Svátek má: Lukáš

Politika

Velikost textu:

Jan Schneider: Žáček je Orwelův Pištík

Jan Schneider: Žáček je Orwelův Pištík

Pištík ze „Zvířecí farmy“ George Orwela zosobňuje podle znalců propagandu, protože dokáže manipulovat s ostatními zvířaty, překrucovat pravdu, měnit fakta, špinit nepřátele, mlžit a lhát, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jan Schneider.

Jan Schneider
12. září 2018 - 08:25

Ať má bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), nyní poslanec Pavel Žáček (ODS) názory jaké chce, chuj s tym, jak říkají na Ostravsku. V Událostech a komentářích (čt 24, 11. září 2018) ovšem manipuloval s čím se dalo, přesně v Pištíkově stylu.

Například smlouvu o neútočení mezi nacistickým Německem a SSSR (pakt Ribbentrop-Molotov, 1939) prohlásil za jeden z důvodů vzniku druhé světové války, aniž by zmínil kontext.

Sjednání tohoto paktu totiž nazrávalo ještě v době platnosti německo-polského paktu o neútočení (Piłsudski-Hitler, 1934), předtím, než byl Německem (nikoliv Polskem!) jednostranně vypovězen.

Tento pakt se ale netýkal použití síly při „revizi územního statu quo třetích zemí“. (Jak dokáže být ta slušná diplomatická mluva ve skutečnosti hnusná!) A to se už týkalo i SSSR. Józef Lipski, polský velvyslanec v Berlíně, mínil, že by obě země mohly spolupracovat v otázce emigrace Židů z Polska (!) a mít společnou politiku ve vztahu k SSSR, založenou na zásadách „Paktu proti Kominterně“!

Sjednání tohoto paktu též posílilo polské územní požadavky proti Československu, které Poláci hanebně realizovali po podpisu mnichovské smlouvy. Polský ministr zahraničí Józef Beck po uzavření tohoto paktu prohlásil: „Polsko o své vůli prohlašuje, že od nynějška spojuje svůj osud s osudem Německa... Polská vláda se prohlašuje od nynějška za osvobozenou od jakýchkoliv závazků vůči Československu a připomíná svoje přání stanovit společnou hranici s Maďarskem“!

Takže toto nám Žáček zatajil. Není to překvapení, stejně výběrovým způsobem se podílel na budování lustračního očistce (zákon, ÚSTR atd.). Do toho smolného kotle například nikdy nespadli funkcionáři SSM, což není jen zajímavé, ale příznačné až přízračné.

Žáčka, jehož ideologické myšlení je prosté jak hovězí bujón, zřejmě nikdy netrápila otázka, jak se tak rychle mohlo Německo dostat z bídy v době světové krize a stát se vyzbrojenou velmocí? Ze SSSR ty investice nepřišly, a do SSSR se ty dividendy po celou válku nevracely. Nápověda: ty investice tehdy přišly z téhož státu, odkud dnes zní hulvátský řev, aby se Německo opět strašidelně vyzbrojilo!

Pak se dostal Žáček do ráže. Sféry zájmu označil za rezidua ruské imperální politiky, s tím, že pro Rusko je nepředstavitelné, aby si sousední státy (pobaltské, Ukrajina, Gruzie) samy rozhodly o svém osudu. To jsou prý stereotypy minulosti, z nichž se Rusko podle Žáčka musí dostat, abychom se „mohli posunout dál“. Nejsem asi sám, koho napadlo, že Žáčka zase prozradila jeho mluva, a že tím myslel další posun NATO na východ.

Avšak na otázku, co dělají USA na svých více než 700 základnách po světě, Žáček sdělil, že tato páteřní síť americké armády představuje místa stability, pročež se ten svět nerozpadl do více celků.

Takže podle Žáčka-Pištíka jsou na jedné straně starosti o vojenská angažmá přímých sousedů „imperiálními stereotypy“, jichž se musí Rusko zbavit, a na druhou stranu jsou stovky amerických vojenských základen všude po světě, které ovlivňují rozhodování hostitelských států, prvky udržujícími stabilitu (dobytého území, chtělo by se dodat). Některé státy si jsou prostě rovnější.

Nelze pominout další Žáčkův pištíkoidní výkrut. To když Rogera Waterse (na jehož skvělý výrok proti válečným štváčům v pořadu též došlo), jednoho ze zakladatelů rockové kapely Pink Floyd, nazval „představitelem kulturní fronty“! To je mluva svazáka až do morku kostí!

Něco pozitivního na ko nec. Nejprve pochvalu na konto moderování tohoto pořadu, protože v něm padaly otázky, na které nejsme u České televize zvyklí - například, jestli se nedělá zbytečně z Ruska „arciďábel“, jestli není Evropa hrozbou sama pro sebe?

A ještě poznámka k excelentnímu vystoupení komunistického poslance Alexandra Černého v témže pořadu - jeho výrok o souznění západního vojenskoprůmyslového komplexu s východním by se měl stát jedním ze základních prvků geopolitického rozvažování našich politiků, pokud jsou ovšem něčeho takového schopni a jsou natolik odvážní.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)