předvolební kampani shromáždí víc peněz. Protože ono to ve skutečnosti ani jinak není.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)